Josef Bláha nakoukl již v sedmnácti letech do druholigového fotbalu. Tehdy se hrála v Příbrami druhá celostátní liga a jeho trenérem byl populární Manda Linhart, který si mladíčka Bláhu vybral z dorostu a nasazoval jej na okraj pravé obrany, i když v dorostu hrával spíše v záložní řadě.

Dva roky vojny strávil Pepa Bláha v RH Sušice, která hrávala národní ligu. Po vojně se vrátil zpět na Litavku, kde se po zrušení kvalitní druhé ligy hrála národní liga. Podvakráte zažil boj o první ligu. Nejprve v roce 1978 s Vlašimí a o rok později s RH Cheb. V obou případech se nepodařilo postup vybojovat. Tehdejší mužstvo TJ UD Příbram vždy skončilo na druhém místě.

Na Litavce zažil kvalitní trenéry. Kromě již zmiňovaného Linharta i dalšího slávistu Františka Ipsera, potom Karla Přenosila, Josefa Škváru a Vladimíra Mirku. S tím si ovšem nepadl příliš do oka a proto raději přestoupil společně s Jiřím Libou a Pavlem Nováčkem do Milína, kde dotáhli milínský fotbal z I. A třídy až do národní ligy. V Milíně se také sešel s trenérem Ondračkou, který jej trénoval v dorostu na Litavce. Z Milína se po letech vrátil zpět na Litavku, kde se opět setkal s trenérem Přenosilem. Na závěr hráčské kariéry se ujal úlohy hrajícího trenéra, nejprve v Krásné Hoře a poté na Spartaku Příbram.

O trochu méně pestrou hráčskou kariéru měl Vít Kratochvíl. V žákovských a dorosteneckých letech vyrůstal v nedalekém Čenkově. Fotbalovou vojnu si odkroutil ve VTJ Hranice a po návratu do civilu zakotvil v divizních Hořovicích. Odtud odešel do Milína, kde se setkal se svým současným trenérským kolegou Bláhou. Z Milína na rok zamířil do vydatně posilujících Rosovic a potom přišel na Spartak, kde pod trenérem Csaplárem pomáhal vykopat I. A třídu. Nechal se opětovně zlákat do Milína a na sklonku hráčské kariéry se vrátil na Spartak.

Před začátkem jarní části I. A třídy jsme si s oběma trenéry povídali.

Jak se těšíte na odvety?
Po kruté zimě se opravdu na mistráky těšíme. Začínáme již tuto sobotu dopoledne s celkem Hořovicka B. Po podzimu jsme na třetím místě o pouhý bod za vedoucími celky Tatranem Rakovník a Štěchovicemi. V zimní přípravě jsme se pokusili hráče dobře připravit. Na štěstí je nyní na Spartaku kvalitní umělka, takže hráči i přes nepřízeň počasí mohli absolvovat tréninky i přípravné zápasy na dobře upravené hrací ploše. V přípravě, která byla zahájena 18. ledna, jsme odehráli 10 zápasů. Šestkrát jsme vyhráli, třikrát prohráli a jednou remizovali.

Dobré soupeře jste měli na zimním turnaji O pohár starosty města.
Tento turnaj byl opravdu dobře obsazen. Skončili jsme na 2. místě za vítěznou rezervou Slavie Praha, když jsme dokázali vyřadit při penaltovém rozstřelu divizní Domažlice. S kompletním celkem národní ligy Slavie jsme prohráli 1:4, což je vzhledem ke kvalitám soupeře vcelku dobrý výsledek. Třetí na tomto turnaji byla rezerva l. FK Příbram.

Podařilo se Vám celek přes zimu posílit?
Vzhledem k současné finanční situaci je velkým luxusem shánět hotové fotbalisty. Proto jsme alespoň spokojeni, že nikdo ze základní sestavy z mužstva neodešel. Dá se říci, že v současnosti je mužstvo stabilizováno. Žádný požadavek na posílení kádru k vedení klubu jsme neměli. Pochopitelně, že každý trenér hledá pro mužstvo vhodné posily, ale také víme, jak těžko se v dnešní době shání finanční prostředky k zajištění řádného chodu klubu. Pro jaro hráčský kádr tvoří 20 fotbalistů. Odešel pouze náhradní gólman Čejdík, který se vrátil do Mirovic. Naopak z hostování v Sedlčanech se vrátil obránce Michal Mašek. Do kádru byli zařazeni i dorostenci Trefný s Dvorským. Současný hráčský kádr má tuto podobu. Brankáři: Poplštejn, Zykán – obránci: Lantora, Pravda, R. Kareš, Huleš, Houdek, M. Mašek – záložníci: Dražan, Smejkal, Čupalka, P. Kuba, Zb. Černý – útočníci: Svoboda, Voříšek, Gregořica, Havrlík, Králíček, Trefný a Dvorský. Se zraněním již delší dobu laboruje Dostálek.

Absolvovali jste zimní soustředění?
Vydali jsme se na týden do jihočeského Rapšachu, kde nás čekalo opravdu příjemné prostředí. Na umělé hrací ploše se nám dařilo nacvičovat různé herní situace. Určitě za zmínku stojí pozitivní přístup hráčů, kteří si pro soustředění museli vzít dovolenou.

JOSEF BACÍK