„Jak budeme mluvit?“ zeptal se mě hned na úvod a naznačil na výběr němčinu a angličtinu. Souhlasil jsem s angličtinou, ale s podmínkou, že budu mít na pomoc ještě kondičního trenéra Jiřího Rybu. Čtyřiačtyřicetiletý Ital s úsměvem přikývl.

Jak se trenér se zkušenostmi z německé, italské a nizozemské ligy dostane do druholigového českého týmu?

Bayern Mnichov a AC Milán, to bylo už dávno. Mnoho let zpátky. V posledních dvou letech jsem byl skautem SSC Neapol a do Čech jsem jezdil poměrně často. Na zápasech a různých fotbalových akcích jsem se potkával s panem Starkou, seznámili jsme se a on mi předložil nabídku.

Co rozhodlo pro přijetí tohoto angažmá?

Příbram má pro fotbal skvělé zázemí, nádherný stadion, kde najdete vše potřebné pro kvalitní přípravu mužstva – tři travnaté plochy, tělocvičnu, perfektní zázemí. Navíc je tu v současnosti hodně talentované mužstvo.

Už jste stihl poznat blíže hráče A–týmu?

Je tu hodně mladých a talentovaných fotbalistů. Pozoruji na nich chuť pracovat na sobě a hlavně mají dobrou partu, což je hodně důležité. Také je tu dobrý mix hráčů co se týká mladí a starší. Pokud zůstanou nějaký čas spolu, mají šanci být ještě tak o dvacet až dvacet pět procent lepší, než jsou teď.

Jste v klubu jen jako trenér A–týmu nebo máte i jinou funkci?

Jsem jen trenér hlavního mužstva. Čeká nás hodně zápasů v krátkém čase, takže se plně koncentruji jen na A–tým.

Na jak dlouhém působení v Příbrami jste se domluvili?

Zatím jsme mluvili o mém setrvání do konce této sezony. Pak uvidíme.

Co by pomohlo vašemu rozhodnutí po sezoně v Příbrami pokračovat?

Dobrým důvodem by mohl být postup do 1. ligy, to by byla velká motivace. Ale zůstal bych, i kdyby se nepostoupilo a byl by zde jasně daný cíl zkusit to za rok. Také musím vidět, že se tým zlepšuje.

Jako skaut jste projel Evropu, neuvažoval jste o tom, že byste přivedl nějakého hráče ze zahraničí?

O tom jsme zatím nemluvili. Ale nemyslím si, že příchod hráče ze zahraničí musí zákonitě znamenat kvalitu. I tady v Příbrami je řada kvalitních a talentovaných kluků v rezervním týmu nebo v dorostu.

Jak s hráči komunikujete? Vy sám umíte šest jazyků, jak jsou na tom hráči?

Někteří fotbalisté umějí německy nebo anglicky. Jinak překládá kondiční trenér Ryba a něco už umím říct česky.

Takže čeština bude další řečí, kterou se naučíte?

Dostávám dvakrát týdně lekce, teď jsem začal, ale už umím třeba vlevo, vpravo, čísla do deseti, všechny dny v týdnu a pár dalších slovíček. Fotbalisté toho moc říct nepotřebují.

Byl jste se už podívat ve městě?

Moc času nemám, spíš jsem na stadionu. Když potřebuji do města a je možnost, jedu do Prahy, která není daleko. Nebo jedu na den nebo dva domů do Mnichova, kam je to také kousek.