Z tohoto důvodu umožnilo některým fotbalistům okusit vyšší soutěž. Proto také odešli, Lantora, Viskup, Smolař a hrající kouč Staroba. Toho nahradil v roli trenéra i na postu sportovního ředitele Jaroslav Černý. Příležitost na jaře 2001 dostávali hlavně dorostenci. Javorek s Benákem, kteří okusili dorosteneckou ligu na Litavce a z vlastní líhně Ježek, Zb. Černý, M. Mašek a Dostálek.

Prioritou bylo další vylepšování fotbalového areálu. Dokončilo se ozvučení stadionu a instalovala se světelná tabule. Provedla se rekonstrukce hlediště. Modernizoval se i strojový park – sekačky na trávu, lajnovačky, traktor, pískovačky apod. Byla rozšířena travnatá plocha pro minikopanou a také bylo dokončeno pískové tréninkové hřiště.

Do ročníku 2001/02 bylo snahou vedení klubu vhodně posílit A mužstvo tak, aby byl splněn loňský cíl, postup do krajského přeboru. Na postu trenéra vystřídal trenéra Jaroslava Černého (odešel na vlastní žádost) další ze spartakovských odchovanců Miroslav Bodnár.

Hned první mistrovský zápas v Hořovicích měl leccos napovědět. Na půdě odvěkého rivala se hrála vyrovnaná partie a hosté brankou Kratochvíla z penalty dokonce vedli a měli v průběhu zápasu několik vyložených šancí, aby získali tři body. Nakonec doplatili na střeleckou nemohoucnost a prohráli brankou z poslední minuty 2:1. V dalším zápase doma opět zbytečně podlehli, tentokrát ČL Beroun 0:1. V dalších dvou kolech zavítali Spartakovci na hřiště svých soupeřů a byl to zase propadák. Nejprve v Hradištku prohráli 1:4 (Doubek) a poté podlehli i ve Slaném 1:3 (Kratochvíl). I další zápas venku v Rakovníku, dopadl znovu neslavně 0:2. Po pěti utkáních bez jediného bodu. To nečekal ani největší pesimista.

Až v šestém zápase získali Spartakovci tři body. Trenér Bodnár s asistentem Mišunem učinili změny ve složení mužstva . Z B–týmu povolali Hotového, Smejkala a R. Kareše a výsledek se dostavil v podobě vydřené výhry doma s Libertou Mělník 2:1 (Javorek a Kratochvíl z penalty). V dalším zápase doma naopak Kratochvíl penaltu neproměnil a prohrálo se 0:1. V Mělníce se překvapení nekonalo a prohra 0: 3 s EMĚ, byla již povážlivá.

Tak jak to již na Spartaku léta běží, když to hoří, je povolán trenér Josef Mára. Dosavadní trenér Bodnár přešel do role asistenta a z této role přešel namísto Máry k B mužstvu Mišun. Hned první zápas pod Márovým vedením byl úspěšný, i když Spartak porazil Loděnice krásným Javorkovým gólem až v 87. minutě.

Tím se odpoutal z poslední pozice na předposlední.

Zmrtvýchvstání pokračovalo i na hřišti obávaného soupeře ve Velké Dobré. Příchod legendárního trenéra Máry k A mužstvu zapůsobil a Spartakovci vyhráli nad obávaným sokem 4:2 (Šlehofer 2, Dražan, Javorek). V dalším zápase doma chtěli hráči potvrdit dobrou formu z posledních zápasů. Nad FC Jesenice vedli góly Dražana a Šimků již 2:0, ale zbabrali konec zápasu a uhráli remízu 2:2. Dvoubrankový náskok nestačil ani v Hoříně, kde Spartak prohrál 3:4 (Dražan 2, Doubek) a spadl znovu na poslední místo tabulky.

Poslední podzimní zápas se hrál doma proti Novému Strašecí a skončil nerozhodně. Na podzim získali hráči pouhých 11 bodů a obsadili předposlední pozici.

Přes zimní přestávku došlo k opětovné výměně trenérů. Zaskakujícího trenéra Josefa Máru vystřídal zkušený trenérský kormidelník Josef Rychlý. Z hráčského kádru odešel Havrlík na hostování do Milína, kam se vrátil i Doubek. Naopak mužstvo bylo posíleno na tom nejpalčivějším místě, na postu gólmana. Ten obsadil Michal Štván a hned se stal výraznou posilou. Přišli i další hráči. Hráčský kádr tehdy tvořili: brankáři: Štván, Karas, obránci: Werner, Kratochvíl, R. Kareš, M. Mašek, Petráň, Škvára, záložníci: Šlehofer, Šindelář, Dražan, Jak. Kokštejn, A. Mašek, Burian, útočníci: Gregor, Zb. Černý, Smejkal, Javorek.

Hned první jarní zápas se mužstvu povedl. Svěřenci nového trenéra Rychlého dokázali přehrát lídra tabulky 2:0 (Dražan, Javorek). Jarní stoupání k vyšším metám potvrdili hráči i v dalším zápase doma, kdy porazili Slovan Hradištko 3:0 (Gregor 2, Petráň). I v Berouně se hráčům dařilo a vyhráli nad Českým Lvem 2:1 (Javorek, Dražan).

Jarní rozjezd se zadrhl doma se Slaným. V duelu s aspirantem postupu nebyl k dispozici Gregor a prohrálo se 0:1. Kratochvílova proměněná penalta zajistila remízu 1:1 na Libertě Mělník. V dalším zápase doma vyhráli Spartakovci nad Tatranem Rakovník 3:0 (Javorek, Dražan, Gregor), když všechny góly dali už v první půli. Čisté konto udržel výborný gólman Štván i v Měchenicích, kde se hrála plichta 0:0. Štvánovi se podařilo uhájit branku bez pohromy i doma proti EMĚ Mělník, kde po Gregorově centru se hlavou trefil Smejkal, a zajistil tak výhru 1:0. Úspěšní byli hráči i v Loděnicích, kde vyhráli 3:1 (Javorek 2, Dražan).

Jarní spartakovské tažení na přední příčky dostalo trhlinu doma, kdy hráči podlehli Velké Dobré 0:1. Spartakovci zjednali nápravu hned v dalším kole v daleké Jesenici, kde brankami Černého a Dražana zaslouženě vyhráli 2:1. Doma doslova excelovali proti Hořínu a nadělili mu výprask v podobě výsledku 7:2 (Dražan 2, Šindelář, Petráň, Smejkal, M. Mašek a Gregor).

V posledním kole soutěžního ročníku uhráli Spartakovci bezbrankovou remízu v Novém Strašecí. V konečném účtování obsadili páté místo se ziskem 38 bodů. V jarní tabulce byli Spartakovci nejlepším celkem I. A třídy.

Radost spartakovským příznicvcům udělali dorostenci. Po dvou letech marného snažení, kdy skončili vždy druzí, jim to letos zaslouženě vyšlo a postoupili do krajského přeboru. Na postupu měl zásluhu tento hráčský kádr. Brankáři: Solnař, Steinbauer, obránci: Proche, Oktábec, Šíma, Vimmer, Heichel, záložníci: Benák, Dostálek, Lisý, Maršík, Blahovec, útočníci: Ngo, Větrovský (současný marketingový ředitel l.FK Příbram), Hrušťák. Trenérem byl Milan Tureček, asistentem Vladimír Heichel a vedoucím družstva Ctibor Krumpl.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK