Příbramská juniorka mizí z fotbalové mapy. Funkcionáři prvoligového klubu využili nového modelu, který navrhlo vedení Českomoravského fotbalového svazu, tak zvaných farem. "Teď už není tajemstvím, že jsme jednali o této možnosti sklubem Marila Votice. Zítra vše bude potvrzeno na losovacím aktivu," potvrdil informaci ředitel příbramského klubu Petr Větrovský.

A jaká by měla být funkce farmy? Tým Votic dál bude hrát své zápasy na svém hřišti a v soutěži, kterou hrál v minulém ročníku. Jen jeho kádr doplní talentovaní mladíci z Příbrami. "Věříme, že naši nejšikovnější junioři budou mít šanci rychleji růst po boku zkušených hráčů, jako je třeba Polodna. Samozřejmě z našeho béčka i z Votic bude muset odejít několik hráčů. My dáme příležitost jen těm, kteří pro nás budou mít perspektivu prosazení se do ligy," doplňuje Větrovský.

Tím, že Votice získají statut farmy 1.FK Příbram, nezanikne příbramskému klubu ani možnost startu ne tolik využitých hráčů prvoligového kádru. "Hráči, kteří nenastoupí do zápasu první ligy, budou moct hrát druhý den za Votice. Nevím přesně, jak to funguje, ale myslím, že to je něco jako střídavý start u mládeže," uzavřel otázku vzniku farmy Petr Větrovský.

Možnost startu hráčů prvoligového týmu za farmu je podrobně popsána ve Směrnici ČMFS upravující start hráčů profesionálních klubů za farmářské kluby. Z ní vyplývá, že za Votice bude moct hrát kterýkoliv hráč Příbrami. Omezení se bude týkat jen hráčů, kteří budou uvedeni na soupisce. Z nich mohou najednou nastoupit za Votice jen dva. Start hráčů Příbrami za Votice B je zakázán.

Projekt "farmy", jak se o něm píše na stránkách ČMFS:

Půjde o amatérské celky, které budou spolupracovat s profesionálním klubem za předpokladu, že budou nadále působit pod svým jménem. "Farmou se mohou stát neprofesionální kluby, tedy z ČFL, MSFL a divizí," vysvětlil mluvčí svazu Jaroslav Kolář novinku, která by měla pomoci k rozehrávání méně vytížených a nadaných fotbalistů.

Projekt farem odstartuje už od příští sezony (2011/12), o rok později začne samostatná soutěž juniorských výběrů profesionálních klubů, přičemž prvoligové kluby budou mít start v takové soutěži povinný, druholigové dobrovolný. Kluby se navíc mohou rozhodnout, zda budou mít pouze juniorský celek, nebo současně i béčko. "Zájem o vstup do juniorské soutěže pro hráče od 19 do 23 let má 21 klubů. Může jít o atraktivní soutěž i z pohledu diváků," uvedl Svoboda.