Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SK Spartak slaví 115 let od založení - 30. díl

Příbram- Pamětníků historie horymírácké nebo spartakovské kopané neustále ubývá. Proto si myslím, že není na škodu připomínat i současníkům fotbalovou historii na Příbramsku, která byla dochována díky několika zapáleným jedincům.

5.12.2009
SDÍLEJ:

Spartak Příbram.Foto: Deník

V minulé části jsem popisoval fotbalová léta 1985/86, takže seriál se neúprosně blíží ke konci a ještě v tomto měsíci se s ním na stránkách Příbramského deníku rozloučíme.

Škoda, že se nedochovalo více písemností, které by ještě více přiblížily osudy lidí spjatých s horymíráckým fotbalem. Možná, že tyto materiály ještě existují, ale zřejmě se s nimi dotyční nechtějí rozloučit, nostalgická vzpomínka na mládí je silnější. V některých částech, z výše uvedených důvodů, přece jen občas došlo k některým nepřesnostem, za což se čtenářům a pamětníkům omlouvám.

Ale vraťme se znovu do nedaleké historie, a to do let 1986 až 1988, kdy se podvakráte fotbalisté tehdejšího Spartaku pokoušeli o postup.

Na podzim 1986 odešel další hráč na Litavku. Byl jím výborný levák Zdeněk Staroba. Ze spartakovských fotbalistů se na Litavce mohla postavit např. tato jedenáctka: Bodnár - Pihávek, Drahokoupil, Brenning, Staroba - Šach, Škvára, Csaplár – Pazdera, Lžičař, Šlehofer. Kromě Staroby hráčský kádr kvůli vojně opustili ještě gólman Kovalčík a stoper Šafanda.

Márovi svěřenci nastoupili do nového soutěžního ročníku krajské soutěže s odhodláním vybojovat alespoň druhé místo tabulky, které by zaručovalo postup. O tom, že se postup nekonal, rozhodlo střetnutí na Litavce, kde rezerva TJ UD Příbram nehorázným způsobem přenechala body Letům. Postup unikl Spartakovcům o jediný bod právě za postupujícími TJ UD B a Sokol Lety. Kdyby vládla fotbalová spravedlnost, musely by postupující celky být ze soutěže vyloučeny.

Nejvíce mistrovských zápasů na jaře 1987 odehráli: Klopot, Weisheitel, R. Straka 13, Cimbaloš, Smrčka, Ščevík, Kymla, Junek 12, Matějka, Mišun 11, Carda 9, Kotrbatý a Hotový 8. Nejlepším střelcem byl Weisheitel, který dal 9 gólů.

Do ročníku 1987/88 se vrátil na Spartak gólman Bodnár z divizního Milevska. Na vojnu naopak odešel nadějný špílmachr Petr Kotrbatý. Jinak se výboru podařilo udržet mladý celek pohromadě, což v tomto ročníku přineslo své ovoce. Stabilizovaný tým vstoupil do soutěže zcela suverénně a po pěti zápasech vedl tabulku. Ale jak si již skalní fanoušci zvykli, rozjezd byl vždy výborný, ale v průběhu podzimu následoval obvyklý útlum, pramenící z psychické lability některých mladíků a také z častých zranění klíčových hráčů, která si přinášela z malé kopané.

Přesto podzimní 3. místo při zisku 18 bodů a skóre 26:10 nevěštilo pro jaro nic špatného.

Během zimní přestávky se kolektiv ještě více semkl. Hráči se zúčastnili zimního turnaje v Milíně, kde skončili v silné konkurenci na 3. místě. Velkým oslabením byl odchod kapitána Ščevíka do Milína, za něhož z tohoto klubu přišel Bolina, ale ten velkou část jara promarodil. Jarní část začali hráči doma s posilujícími se Dublovicemi. Přesvědčivá výhra je posadila do sedla a mistrovské zápasy se jim dařily. Nepropadli panice ani v rozhodujícím se zápase s Rožmitálem, který porazili 4:0. V krajské soutěži zvítězili s náskokem šesti bodů právě před Rožmitálem.

Mužstvo se tehdy opíralo o výborné výkony gólmana Bodnára, dobře hráli i Mišun, Šafanda, R. Straka, Hotový. V útoku se dařilo Junkovi a Weisheitelovi. V obraně se spolehlivými výkony prezentoval dorostenec Makovec. O postup se dále zasloužili: náhradní brankář Strebelli, Carda, Hájek, Šorna, Klopot, Kymla, Kuba, Matějka, Švihla, Smrčka, Šmucler, Ureš, Bakoš, Bolina. V realizačním týmu dobře spolupracovali s trenérem vedoucí mužstva Petr Vorel a Jiří Pech.

V roce 1988 se konečně podařilo fotbalistům pod vedením zřejmě nejúspěšnějšího trenéra spartakovské historie Josefa Máry postoupit do nově organizované I. A třídy.

V červencovém přestupním termínu bylo mužstvo vydatně posíleno o zkušeného Josefa Rychlého, který se vrátil téměř po dvaceti letech. Přišel z mužstva národní ligy TJ UD Příbram, kde odehrál výborných 12 fotbalových let. Dva roky hrál na vojně v Dukle Tábor, krátce i v Milíně. V dorosteneckých letech reprezentoval ČSSR.

V přípravném období porazili Spartakovci divizní celky Hořovic a Dobříše, a tím napověděli, že na vyšší soutěž rozhodně mají. Podzimní část hráči úspěšně zvládli a 5. místo bylo solidním výsledkem. Mužstvo s výborně hrajícím 33letým Rychlým, kterého vhodně doplňovali Šafanda, Mišun, R. Straka a střelec Weisheitel, předvádělo divákům líbivou kopanou. Hráči dokázali porazit vedoucí Vraňany 4:2, dále zvítězili nad Švermovem, Mělníkem a dokázali si poradit i s nevyzpytatelnými Lety a Berounem. Přitom prakticky po celý průběh podzimu nebyl k dispozici zraněný brankář Bodnár, kterého spolehlivě nahradil Kovalčík.

Odměnou hráčům za postup zajistil výbor v rámci družebních vztahů atraktivní zájezd do francouzského Villeruptu.

Tento zájezd zařídil Městský úřad Příbram, který měl s tímto městem dlouholeté přátelské vztahy. Francouzi se nejdříve představili v srpnu v Příbrami, kde prohráli na Spartaku 1:6. Doma se však chtěli plně revanšovat a připravili pro Spartak kvalitní soupeře. Příbramští fotbalisté na zájezdu sehráli tři zápasy, které vesměs těsně prohráli. S výběrem kraje Lolengville 1:2, s juniory FC Nancy 0:1 a s posíleným Villeruptem 2:3. I přes porážky zanechali v družebním městě dobrý dojem. Zájezd přinesl mnoho zážitků, poznatků a uzavřených přátelství, která bohužel v dalších letech skončila.

V závěru tohoto dílu mi dovolte vzpomínku na vynikajícího fotbalového útočníka Jaromíra Bartoše, který minulou sobotu v 78 letech zemřel. Svými výkony v dresech Baníku a Spartaku Příbram se nesmazatelně zapsal u fanoušků obou příbramských klubů. K jeho přednostem patřila rychlost, průbojnost a především střelecká pohotovost. Řadu let byl nejlepším střelcem obou příbramských týmů. Tehdy chodilo na zápasy více než 2000 diváků a populární Kulda Bartoš byl miláčkem bariér. Na Spartak Příbram přišel z Baníku v roce 1957 a hrál zde do roku 1960, kdy se vrátil zpět do Baníku, kde pomáhal vykopat divizi, kterou poté i s úspěchem hrával. Na Spartak se opětovně vrátil ze svého mateřského Bohutína v roce 1965 a svými zkušenostmi vydatně pomáhal omlazenému mužstvu v krajském přeboru. Ve své bohaté kariéře hrál pod vedením slavných československých internacionálů, kterými bezesporu byli: Štefan Čambal v Baníku a na Spartaku František Hampejs, Josef Bican a Olda Nejedlý.

Čest jeho památce !

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK

5.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení