Loni vám těsně utekl postup, následovala výměna trenérů. Souviselo to spolu?
V minulé sezoně jsme přišli o postup svým způsobem o jediný bod. Je to smutné, ale žádnou tragédii z toho neděláme. Výměna trenérů s tímto nesouvisí. Trenéři Bláha s Kratochvílem odvedli kus práce, ale nedali jasný signál, že chtějí dál na Spartaku působit. A tak jsme hledali nové řešení. Náš bývalý hráč Jarda Smejkal se rozhodl ze zdravotních důvodů omezit své sportovní působení. Oslovili jsme také Mílu Šustu, bývalého trenéra našeho dorostu, a Míru Zubka, který už u nás také dříve působil. Vytvořili jsme z nich takový triumvirát, který má zaštítit týmy dospělých. Každý z nich má své kompetence.

Už proběhlo rozdělení hráčů do A a B týmu?
Chtěli jsme letos realizovat nový model, kdy budou hráči společně trénovat třikrát v týdnu a až na předzápasový trénink se kádr rozdělí na ty, kteří půjdou hrát za áčko a ty, kteří budou o víkendu k dispozici rezervě. Naším krédem bude, že hrát budou výkonnostně nejlepší, ale bude zároveň platit, že hrát bude každý, kdo bude mít odpovídající přístup. Chceme tímto všem hráčům jasně deklarovat, že nebude žádná propast mezi áčkem a béčkem.

Jaké má Spartak pro novou sezonu cíle?
Dále platí, že nám jde hlavně o rozvoj areálu. Dokončujeme výstavbu záchodů pro diváky, „VIPku“ neboli prostory, které by byly reprezentantivní a třeba určené pro sponzory. Dalším větším cílem je vybudování ubytovny na místě bývalé kožíškárny. Nyní pracujeme na první etapě projektu. Dalším bodem, kterému se dál budeme věnovat, je mládežnická základna v rámci výkonnostního fotbalu. Dlouhodobě se nám daří udržet naše týmy na krajské úrovni a zájem dětí o to, hrát na Spartaku, je zejména v nejmladších kategoriích opravdu enormní. Třetím bodem je, že bychom se rádi dostali na krajskou úroveň i v kategorii dospělých. To znamená do krajského přeboru a případně v budoucnu i výš. To však nejsou momentálně prioritní cíle. Chceme stavět dál hlavně na vlastních odchovancích, pracovat s lidmi, které to bude bavit, mají určitý charakter a morálku, která odpovídá našemu snažení. Budeme pracovat dál ve výkonnostním fotbalu a nebudeme mluvit o nějakých přetahováních hráčů a nabízet jim neadekvátní finanční podmínky.

Říkáte, že nemáte problém naplnit družstva mládeže. Neuvažovali jste o zřízení centra mládeže, díky čemuž by vaše týmy mohly hrát v příští sezoně uzavřené soutěže s těmi nejlepšími?
Bavili jsme se o tom, ale nakonec jsme to shledali jako nepříliš reálné. Už proto, že v Příbrami je 1.FK, který v těchto soutěžích bude. Uvidíme dál do budoucna. Bohužel, v českém fotbalu nastal určitý zmatek, související s působením Ivana Haška na postu předsedy a následně s jeho odchodem. Já jsem o tom mluvil na krajském aktivu a vznikla k tomu poměrně velká diskuze, která, bohužel, poukázala na celkovou situaci ve fotbale, kdy se řekne, že bude 50 center, ale najednou se zjistí, že by do tohoto počtu nevešly týmy, které rovněž splňují všechny podmínky a center nakonec vznikne 70 nebo 80. Prostě se stejně poruší, co se řekne. Takže abych se vrátil, mluvíme o tom, uvidíme, jak se to stabilizuje a je možné, že v budoucnu o zařazení do těchto center zažádáme.

Čeká vás první mistrovský duel…
V sobotu začínáme prvním utkáním nové sezony, kdy budeme od 10.30 hostit mužstvo Nové Vsi, které bych nazval „ansábl Staroba“. Tím nechci nikoho urazit, jen bych chtěl poukázat na to, že v českém fotbale se mnohdy nepracuje systematicky. Jsou tu takové vlny, kdy týmy vyjedou nahoru jen proto, že do něj přijdou hráči za peníze. Je samozřejmě věc každého, kdo dává peníze do fotbalu, jestli je dá do až nesmyslných odměn hráčům nebo jestli se snaží vybudovat něco podobného, jako my na Spartaku. Vnímám to negativně, protože to kazí celé prostředí ve výkonnostním fotbalu. Hráči pak nemají charakter nebo morálku a zvažují své působení v tom nebo tom týmu jen podle finančního ohodnocení, které se domnívám, že je v I. A třídě a ve výkonnostním fotbalu naprosto neadekvátní.