V soutěžním ročníku 1964/65 se již očekával boj o přední pozice, zvláště když se blížila další z reorganizací. Fotbalovými orgány bylo schváleno utvoření krajského přeboru, do něhož po skončení jarních soutěží v roce 1965 postupovaly z I.A. třídy tři celky. Spartak pod taktovkou trenéra Maršálka získával na síle a stával se postrachem všech soupeřů. Základ mužstva se skládal převážně z bývalých dorostenců, a tak věkový průměr sliboval velkou perspektivu. Nepočítalo se již se staršími hráči Šejdou a Čížkem a vojna skončila Babiakovi. V říjnu odešel na vojnu nadějný Ruda Burda, ale byl okamžitě nahrazen J. Bacíkem, který se naopak z vojny vrátil.

V podzimní části stojí za zmínku zápas na Litavce, který se spartakovcům hrubě nevydařil. V zápase exceloval v dresu Baníku bývalý reprezentant Láďa Přáda, který do poločasu vstřelil nešťastnému brankáři Dvořákovi tři branky. Zápas skončil debaklem 0:5. I přes tuto prohru si drželi spartakovci po podzimu nadějnou pozici v podobě 4. místa. V lednovém přestupním termínu odešel nejlepší útočník Josef Škvára do Sparty Praha, což bylo značným oslabením pro jarní boje. Do týmu byli zařazeni exligoví dorostenci Procházka s Kubátem a přišel zkušený M. Riegel z Mimoně (jeho vnuk nyní hraje ligu v Českých Budějovicích). Kromě J. Škváry z mužstva odešel i záložník J. Matuška do Nové Vsi.

Jarní tažení bylo opravdu impozantní. Hráči hned v prvním zápase vyhráli 3:0 v Chodově. Doma porazili stejným poměrem Lokomotivu Kladno a branku nedostali ani na horké kladenské půdě, kde zvítězili na Spartě Doly Kladno 1:0 Trollerovou brankou z penalty. I v dalším zápase si uchovali čisté konto a doma rozdrtili Cementárny Beroun 6:0. Vítězné tažení neskončilo ani v Kročehlavech, kde chlapci zvítězili 1:0. Více než tisícovka diváků se přišla podívat na boj s dalším aspirantem na postup, celkem Modřan – kde hráli zkušení exligoví hráči Matucha, Vacek a Rada. Urputné utkání hraném ze strany hostů nesmírně tvrdě, skončilo remízou 1:1. Brankář Hadraba po 481 minutách poprvé lovil míč ze své svatyně. Na tom měla velkou zásluhu i obrana – Bejček, Brenning, Bacík, která dokázala i přes průměrný věk, necelých 22 roků podávat spolehlivé výkony. Mužstvo neprohrálo ani v dalším zápase, kdy na Zbraslavi vybojovalo dva cenné body za těsné vítězství1:0. Další neděli zajížděli spartakovci do Žebráku, kde se na ně náležitě chystali. Domácí chtěli ze čtvrté pozice vytlačit z postupových míst právě Spartakovce, kteří drželi zuby nehty třetí místo. Vedoucí branku hostů dal Ziovský ve 20. minutě, ale o deset minut později vyrovnal skvělý Kundrát. V 72. minutě právě střelec vyrovnávací branky se snažil vybojovat vysoký míč, ale Korčák jej v duchu pravidel odzbrojil. Kundrát však zůstal ležet před Hadrabovou brankou a nastala mela. Rozhodčí Živný hru přerušil a začali se dít věci. Domácí hráči se kolem něj seběhli a začali mu sprostě nadávat, takže byl nucen vyloučit Frýberta. To už nevydrželi nespokojení diváci a vtrhli na hrací plochu, kde napadli sudího, který byl nucen zápas pro inzultaci ukončit. Tak se zrodil kontumační výsledek ve prospěch Spartaku.

V dalším kole si hráči poradili doma s Osekem, který porazili 4:0, ale na Dobříši utrpěli první jarní prohru, když prohráli 0:2. Doma se Zdicemi se zrodilo povinné vítězství 3:1. S velkou dávkou nervozity se očekávalo příbramské derby. Na něj se přišlo podívat 2400 diváků. Spartakovci byli v utkání daleko lepším mužstvem a měli jasnou převahu. Hrdinou utkání byl gólman Baníku Zdeněk Braniš, který skvělými zákroky vychytal hostům bezbrankovou remízu. Po utkání byl odnášen na ramenou nadšenými baníkovskými fanynkami. Poslední zápas v Komárově již nemohl o ničem rozhodnout. Hráči již před utkáním měli postup v kapse. Spartakovci tam prohráli 1:2. V konečném účtování získali 36 bodů a umístili se na třetím místě za celky Baníku Příbram a Dobříše, což stačilo k postupu do nově utvářeného krajského přeboru. O postup se zasloužili tito fotbalisté: Hadraba, Dvořák – Bejček, Brenning, Bacík, Korčák, J. Matuška – Hulínek, Riegel, Junek, Kubát – Kolín, Zeman, Troller, Škvára, Brečka, V. Ziovský, Procházka.

Za odměnu odjeli fotbalisté Spartaku o letní přestávce do německého Erfurtu, kde sehráli tři zápasy. V prvním zápase hráli 1:1 se Stad Ilm, ve druhém prohráli s družebním Rudislebenem 1:4 a ve třetím zvítězili v Suhlu 7:2. Postup do krajského přeboru byl pro mladý celek velkým úspěchem a po vhodném doplnění se mohlo myslet i na přední příčky v nově utvořeném přeboru. Na mistrovskou sezónu se hráči připravovali nadále pod trenérem Maršálkem. Podařilo se uskutečnit přestup výborného gólmana Milana Ješíka, který vojákoval na Bytíze (pocházel ze slovenského Zvolenu). Z divizního Berouna přišel útočník Ladislav Bobko, z Modřan Jan Preisler a navrátil se výborný útočník „Kulda“ Bartoš, který se proslavoval v Tůmově éře. Odešel pouze M. Riegel, který se začal věnovat trenérské činnosti v sousedním Baníku a s aktivní činností se rozloučil Fr. Korčák, který se plně věnoval práci lamače na Uranových dolech.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK