Do startu soutěžního ročníku 2002/03 se vstupovalo s velkými nadějemi a předpokládalo se, že postup v tomto ročníku nemůže Spartaku uniknout. Zvlášť, když bylo mužstvo posíleno o několik kvalitních fotbalistů. Hráčský kádr pro podzim tvořili: brankáři – Štván, Vondrášek a Karas, obránci: Šindelář, Werner, Petráň, Smejkal, Lantora, M. Mašek, záložníci: Jan Kokštejn, Motejzík, R. Kareš, Burian, Sýbek, Dražan, Benák, útočníci: Zb. Černý, Javorek, Provazník, Havrlík.

Vstup do sezony se Spartaku podařil, když v okresním derby porazil góly Smejkala a Jana Kokštejna Nový Knín 2:0. Čisté konto si udržel brankář Štván i v duelu s Hořínem. Utkání muselo být sehráno v Mělníce, protože hořínským fotbalistům povodeň úplně zničila zrekonstruovaný fotbalový areál. Gól hostujícího Havrlíka rozhodl o spartakovské výhře.

Diváci za devadesát minut branku neviděli při souboji doma s Libertou Mělník. Štvánova neprůstřelnost skončila ve čtvrtém kole v Říčanech, kde Spartak prohrál 0:2. Zklamání přišlo i v dalším zápase, kdy Spartak doma prohrál s Tatranem Rakovník 1:2 (Jak. Kokštejn). Skalní příznivci se dočkali výhry až na EMĚ Mělník, kde Dražanova branka rozhodla o třech bodech.

Výhra v Mělníku hráče povzbudila, a tak na domácí půdě svému věrnému publiku udělali radost a zdolali Loděnice 3:2 (Petráň, Provazník a Smejkal). Ve Velké Dobré skóroval pouze Javorek, a tak se prohrálo 1:2. Další Javorkova branka nestačila na výhru ani doma s Mutějovicemi a utkání skončilo remízou 1:1.

V 10. kole přišel výprask v Jesenici, kde Spartak prohrál 1:5 (Motejzík). Doma na promáčeném trávníku si Spartakovci zlepšili náladu, když porazili Měchenice 4:0 (Javorek 2, Provazník, R. Kareš).

Bojovnost do poslední minuty se vyplatila v Novém Strašecí, kde Spartakovci sesadili z vedoucí pozice vedoucí celek tabulky. Ve druhé půli vyrovnal na 1:1 prudkou střelou Petráň a v nastaveném čase rozhodl o třech bodech Dražan.

V tabulce chyběl Spartakovcům na první místo pouhý bod. Podzimní účinkování si hráči pokazili v posledním utkání v Obecnici, kde podlehli 0:1 Bzové. V podzimní tabulce obsadil Spartak 5. místo se ziskem 20 bodů.

Proč se hrálo na škvárovém hřišti v Obecnici? Dle názoru spartakovského vedení byl trávník v týdnu značně podmáčený a nedalo se na něm hrát. Jiného mínění byl trenér Rychlý, který dříve několik let dělal správce Na Litavce i na Spartaku. Dle jeho názoru se na tomto terénu hrát dalo. Po prohraném zápase s Bzovou byl značně rozladěn, složil funkci a odešel trénovat do Králova Dvora.

Přes zimní přestávku byl vybrán trenér z vlastních řad Jan Jendruščák, který dosud trénoval na Spartaku u mladšího dorostu. Několik sezon předtím působil u Litavky, kde společně s trenérem Csaplárem vychovali pro prvoligový fotbal Zápotočného, Riegela, M. Macka, P. Jendruščáka, V. Janů a Slepičku. Čekalo se, že přes zimu trenér Jendruščák sáhne po posilách mezi bývalými dorostenci z Marily, kteří byli roztroušeni po různých hostováních, ale jak tehdy tvrdil, bylo velkým problémem tyto hráče na Spartak dostat, protože vztahy mezi kluby nebyly mírně řečeno ideální. Spartak přišli posílit Jan Hájek (redaktor PB deníku) a Roman Svoboda a uzdravil se Jan Sýbek, který celý podzim promarodil. Naopak odešel výborný útočník Javorek, obránce Werner a záložník Motejzík. Trenér Jendruščák byl již sedmým trenérem na Spartaku během posledních čtyř let (Csaplár, Staroba, Černý, Bodnár, Mára, Rychlý), což je určitě raritou.

V prvním jarním zápase odjeli hráči do Nového Knína, kde jim „ševci“ vše vrátili stejným poměrem 2:0, a tak Spartak u Kocáby nebodoval. Doma s Hořínem si hráči vylepšili náladu a vyhráli rozdílem třídy 3:0 (Dražan, Smejkal, Hájek). V Mělníku postupové ambice Spartaku okamžitě zchladly, když v souboji s Libertou prohráli 0:2. Nepřesvědčili ani v dalším zápase doma, kde brankou Svobody pouze remizovali 1:1 s předposledním celkem Říčan. Jarní trápení pokračovalo v Rakovníku, kde Spartak prohrál 0:2 a usadil se ve středu tabulky. Reputaci hráči nenapravili ani doma, kde prohráli s EMĚ Mělník 0:2. Konečně se probrali až ve 20. kole, když vyhráli 3:0 v Loděnicích (Provazník, Haas, Jak. Kokštejn). Jenže v dalším zápase doma diváci branku neviděli a utkání s Velkou Dobrou skončilo 0:0. Pro potupnou prohru si dojeli do Mutějovic, kde prohráli 0:4. Po dlouhé době se dočkali výhry doma, kde porazili 3:0 FC Jesenice (Jak. Kokštejn 2, Dražan). Stejným poměrem vyhráli Spartakovci i Měchenicích, kde střelci byli Dražan, Jakub Kokštejn a R. Kareš.

Ve 25. kole hostil Spartak druhý celek tabulky Nové Strašecí. Zápas, který se možná zapíše do historie v počtu žlutých karet, nakonec skončil nerozhodně 4:4 (Jak. Kokštejn 2, Dražan, Zb. Černý). Hlavní zásluhu na tomto divokém skóre měl především rozhodčí Berovič, který hostující mužstvo až příliš okatě tlačil k bodovému zisku. Zřejmě „kapříci“ plavou i v nižších třídách.

V posledním kole Spartak odvedl porážku Bzové, když na její půdě vyhrál 3:1 (Jak. Koštejn 2, Dražan).

Postupujícími celky byly Tatran Rakovník a Nové Strašecí. V konečné tabulce obsadil Spartak 5. místo s 38 body.

Dále se pokračovalo na vylepšování areálu. V červnu byla dokončena nová travnatá plocha na horním hřišti. Na podzim se ještě na horním hřišti nemohlo hrát, aby tráva řádně zakořenila. Nad dolním hřištěm byly dokončeny záchytné valy a smontovány lavičky a bylo pokračováno v dalších úpravách.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK