Č. Budějovice - Příbram
2:1 (0:0)

Trenér Jaroslav Šilhavý do důležitého zápasu slíbil několik změn v sestavě, a jak slíbil, tak učinil – od začátku na levém kraji zálohy operoval Šíma a na hrotu spolu s Meszárošem dostal po delší době příležitost Sedláček, jenž se trenéru za důvěru odvděčil výborným výkonem.

Byť domácí začali aktivně, do první šance se ve 22. minutě dostali hosté. Domácí zadáci avízovali ofsajd, praporek pomezního Korduly ale zůstal dole a z čista jasna se ocitl Hušbauer sám před Kučerou, budějovický brankář však jeho střelu reflexivně vyrazil. Dvě minuty nato z podobné pozice vypálil na druhé straně Sedláček, i v tomto případě však brankář byl na místě. Ve 28. min. se po Laštovkově přetaženém centru natlačil do hlavičky Šíma, trefil však jen Krbečka.

Daleko blíž vedoucí brance byl ve 30. min. příbramský Huňa, jehož výstavní dělovku z 25 metrů vytěsnil brankář Kučera jen díky neméně výstavnímu zákroku. „Kůča zase ukázal, že má formu, že chytá moc dobře a že pro Budějky je hrozně důležitým hráčem. Vychytal nám několik možností a mně dokonce vytáhl i takovou životní střelu, která se mi povede nanejvýš tak jednou za rok. Velká škoda, že mi to tam nezapadlo, ale před Kůčou klobouk dolů,“ chválil domácího brankáře příbramský kanonýr.

Pokus Dynama o úvodní nápor byl v této fázi utkání už minulostí: po první čtvrthodině vedli Jihočeši na rohy 3:0, za další čtvrthodinu už to bylo 3:6! Až v závěru poločasu se domácí opět nadechli a měli i dvě příležitostí, jenže ani Volešák ve skluzu nohou, ani poté Sedláček hlavou Krbečkovu branku netrefili.

Nicméně výkon Dynama do přestávky dobrý nebyl, čehož si byl dobře vědom i trenér Jaroslav Šilhavý. „První půli jsme odehráli velice špatně. My si to v kabině vyříkali, a to hodně důrazně, tak se o setrvání v lize nebojuje,“ hněval se domácí kouč a dodal, že i hráči si to uvědomovali a byli k sobě hodně kritičtí.

Do druhé půle poslal Šilhavý za Meszároše na hrot Ondráška a byl to dobrý tah, protože domácí se výrazně zlepšili. Přidali na důrazu, zatlačili hosty víc do jejich pokutového území a v 57. minutě svůj tlak vyjádřili i gólem: po delší době zase zahrávali roh, při Otepkově centru brankář Krbeček proletěl vzduchem naprázdno a Horejš hlavou málem protrhl síť – 1:0.

Radost domácích bohužel netrvala dlouho: v 66. minutě obrana zapomněla zcela volného Huňu, jenž hlavou pohodlně vyrovnal na 1:1. „Byl tam dlouhý balon do skrumáže na Wágnera, který mi balon perfektně hlavičkoval a já byl na zadní tyči úplně sám, takže jsem to neměl vůbec těžké. Stačilo míč jen umístit do brány,“ řekl Daniel Huňa.

Tři body mizely do ztracena, jenže devět minut před koncem si Otepka a Horejš spolupráci z první branky zopakovali a domácí stoper i podruhé mířil hlavou přesně. „Dva góly jsem naposled dal někdy za žáky v Prachaticích,“ culil se muž zápasu.

Vítězný gól Dynama vzbudil hodně diskusí, protože brankář Krbeček stačil míč po Horejšově hlavičce rukou nadzvednout a obránce Pleško z brány vykopnout, dle názoru rozhodčích už ale zpoza brankové čáry. „Dobře jsem viděl, že míč byl celým objemem za brankovou čarou,“ měl jasno asistent rozhodčího Antonín Kordula, po jehož signalizaci hlavní Hrubeš gól uznal.

V dramatickém závěru ještě svůj tým podržel při dvou nepříjemných střelách brankář Kučera a v nastaveném čase už domácí taktickou hrou velice cenné vítězství uhájili.

„Zápas se lámal za stavu 1:1, kdy Kučera vynikajícím zákrokem vychytal Šmejkala a pak Hušbauer velmi zle řešil situaci, kdy to měl dát pod sebe Pleškovi, jenž by střílel do prázdné brány,“ netajil hořkost z porážky trenér Karol Marko a dodal, že dle něj by zápasu víc slušela remíza.

Vina a trest

Na ligové úrovni zřídkakdy viděné gesto fair play předvedl v zápase hostující Josef Hušbauer. Jak už to ale někdy bývá, vděku se nedočkal.

V 55. minutě totiž pomezní otočil jasný aut, Hušbauer ale přiznal teč. Domácí tudíž měli aut, z něj byl roh a po něm dal Horejš na 1:0. „Byla to asi chyba, neboť jsme dostali gól. Klukům jsem se omluvil, mrzí mě to. Když já jsem takový poctivec ,“ smutnil příbramský mladík, jemuž hned na hřišti zle vyčinil spoluhráč Huňa.

„Je od něj hezké, klobouk dolů před ním, že se přiznal, jenže my z toho dostali gól. Nám to nepomohlo, akorát nám to ublížilo. Rozhodčí je na hřišti pánem, ten má rozhodovat,“ soptil Huňa. „To, co udělal, byla úplná hloupost,“ nepotěšil Hušbauer ani tenéra Marka. „Nepovažujte mě za neslušného, ale ve fotbale to tak prostě je, že vyhrává ten bojovnější, ten cyničtější a ten, jak bych to řekl slušně, vyčuranější,“ dodal kouč hostí.

Jak se říká, každý dobrý skutek má býti po zásluze potrestán…

Branky: 55. a 81. Horejš – 66. Huňa. ŽK: Sedláček, Otepka – Pleško, Pilík, Šmejkal. Diváci: 2763. Rozhodčí: Hrubeš – Kordula, Wilczek.

Č. Budějovice: Kučera – Laštovka, Horejš, Hunal, Krob – Volešák, Otepka (88. Benát), Černák, Šíma (69. Hudson) – Sedláček, Meszároš (46. Ondrášek). Trenér: Šilhavý.

Příbram: L. Krbeček – Plašil, Nohýnek, Šmejkal, J. Štochl – Klesa (69. Pleško), Hušbauer, Borek (79. Pilík), Tarczal – Huňa, Fantiš (59. Wágner). Trenér: Marko.