Už dvanáct soutěžních ročníků prožil příbramský fotbal mezi členy nejvyšší české fotbalové soutěže. A chystá se na třináctý. Jaký byl poslední ročník, co se teď v 1.FK Příbram děje, i o tom, co se chystá, jsme si povídali s šéfem klubu Jaroslavem Starkou.

Další prvoligová sezona je za námi, ale pojďme se vrátit k jejímu začátku. Klub musel vybudovat vyhřívaný trávník. Jak moc byla tato investice nákladná?

Nákladná pro nás byla obrovsky. Proběhla celková plynofikace celého areálu, výstavba kotelny, jejího zařízení, přivedení plynu, zaasfaltování silnice a další. Toto vše nás stálo 32 miliónů korun. Což jsou pro nás strašlivé peníze. Nicméně jsme to museli udělat, protože to byla nutnost proto, aby se mohla v Příbrami hrát liga.

Jak jste se museli v klubu postarat o financování? Přispělo vám město?

Bohužel musím říct, že nám nikdo nepřispěl. Museli jsme se postarat sami. Nicméně nyní se obrátíme na město s žádostí, aby nám přispělo. Podívejte se na ostatní města, jak přispívají na okolní stadiony, kde jsou ty investice také veliké. Například v Ústí dává nyní město 100 milionů, aby mohli hrát ligu. Myslím, že i naše město, které nás podporuje částkou necelých sedm milionů a my za ní děkujeme, by se mělo podílet také a my tedy budeme žádat o finanční příspěvek.

Jak moc zasáhla taková investice samotnou sezonu?

My se potýkáme jako většina klubů v České republice s nedostatkem financí. Na tuto investici jsme si museli vypůjčit a několik let musíme splácet. Spoléhám na to, že město se k tomu postaví jako město, které chce, aby se tady hrála Gambrinus liga a třeba nám s tím splácením pomůže.

1.FK Příbram je klub s nejmenším příspěvkem právě od města v celé Gambrinus lize. Co si o tom myslíte?

Nejde o to, co si o tom myslím já. Městské zastupitelstvo se k nám chová opravdu slušně a přispívá nám částkou necelých sedmi milionu korun. Ale myslím si, že částky, kterými se přispívá na kulturu, by se měly srovnat a být jiných rozměrů. Když se pak dívám třeba na divadlo, které dostává přes dvacet milionů korun, a to většinou na platy souboru, tak je mi těch mých hráčů trochu líto. Myslím si, že v tak malém městě nikde žádný malý soubor neexistuje. Chápu, že se musí šetřit, ale tak ať se šetří všude. Ať dají deset milionů korun nám a také jim a uvidíme, kdo se bude víc snažit, aby zde lidi zůstali a sežene sponzorské peníze, protože je to hodně o nich. Město si samo rozhodne o tom, co tady bude dál, jestli tady bude chtít první ligu a nebo jestli tady bude špičkové divadlo. Na podzim jsou komunální volby a město rozhodne, jak to bude dál směrovat. Jestli budou peníze jen do kultury a sport tady bude ošizený. Ať už se jedná o fotbal, volejbal, hokej, o cyklisty, jsou tady dobří boxeři i plavci. Vadí mi, že peníze, které jdou do kultury, jsou diametrálně rozdílné od financí směřujících do sportu. Je tam třeba trochu víc rovnosti a tu já bych jako občan tohoto města po nich chtěl a měli by se nad tím určitě zamyslet.

Jak se díváte na skutečnost, že přesto, že Váš příspěvek od města je nejnižší v lize, tak o něj musíte každý rok bojovat zejména proti mediálním útokům.

Já si myslím, že je to účelové a jsou to zastupitelé, kteří jsou proti fotbalu a není to tak těžké rozklíčovat toho, kdo to živí. Jsou to pořád stejná jména, která nemusím opakovat. Je to taková štvavá kampaň. Když se podívám jen na střední Čechy, tak Kladno dostává minimálně dvakrát tolik co my a Boleslav ještě víc. Já respektuji zastupitele a respektuji jejich rozhodnutí, takže když řeknou, že nám nedají nic, tak nám nedají nic. Určitě by to chtělo, aby se zamysleli nad tím, co podporovat, protože investice do sportu se rozhodně vyplatí a ti zastupitelé, kteří proti nám bojují, by se měli přijít na ty oddíly podívat a nemyslím jen ten fotbalový, kolik tam trénuje dětí a peníze by měli být, když už ne větší, tak minimálně stejné, jako do kultury. To se týká nejen fotbalu, ale veškerého sportovního dění v Příbrami. Sport v Příbrami je na vysoké úrovni a je potřeba ho více podporovat.

