Hned v prvním zápase v Teplýšovicích byli horymíráci lepší, než vedoucí celek tabulky. Pazderovou brankou dlouho vedli, ale domácí v mohutném závěru vyrovnali a ještě mohli i vyhrát. Proti však byl gólman Bodnár, který chytil penaltu.
Skvělá jarní jízda

I v okresním derby utkání v Rožmitále se Márovým svěřencům dařilo, když vyhráli brankou Juračky z poslední minuty 2:1. Bohužel se vážněji zranil Pazdera, s kterým se pro jarní část nedalo již počítat. Doma proti Letům zase řádil Juračka, který se již podruhé v sezoně zaskvěl čtyřmi brankami. Šlehofer připojil dva góly a Šimků jeden. V Hostomicích potvrdili hráči zvýšenou jarní výkonnost a Kotrbatého sólo rozhodlo o třech bodech.

V dalším kole nepřijely Bílkovice, což znamenalo kontumaci zápasu, a tak se hrálo znovu venku. V Nespekách zbytečná remíza 3:3, branky Bernát, Juračka a Kalouš. Doma povinná výhra nad Jílovým 3:1 (Juračka 2, M. Kareš). Stejným poměrem se vyhrálo ve Hvozdnici (Juračka, Šlehofer, Kolář). Bezbranková remíza se zrodila doma s Novým Knínem i v Chotýšanech, což svědčilo o střeleckém útlumu.

Střelci se opět probudili doma proti Štěchovicím. Na výhře 4:1 se podíleli Lantora dvěma góly, Juračka s Havrlíkem dali po jednom. Zvítězilo se 2:1 i v Choceradech, kde výhra nad postupujícím celkem byla měřítkem jarní výkonnosti. Oba góly dal Juračka. Skvělou jarní bilanci si hráči Horymíru pokazili až v posledním utkání, kdy doma podlehli Jesenici 2:3 (Míka 2). Tentokrát selhal Juračka při střelbě pokutového kopu. Přesto se stal Juračka bezkonkurenčně nejlepším střelcem, když dal v 25 odehraných zápasech 23 gólů. Na zbylých 34 gólech se podílelo dalších 17 střelců, což je jev vcelku nevídaný: Míka 5, Havrlík 4, Šlehofer, Jonák a Lantora 3, M. Kareš, Šimků, Tichý, Kalouš 2, Kubát, Pravda, Mak, Solnička, Pazdera, Kotrbatý, Bernát a Kolář.

Celkově hráči Horymíru skončili na 4. místě se ziskem 41 bodů a skóre 60:37. Proti podzimnímu 12. místu, kdy hráči získali pouhých 13 bodů značný pokrok. Na jaře byli svěřenci Josefa Máry nejúspěšnějším týmem soutěže.

Další sezona

Podzimní část ročníku 97/98 zahajovali fotbalisté SK Horymír posíleni o Romana Kareše, který přišel z FC Příbram a znovu to zkusil Jarda Pazdera. Ten ještě v prvním podzimním zápase chyběl, k dispozici nebyli ani další hráči, takže v oslabené sestavě uhráli bezbrankovou remízu na Spartě Doly Kladno. Mužstvo podržel gólman Melichar, který chytil i penaltu.

Doma hráče čekal těžký soupeř z Velké Dobré. Těsnou výhru 1:0 zařídil bývalý gólman Bodnár, který se začal prosazovat v úloze průbojného útočníka. Ve třetím kole si Pazdera vzpomněl na staré kanonýrské časy a rozhodl zápas na Novo Kladnu. Vstřelil dvě branky, Hájek a R. Kareš dali po jednom gólu, a tak se zvítězilo 4:2. V derby utkání s milínskou rezervou rozhodoval opět Pazdera, který střelou z trestného kopu zaskočil jinak skvělého milínského gólmana Valkouna.

Vynikající fotbal zahráli hráči Horymíru v Újezdě, kde doslova excelovali a deklasovali domácí celek 6:0 (Bodnár 2, Juračka, Kotrbatý, Míka a Štětina). Tím se vyhoupli na první místo tabulky.

V dalším zápase hráli znovu venku, tentokrát v dalekých Kolešovicích. Pazdera se opět nedostavil k odjezdu, navíc nemohl nastoupit zraněný Kotrbatý a v úvodu zápasu se ještě zranil stopér Bernát. Hráči neunesli vědomí, že jsou vedoucím týmem tabulky, v Kolešovicích působili mátožným dojmem a zcela po zásluze prohráli 2:0. Utkání slabé úrovně se odehrálo doma s poslední Lužnou, kdy se brankami Hájka a Havrlíka vyhrálo těsně 2:1.

Očekávaný souboj o první místo se hrál v Hořovicích, kde byl již k dispozici Pazdera, ale přesto to na výhru nestačilo a prohrálo se 1:3 (Juračka). V 9. kole si zajela do Příbrami pro prohru 3:5 Olympie Zdice (Hájek 2, Šimků, Pazdera a Bodnár). Do Komárova se jelo opět bez Pazdery, to už ani nikoho nepřekvapilo. V první půli předváděli hosté excelentní fotbal. Zvláště Juračka s Bodnárem byli k neudržení. Ještě v 55. minutě se vedlo 4:1 a nikdo z přítomných nečekal, že dojde ke zvratu. Rozhodčí Hanslík však začal úřadovat a bylo zle. Komárovští kopali jednu standardku za druhou a z darovaných trestných i pokutových kopů se jim podařilo vyrovnat.

V 11. kole doma proti vedoucím Loděnicím překvapili hráči všechny fanoušky a po výborném výkonu přesvědčivě zdolali premianty soutěže 4:1 (Juračka 3, Solnička). V Rožmitále zase Horymíráci zklamali a prohra 2:4 přesvědčila mnohé, jakým je Horymír náladovým mužstvem.

Ostudný výkon podali hráči v posledním podzimním zápase, kdy remizovali s poslední Hostouní. Podzimní 4. místo v tabulce bylo rozhodně pod tehdejšími možnostmi hráčů.

Zimní turnaj Horymíru

V lednu a únoru 1998 se po mnoha letech uskutečnil na Horymíru zimní turnaj. Zúčastnila se jej mužstva: Bohutín, Mokrovraty, Milín B, Višňová, Rožmitál, Kovohutě, Horymír A, Horymír dorost. Zimní turnaj bez velkých problémů vyhrálo A mužstvo Horymíru Příbram. Hrálo se na horním škvárovém hřišti. Stínem turnaje bylo vážné poranění křížových vazů u talentovaného dorostence Josefa Rychlého po ošklivém zákroku od Šlehofera při duelu s A mužstvem.

V zimních měsících začal pracovat v roli manažera rozhodčí František Cajthaml. Hodně toho nasliboval, ale nic z toho nesplnil. Pro chod klubu žádným přínosem nebyl, spíše naopak.

V rámci zimní přípravy absolvovali fotbalisté týdenní soustředění v Solenicích, zpestřené dvěma zápasy v Praze na Meteoru, kde vyzkoušeli v té době vzácnou umělou travnatou plochu.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK