Historický první zápas se hrál doma proti Týnci nad Sázavou. Přišlo 1100 diváků a viděli dramatický závěr zápasu. Deset minut před koncem chytil výborný gólman hostů Ziovskému penaltu. O jednobrankové výhře domácích rozhodla 85. minuta. To kopal Brenning trestný kop, jeho střela se odrazila od zdi k Bacíkovi, který míč napálil na branku. Tvrdou střelu gólman neudržel a Bobko míč snadno dorazil.

Velkou šanci bodovat měl Spartak i v Pečkách, ale neproduktivní hra útoku, kde citelně chyběl zraněný Bartoš, zapříčinila prohru 0:1. Ve třetím utkání podzimu se na hřišti Spartaku představil v plné síle sousední Baník. Před 3000 diváků nastoupili:

Spartak: Ješík – Bejček, Brenning, Bacík – Preisler, Hulínek – Kolín, Ziovský, Bartoš, Bobko, Junek. Baník: Braniš – Ondračka, Svoboda, Novák – Pihávek, Nagy – Růžička, Kučera, Lukáš, Kvapil, Sádlík. Utkání řídil prvoligový rozhodčí Vrbovec.

Zápas začal v rychlém tempu, podbarveném náležitě zvukovými kulisami táborů příznivců obou klubů. Baníkovci se snažili hned v počátečním náporu rozhodnout derby vedoucí brankou. Hráli velmi hbitě, důrazně, využívajíce chytrosti Kučery a rychlosti křídel. Spartakovci se naproti tomu rozehrávali pomalu, ale postupně hru vyrovnali a získali převahu. Tu korunovali ve 33. minutě, to zahrával Ziovský volný kop nakrátko Preislerovi, ten z hranice trestného území poslal falšovaný přízemní míč před branku, Braniš jej nečekaně minul a Bobko za jásotu „kamnářů“ zaznamenal vedoucí branku.

Povzbuzeni tímto úspěchem udržovali domácí hráči tlak na branku, několik dobrých příležitostí však nevyužili. Po přestávce Baník začal opět v rychlém tempu a řada pěkných akcí zaměstnávala obranu Spartaku, ve které již Brenning s Bacíkem hráli se sebezapřením. V té době se směli střídat pouze brankáři a hráči v poli ne. Oba beci Spartaku byli v průběhu první půle nešetrně nakopnuti. V 55. minutě Lukáš obešel kulhajícího Bacíka, poslal míč před branku, Kučera předběhl gólmana Ješíka a vyrovnal. Baník se snažil strhnout výhru na svou stranu, ale stav se nezměnil.

Co napsal tisk k výkonům hráčů: „…v obraně Spartaku i přes nepříjemná svalová zranění zahráli dobře Brenning s Bacíkem, Ješík byl dost nervózní, Preisler vydržel strhující tempo, Hulínek dřel, Kolín se našel v závěru, Ziovský si zvyká na hru pravé spojky, ve velkém stylu hrál nestárnoucí Bartoš, měl však smůlu ve střelbě. Dvojice Bobko-Junek dobře spolupracovala. V týmu Baníku udělal Braniš jen jedinou chybu a zaplatil ji brankou. Obrana hrála řízně, záložnící neúnavně tlačili útok, kde byl jeho duší technicky vybavený Kučera. Lukáš těžil ze zkušeností, ale hrál dost surově. Kvapil byl dobře střežen a jeho bomby se tentokrát neuplatnily. Mladíček Sádlík zahrál opět velmi snaživě…“

Fiasko utrpěli hráči Spartaku na Dobříši, kde podlehli 0:4, když v obraně selhal ne zcela doléčený Brenning, který byl jinak vždy velkou oporou.

Rehabilitovali se v dalším zápase doma, když porazili Hulínkovou brankou ČKD Slaný 1:0. Zlepšení prokázali i ve Kbelích, kde vyhráli v rušném zápase 3:2. Branky vstřelili: Bartoš, Bacík z penalty a Hulínek. Remíza doma s Rakovníkem 1:1 byla sice ztrátou, ale Rakovník v té době měl velice dobrý celek. Branku vstřelil Bacík z penalty. Více se čekalo od hráčů v Poděbradech, ale Ješíka, který šel z vojny a neměl ještě vyřízeny přestupové formality, zastoupil Hadraba, který pustil dva laciné góly. Navíc Bacík nedal ještě penaltu, a tak se prohrálo 0:2.

Vše si hráči vynahradili doma s Duklou Mladá, když nastoupil ztracený syn Škvára. Ten po více než půlročním angažmá ve Spartě musel nastoupit na vojnu do Holýšova. Na Spartaku hostoval a do Holýšova se před zápasy pro něj vždy jezdilo. Později byl přeložen do Příbrami. V zápase s Mladou podal jedinečný výkon a jeho tři góly přispěly k výrazné výhře 5:l. Další branky přidali Bartoš s Brečkou. V dalším zápase doma se představil nový hráč Karel Kyttler, který svlékl vojenské sukno a po tahanicích s Baníkem se nakonec stal hráčem Spartaku. Výhra 2:1 nad Hořovicemi, kdy branky vstřelili Bartoš se Škvárou, vynesla Spartakovce na čtvrtou pozici v tabulce. Ani v Kralupech, které vedly tabulku, nebyli hráči bez šancí. Nakonec prohráli po vyrovnaném boji 0:1.

Nejlepší zápas podzimu sehráli doma proti rezervě prvoligového Kladena. Do poločasu vedli 3:0 a předváděli dlouho nevídaný výkon. Ve druhé půli polevili, a tak Kladenští, v jejichž řadách hrálo několik prvoligových borců, snížili na konečných 4:2. Tři góly dal Škvára a jednu další výborný útočník Ziovský.

Škoda, že v posledním podzimním zápase si hráči pokazili dobrou bilanci. Prohráli v Úvalech s průměrným celkem 2:8. Jindy perfektní obrana kupila obrovské chyby a pohořel i brankář Ješík. Byl to takový neokázalý protest proti nucenému odchodu oblíbeného trenéra Maršálka, kterého nahradil Alois Kamzík. Ten se vrátil z Baníku.

I přes tuto porážku bylo podzimní 6. místo úspěchem. Jenže v zimních měsících se udály věci! Největší opora zadních řad Brenning přestoupil do Baníku, s Dobříší koketoval gólman Ješík a Škvára s Bacíkem laborovali s koleny. Navíc přestal docházet i Bartoš, takže jarní předtuchy nebyly nijak příjemné.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK