Divizní soutěž byla v roce 1938 a1939 druhou nejvyšší soutěží v republice. Proto musely být učiněny určité úpravy na hřišti, které bylo o dva metry rozšířeno. Došlo i k doplnění hráčského kádru. Získán byl střelec Neliba ze Staré Huti, přišel Matějka z Podluh a Richter s Havlíkem z místní posádky. Divizní premiéra se hrála v Plzni proti Viktorii, která sestoupila z první ligy. Horymír sice prohrál 1:4, ale nebýt neobjektivního rozhodčího mohl být výsledek příznivější.

Historické první utkání na domácí půdě sehrál AFK Horymír doma proti Slavii Karlovy Vary. Výhra 4:3 byla radostnou předzvěstí dalších mistrovských bojů. Branky vstřelili: Neliba a E. Míka po dvou. Horší to již bylo další neděli, kdy si Horymír odjel pro porážku 2:5 do severočeské Bíliny. Nebojovalo se však jenom na fotbalových kolbištích. Mnichovský diktát soutěž značně znehodnotil. Začaly být daleko jiné starosti než je fotbal. Odtržení pohraničních oblastí Čech zasáhlo citelně do průběhu celé soutěže, z které musely odstoupit: Karlovy Vary, Bílina, Trnovany i Kopisty. Zbylo pouhých sedm mužstev, a co bylo nepodstatnější, o fotbal přestal být v těchto napjatých dobách zájem. Velkou chuť hrát neměli ani samotní fotbalisté, a tak počáteční elán značně vyprchával.

Příbramští hráči vysoko prohráli doma s SK České Budějovice 2:9 a prohráli i v Plzni na Petříně 2:4. V dalším utkání svitla naděje proti SK Hořovice na domácím hřišti. Za normálních okolností by o výhře nebylo pochyb, ale těsně před utkáním odepřelo šest nejlepších hráčů poslušnost a k utkání odmítli nastoupit. Vedení klubu bylo nekompromisní a okamžitě je vyřadilo z mužstva. Díky této skutečnosti Hořovice i dávce štěstí hosté ve vyrovnaném utkání zvítězili 3:2. V posledním utkání podzimu prohrálo mužstvo ostudně v Berouně s Českým Lvem 2:10.

Podzimní kolo se dohrávalo na jaře 1939. Vedení klubu se v zimní přestávce snažilo hráčský kádr doplnit z řad fotbalistů, kteří se přestěhovali do vnitrozemí z pohraničních oblastí. Z Kopist přišel Ungr, ze Souše Maršálek, z Plzně brankář Pech, a z dalekých Košic Mottl a z dorostu byl přeřazen Al. Hofman. Výrazné posily to však nebyly, a tak se na jaře nepředpokládalo, že dojde v výraznému zlepšení. 12. března bylo dohráno podzimní kolo doma proti Stadionu České Budějovice, které přineslo dobrou kopanou, ale remíza 3:3 nebyla žádným velkým úspěchem. Horymír nastoupil v nových dresech v sestavě: Pech – Pikard, Ungr – Hofman, Borovanský, Spilka – Mottl, Neliba, Hladík, J. Rada, Maršálek. Dvě branky dal Neliba a jednu Spilka. Slabinou byl gólman Pech, který zavinil všechny góly, a tak se vzpomínalo na Baštu, Batelku a Hudečka.

První jarní mistrovský zápas byl sehrán 9. dubna se svolením velitelství říšské obrany. Hrálo se opět doma, a to s Petřínem Plzeň. V brance dostal přednost mladý odchovanec Jarda Černý a v sestavě se objevil i vytáhlý Stočes. Nesehrané domácí mužstvo prohrálo 2:4, branky vstřelili Rada a Hladík. Jediné jarní vítězství zaznamenali hráči v Hořovicích, kterým oplatili podzimní porážku a zvítězili tam těsně 2:1. Za sedmi účastníků skončili na předposledním místě. Naštěstí nikdo z divize nesestupoval.

Ani v dalším divizním ročníku 1939/40 neměl Horymír na růžích ustláno. Hned v prvním mistráku prohrál doma s plzeňským Petřínem 5:1, když v brance již chytal omilostněný Hudeček. V té době vrcholila krize ve vedení Horymíra a většina funkcionářů odešla z výboru. Nervozita v klubu vyvrcholila při domácím zápase se Strakonicemi, kdy ve 35. minutě byl zraněn Eman Míka strakonickým Vojíkem. Nastala velká mela a nakonec pro pranice z obou stran nebyl zápas dohrán. Disciplinární komise vynesla tvrdé tresty. Hráči Vojík a Míka dostali 4 měsíční tresty. Dorostenec Jan Šejna, který vnikl jako divák na hrací plochu a kvůli němuž byl zápas ukončen, dostal roční distanc.

V únoru 1940 v dobách pochmurně válečných se na valnou hromadu dostavila malá účast příznivců. V předsednické funkci vystřídal radu Augustina Piazzu pan Izidor Žemlík. Klub utrpěl další ztrátu, když v březnu zemřel tvůrce stadionu Josef Horák, který byl řadu let stěžejním členem Horymíru.

Nejlepším zápasem jarní sezony byl duel se Stadionem České Budějovice, kde domácí předvedli kvalitní výkon a po zásluze zvítězili 5:2, brankami: Karel 2, Hanuš, Hladík, Šubotník. Velké zlepšení potvrdili hráči i v dalším zápase doma proti Petřínu Plzeň, kdy zvítězili 3:2, dvěma góly omilostněného Míky, třetí branku přidal Hanuš. V boji o udržení v divizi však AFK Horymír prohrál doma s Hořovicemi 1:2. Na prohře se značnou měrou podílel nehorázný výkon rozhodčího Haiflera z Rakovníka, který doslova daroval nezaslouženou výhru Hořovickým. Utkání byla přítomna celá generalita Podbrdské župy, ale ani ta nepomohla při protestech příbramských funkcionářů.

Vedení AFK Horymír a ani jeho příznivci nebrali ve válečných letech sestup z divize nijak tragicky. Zaměřili úsilí na novou mistrovskou soutěž I.A. třídy a připravili se na ni co nejlépe. V přátelských zápasech výrazně porazili SK Sušici 8:0. Prohráli s předním pražským mužstvem Meteorem VII po vcelku dobrém výkonu 1:2. Hůře dopadli s Hvězdou Košíře, které podlehli 1:4.

V dalším přáteláku se odehrálo populární příbramské derby. Na 1. máje 1940 za deštivého počasí a na blátivém terénu se nehrálo vůbec v rukavičkách. SK Příbram hrál o soutěž níž, ale v utkání byl důstojným soupeřem a prohrál až po urputném boji 1:2. Mužstva nastoupila v těchto sestavách: Horymír – Hudeček – Machuta, Meduna – Kšanda, Maršík, K. Burda – Gitner, E. Míka, Všetečka, Rada, Hofman. SK Příbram: Mezera – Jan Kareš, Zelenka – Jar. Kareš, Lukavský, Bartoš – Špaček, Kožíšek, Lukš, Vršecký, Sadílek. Branky vstřelili: Rada, Všetečka – Vršecký.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK