V roce 1934 přišli do Horymíra noví fotbalisté, řízný obránce Černohorský a útočník Hervert. Za výborného Pičmana, který přešel do sousedního SK, přišel nadějný Kouřil a z Plzně se vrátil výborný bek Agler. Sestava se postupně stabilizovala a hráči začali dosahovat uspokojivých výkonů. Vrcholem sezony bylo sehrání přátelského utkání s pražskou Slavií, za níž nastoupili finalisté z úspěšného mistrovství světa v Římě, kdy vybojovali pro Československo stříbrné medaile - skvělý gólman František Plánička, Čambal, Krčil, Bradáč, Sobotka a Ženíšek. Příbramští prohráli po bojovném výkonu 1:7, když čestný úspěch zaznamenal Doubek.

Horymír a SK Příbram postoupili v roce 1935 svorně do druhé třídy Podbrdské župy. Nadále jejich hřiště dělila od sebe pouze prkenná ohrada. Obě příbramská mužstva bojovala v mistrovské soutěži se střídavými úspěchy, ale postup si nakonec vybojovali fotbalisté Zdic. V místním jarním derby vyhrál již tradičně Horymír 2:1 brankami Herverta a Kouřila, za SK skóroval Josef Rada, který na sklonku šedesátých let dovedl dorostence Spartaku do dorostenecké ligy. Mužstva nastoupila v těchto sestavách:

Horymír: Bašta – Agler, Černohorský – Borovanský, Brabec, Zahajský – Falcník, Doubek, Hervert, Kouřil, Brynda.
SK Příbram: Melichar – Severa, Zelenka – Rejzl, Štěpán, Peterka – Rada, Sýkora, Pičman, Kolský, Srch.

Kuriozitou přestupního období byl odchod nejlepšího hráče Oldy Pičmana do SK. Zapřičinil to příchod obránce Aglera z Plzně. Oba hráči měli v Příbrami hokynářství a jejich nevraživost z podnikání se přenášela na hrací plochu, takže spolu v jednom dresu hrát skutečně nemohli.

Další kuriozitou bylo, že v zápase proti Hořovicím bylo zkoušeno v horymíráckém dresu písecké pravé křídlo Jan Říha. Jeho výkon se tehdejším mecenášům nelíbil a přestup se neuskutečnil. Za dva roky Říha přešel na Letnou do Sparty a později oblékal i dres národního týmu.

V roce 1936 v sousedském derby byl zase úspěšnější Horymír, který zvítězil 2:1 a v dalším podzimním derby vyhrál impozantním rozdílem 10:2.

V mistrovské soutěži však byl úspěšnější SK Příbram, který zvítězil ve druhé třídě a výborně si vedl i v kvalifikaci, kde porazil SK Žebrák 11:1 a potom i Olympii Rakovník 5:3. Po letech tak měla Příbram zastoupení v I. A třídě Podbrdské župy. Horymíráci se s touto skutečností nechtěli smířit a po podzimní části vedli druhou třídu s náskokem pěti bodů.

Oba příbramské kluby sehrály v roce 1937 vedle standardních mistrovských zápasů řadu hodnotných utkání, které přinesly divákům pěkné fotbalové zážitky. Horymír hostil 28. března silné mužstvo Viktorie Žižkov, se kterým remizoval 1:1, autorem branky byl Mattlach. Poté si přijeli pro porážku na Horákův stadion fotbalisté SK Písek, kteří prohráli 3:2. Branky za domácí vstřelili Homolka, Říha a Březina. V celku hostů se předvedl nevídaným výkonem střelec obou gólů Jan Říha, který v létě začal oblékat dres Sparty, kde vydržel 10 let.

O příbramské pouti dne 25. července přijelo na Horymír kompletní kladenské mužstvo v čele s legendárním kanonýrem Frantou Klozem. Ten se střelecky vyznamenal i v tomto zápase a třemi góly pojistil výraznou výhru Kladeňáků.

Fotbalisté Horymíru v mistrovské soutěži ve druhé třídě navázali na úspěšný podzim a postoupili do první třídy, takže diváci mohli na podzim opět sledovat rivalské derby.

Po podzimní části se usadily místní kluby na čele tabulky, a tak se s napětím očekávalo vzájemné jarní derby před velkou diváckou kulisou. Utkání řídil zkušený rozhodčí Haifler a Horymír v něm zvítězil Stočesovou brankou 1:0. Tento výsledek rozhodl o vítězi první třídy, kterým se stal s pouhým jednobodovým náskokem právě Horymír. Ten nastoupil v sestavě: Batelka – Agler, Machuta – Stočes, Brabec, K. Burda – Obrda, Homolka, Hladík, Říha, Falcník.

Pro vítěze Podbrdské župy se otevřela cesta do kvalifikace o postup do západní části divize. Příbramští příznivci připravili svým hochům triumfální přivítání po návratu z posledního mistrovského zápasu v Komárově. Slavnostní uvítání uchystala i hornická dechovka Prokopa Korejse, která společně s mohutným davem příznivců doprovodila hráče přes město až ke klubové restauraci na Sebastopolu.

Pouze vítěz z turnaje čtyř místních žup mohl postoupit do západní divize. Horymír začal šťastnou domácí výhrou nad Olympií Plzeň 1:0, když důležitou branku vstřelil Hladík. V dalším zápase však utrpěl těžkou porážku na hřišti Meteoru České Budějovice 0:7, když selhali především hráči zadních řad. Nedařilo se ani v dalším zápase venku s Viktorií Lom, kde prohráli 2:5. I skalní fandové ztráceli naději a nevsadili by na postup ani zlámanou grešli. Tým se však dokázal na zbytek kvalifikace řádně zmobilizovat. Zlepšenou formu prokázal v Plzni, kde zvítězil nad Olympií 4:1. Vyznamenal se zvláště gólman Batelka, který byl hrdinou zápasu, ale v závěru neudržel nervy na uzdě a nechal se zbytečně vyloučit. K velkému výkonu se vypjali Horymíráci proti Meteoru České Budějovice a vybojovali s ním doma vydřené vítězství. Branku dal Eman Míka. V brance spolehlivě zachytal Hudeček, který se stal Batelkovým nástupcem. Nejlepším mužem na hrací ploše byl nekompromisní Pikard. Výhra se čekala doma v zápase s Viktorií Lom. Hosté dlouho vedli, ale Karel burda dokázal vyrovnat. Hráči Horymíru měli drtivou převahu, ale Severočeši stálým zakopáváním míčů za plot hru zdržovali a udrželi remízu. Zisk jednoho bodu k postupu nestačil. Hosté se však hrubě provinili a postavili do hry hráče na černo. Vedení Horymíru podalo protest, který byl kladně vyřízen. Kontumací zápasu ve prospěch Horymíru se splnil dávný sen mnohých generací a divize byla na světě.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK