Fotbalisté druholigové Marily Příbram mají od čtvrtka nového trenéra. Dosavadního kouče Františka Baráta vystřídal jeho asistent Ivan Pihávek. Mužstvo se o tom dozvědělo před dopoledním tréninkem.

Sedmapadesátiletý Barát skončil na vlastní žádost. „Vždycky jsem byl plný optimismu a nápadů, jak vzniklou nepříznivou situaci řešit. Teď najednou nevím, kudy dál. Cítil jsem, že nemá cenu čekat. Mužstvo potřebuje impulz, někoho, kdo přinese svěží pohled. Nechci nějakým lpěním na funkci třeba způsobit to, že by mí nástupci už měli menší šanci na boj o postup. Ušli jsme kus cesty, vytvořili si nějakou pozici, hodně mi záleží na tom, aby se Příbram vrátila do ligy,“ řekl Barát.

Jeho krok překvapil nejen hráče, ale i prezidenta klubu Jaroslava Starku. "Fandu poslední výsledky hodně přepadly, bere si to na sebe. Po vzájemné domluvě jsme došli k závěru, že bude lepší, když ve funkci hlavního trenéra skončí. Ale nechci o něj přijít, je to pravý patriot, kterého klub potřebuje. Působí tady léta. Zkusím mu nabídnout novou pozici, ve které si myslím, že by mohl klubu dál pomáhat," prozradil Starka.

Samotný Barát však ve čtvrtek na další činnost okolo fotbalu neměl ani pomyšlení. Na úspěch klubu však myslí pořád: "Trénuji v kuse dvanáct let, potřebuji oddech. Od neděle nad tímto krokem přemýšlím, v úterý večer jsem se rozhodl. Vím, že k fotbalu patří i prohry a vždycky jsem s nimi bojoval. Teď se to ale ve mě nějak nakumulovalo a věci, které mi normálně vadily, mi poslední dobou vadily dvojnásob," řekl smutným hlasem sedmapadesátiletý trenér. "Mám vnitřní pocit, že nevím, jak týmu v současné době pomoct. Čím dál víc se cítím zodpovědný za to, že se týmu nedařilo. Jestli jsem měl postavit někoho jiného, vystřídat dříve… Nechtěl jsem otálet do pátého nebo šestého kola, kdy už by třeba Příbram neměla šanci na postup."

Prezidenta klubu však nepostavil před hotovou věc. "Nabídl jsem, že pokud nebude mít v současné době vhodnou alternativu, ještě zůstanu. Ale nakonec jsme se domluvili. Pan Starka mi hned řekl, že má zájem na mém setrvání v klubu a něco mi i naznačil, ale já teď pár dnů, možná týdnů potřebuji vypnout a vyčistit si hlavu. Pak se možná domluvíme. Ale třeba také ne a nebudu dělat nic," nechává svou budoucnost otevřenou František Barát.

Druholigový tým nyní bude trénovat pod vedením Ivana Pihávka, asistentem zůstal Anton Mišovec.