Přestože je Příbram menší město, má dva velmi pěkné fotbalové areály. Přemýšlíte o spolupráci a proč už k ní vlastně nedošlo?

Na tohle téma se asi nemá cenu bavit přes noviny. Na Spartaku je spousta lidí, kteří mají fotbal rádi a dobře ho dělají. I Vláďa Králíček tam udělal spoustu práce a já už jsem to říkal v novinách jednou: Ať přijde pět lidí ze Spartaku a pět lidí od nás, pozveme zástupce města a pojďme se zkusit domluvit, aby kluby spolu na nějaké úrovni spolupracovaly. Pozval bych také novináře, ať vidí, kdo tu spolupráci opravdu chce. Já mohu za nás říct, že určitě bych chtěl se Spartakem spolupracovat.

Za poslední roky se výrazně změnil areál Na Litavce. Kdyby měl váš klub více financí, co by jste chtěl ještě zlepšit?

Museli jsme udělat vyhřívaný trávník, který nás finančně úplně položil na záda, ale byla to nutnost. Pokud by se nám podařilo nějaké peníze sehnat, tak bychom chtěli dokončit zázemí v tribuně DUKLA, kde už nám chybí kousek k dokončení. Měl by tam být kompletní servis pro fanoušky, občerstvení, fanshop, toalety, ale také zázemí mládeže. Také bychom chtěli postavit kompletní zázemí pro ligové áčko pod tribunou 2003, abychom mohli využít budovy, ve kterých jsme nyní, pro účely, které by vedly opět k získání nějakých finančních prostředků.

I přes finanční krizi se vám daří shánět nové partnery. Jak moc ovlivnila krize shánění financí do fotbalu?

Já nechci mluvit o tom, zda je krize či není. To posoudí každý sám, podle toho, jak se mu daří. Pravdou však je, že do fotbalu se shánějí prostředky nyní mnohem obtížněji. Ale nám se povedla moc dobrá věc, že jsme angažovali na místo marketingového ředitele Petra Větrovského, který k nám přivedl minimálně sedmdesát nových partnerů. Některé firmy jsou menší, jiné větší, ale všechny nám dávají peníze a já jim za to musím poděkovat.
Na tomhle poli odvedl Petr spoustu práce. Já osobně jsem přehodil spoustu věcí přímo na něj. Je to mladý člověk, lidi mu věří, ve městě je asi oblíbený. Ve fotbale také může někomu vadit jméno Starka. Nejšťastnější budu, až to zde bude zajištěné finančně tak, že budu moct jít do důchodu a klidně ten klub svěřím jemu, ať se o něj stará. Je to hudba budoucnosti a my to bez podpory města, zastupitelů a té celé plejády lidí, nemůžeme dokázat.

V posledních letech se klub hodně věnuje prevenci kriminality. Nyní je Příbram na desátém místě. Jak to vnímáte?

Já si pamatuji přesně na první tiskovou konferenci, když tam Petr Větrovský představil, znovu musím mluvit o něm, tento svůj projekt, který se mi moc líbil. On si ho sám vymyslel, připravil a udělal. Bylo tam už tehdy několik novinářů, kterým se nepozdávalo, že je v klubu Starka a prevence kriminality. Dneska to přináší výsledky a já sám jsem překvapený, kolik lidí na besedy s Petrem Větrovským, hráči a panem Fárou chodí. Myslím, že mladí lidé jsou velmi vnímaví, a ti starší politici si musí uvědomit, že republika je také o mladých. Mladí to poslouchají a obraz města se mnohem lepší, protože desáté místo není první, přestože se pořád někteří lidé snaží očernit město a pořád mu dávají přívlastek Palermo. Pořád existuje skupina nějakých opozičních zastupitelů, kteří nám to desáté místo nepřejí. První by pro ně bylo lepší. Takhle se není na co vymlouvat. Myslím, že celkově zde prevence funguje. Zafungovala státní i městská policie. Viděl jsem společné hlídky. Město vypadá dobře a je dobře, že se dělá pro mladé.

Vy jste zajímavý tím, že dáváte šanci mladým lidem. Máte nejmladší mužstvo v republice, velmi mladé trenéry i funkcionáře. Proč dáváte takový prostor právě mladým lidem?

Některý věci nejdou nám starším tak dobře, jako těm mladším. My už jsme někdy také hodně unavení. U nás je to hodně o práci a lidé musí držet pohromadě. A my držíme pohromadě. Mužstvo budeme mít opět mladé a já věřím, že to zvládneme. Máme pár starších, jako je kapitán Dan Huňa, ale držíme pohromadě.