V té to neměli vůbec lehké. Proti nim se soupeři chtěli vytáhnout a někdy i přeháněli tvrdost. To někteří hráči Spartaku špatně snášeli a nechali se často zbytečně vylučovat. V té době soutěž slušnosti měla velkou váhu. Politickovýchovné komise se v šetření trestů společně s disciplinární komisí patřičně předváděly a udělovaly fotbalistům převážně vysoké tresty.

Hned v prvním podzimním utkání doma se neukázali hráči Spartaku v nejlepším světle. V podbrdském derby s Hostomicemi uhráli pouhou remízu, když velkou překážkou jim byl brankář Karel Beneš, který se chtěl, jak to bývá, proti bývalým spoluhráčům vytáhnout. Zápas se hrál před návštěvou 500 diváků a skončil 2:2. Branky za domácí vstřelili: Mego a Kareš. V celku Spartaku se po dvou letech objevil v útoku Jan Hulínek, který se vrátil z Milína. Sérii vyloučení načal v tomto zápase Tonda Šrain, který byl vyloučen dvacet minut před koncem pro nesportovní chování.

Ve 3. kole zvedli hráči Spartaku svým příznivců náladu, když zvítězili v Loděnicích 6:1. Tři góly dal Zd. Míka, další přidali Mašek, Černý a Sýbek. To už u mužstva byl nový trenér Zd. Zelenka, který vystřídal Zd. Pihávka. Ten byl s výkonem hráčů samozřejmě spokojen. V 6. kole zaznamenali Spartakovci další přesvědčivou výhru, když porazili na domácí půdě Buzuluk Komárov 4:0 (Mego 2, Šlehofer a Zd. Míka). V dalším kole na vojenské půdě v tehdy silných Jincích uhráli Megovou brankou remízu 1:1. V 8. kole doma povinná výhra nad Lokomotivou Zdice 3:0 (Kocanda, Drechsler a Kareš). Svůj den měl gólman Jurdák, který udržel čisté konto. V dalším kole prohráli Zelenkovi svěřenci v Družci 0:1. Utkání se nevydařilo rozhodčímu Beránkovi, který byl na hosty daleko přísnější, což korunoval minutu před koncem, kdy nejdříve uznal regulérní gól Karešovi. Vzápětí však vzal vše zpět a svůj počin odůvodnil, že šlo o ofsajd. Některým Spartakovcům pochopitelně vypověděly nervy a počastovali zkorumpovaného sudího nevybíravými výrazy. Kareš s Maškem byli vyloučeni a dostali od disciplinárky měsíc distanc. Jejich neúčast se citelně projevila v dalších podzimních zápasech.

V říjnovém přestupním termínu došlo k částečné obměně hráčského kádru. Z Kovohutí se vrátil brankář Stropnický, do Milína odešel brankář Jarolím a naopak odtud se vrátil další brankář Cimbaloš. Z vojny se také vrátil Fr. Hájek. Měl se vrátit i Vonášek, ale ten se po vojně oženil v Berouně a přestoupil do Loděnic.

V 10. kole se zrodila výhra doma nad Švermovem 2:0 (Míka a Mego). V Hořovicích se poprvé představil v A mužstvu na postu stopera Jan Šejna, který byl přeřazen z rezervy. I on svým výkonem přispěl k bezbrankové remíze. V předposledním kole prohra 0:1 v Rudné. Po zápase odebral hlavní rozhodčí registrační průkaz Burdovi, za nevhodné poznámky. Ten od disciplinárky obdržel 6 týdnů nepodmíněně. V posledním utkání podzimu pouhý bod doma s Osekem 1:1 (Sýbek). Výsledkem bylo podzimní 5. místo, čtyři body za vedoucími Hostomicemi.

O brankáře nebyla v roce 1972 na Spartaku nouze. V A–mužstvu se vystřídali Jarolím, Viktorini, Pavlík a Jurdák. V B–mužstvu chytali Stropnický, Cimbaloš a pár mistráků si zachytal i vedoucí A–týmu Hadraba.

V tomto roce bylo zaregistrováno 73 hráčů dospělých ( z tohoto počtu bylo 11 hráčů na vojně), 54 dorostenců a 70 žáků. O chod oddílu se staral 13 členný výbor, v jehož čele stál dlouholetý předseda Antonín Hudík. Místopředsedu dělal Frant. Kalát, sekretáře Jiří Tůma, hospodáře Frant. Havelka a matrikáře Jan Hemmer. Dalšími členy výboru byli: ing. Husák, J. Hadrava, Al. Hofman, V. Rejzl, A. Kokrle, ing. Fr. Sladovník, V. Hlaváč a J. Hadraba.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK