S velmi diplomatickou, ale pravdivou odpovědí přišel dlouholetý rozhodčí, který během své kariéry zažil fanoušky téměř v celém okrese. „Nejméně příjemní fanoušci jsou vždy tam, kde domácí tým prohraje. Pokud vyhraje, tak je tomu právě naopak,“ prozradil poznatek, který během řady let odpozoroval.

Každému sudímu však vyhovuje něco jiného, což se potvrdilo i tentokrát. Někteří rozhodčí mají raději elektrizující atmosféru, jiným se zase píská lépe v komornějším prostředí. „Obecně mám raději bouřlivé obecenstvo, které je třeba v Kosově Hoře, Novém Kníně, Jesenici, Nečíni, Dalekých Dušníkách nebo v Lázu, ale vždycky by jejich chování mělo být v mezích slušnosti,“ vyjádřil svůj názor jeden z rozhodčích.

Jeho kolega zažil bouřlivou atmosféru úplně někde jinde. „Velmi specifické prostředí je v Milíně, kde je tribuna velmi blízko u hřiště a atmosféru elektrizují emoce. Ovšem nevím, jestli milínské fanoušky zařadit mezi nejnepříjemnější nebo nejlepší,“ říká.

Vzápětí si však jméno nejlepšího fanouška vybavuje. „Chtěl bych vyzdvihnout mou sestru Elišku, která je moje velká fanynka a jezdí se mnou na většinu zápasů, za což jí děkuji,“ dodal sudí z mladší generace.

Situaci okolo milínských příznivců dokresluje názor zkušenějšího arbitra. „Z mého pohledu jsou nejpříjemnější fanoušci v Milíně. Naopak nejméně příjemní jsou v Rosovicích. Tam se píská opravdu těžce,“ konstatuje muž s píšťalkou.

Velmi zajímavé je to v Dalekých Dušníkách, alespoň podle názoru dalšího nominovaného rozhodčího. „Mám rád, když je na tribunách relativní klid. Zatím jsem se nesetkal s fanoušky, kteří by byli vůči rozhodčímu nepříjemní, ale pokud bych měl někoho určit, tak fanoušky z Dalekých Dušníků, kteří jsou velice příjemní, ale pokud se jim vývoj zápasu nelíbí, dokáží být nepříjemní,“ přiblížil tamější situaci na tribunách.

„Za nejlepší fanoušky považuji fanoušky Nové Vsi pod Pleší, kteří se během celého střetnutí chovají korektně. Jejich opakem jsou fanoušci Krásné Hory, kteří jsou vulgární a na rozhodčího neustálé pokřikují, přidal svůj názor další arbitr.

Mezi sudími byli skloňováni i fanoušci jiných fotbalových oddílů. V dobrém slova smyslu se mluvilo o Spartaku Příbram či Prostřední Lhotě. Nejvychovanější jsou však podle většiny námi oslovených rozhodčích příznivci Borotic. V opačném případě byly rovněž zmiňovány Luhy, Pečice, Bohutín nebo Rožmitál.

Velmi specifické prostředí pak najdete v Kosově Hoře. Místní fanklub tam vede předseda fanklubu hokejové Sparty Praha Igor Němec, který se spolu se svými kolegy snaží vytvořit podobnou atmosféru jako v pražské O2 aréně. „V současné době se náš fanklub rozšířil a podporuje nás skoro v každém zápase. Jsme za to rádi, jen by kluci občas nemuseli být tak hluční směrem k rozhodčím,“ přiznává trenér týmu Miroslav Valenta. Zřejmě tím vystihl hlavní důvod, proč se názory na fanoušky z vesnice u Sedlčan velmi různí.

Na závěr se hodí názor sudího, který klade důraz na vzájemný respekt. „Chápu, že jako rozhodčí se nezavděčím všem, ale se závěrečným hvizdem by měly urážky a výhrůžky skončit. Až na pár výjimek, potvrzujících pravidlo, to na Příbramsku platí,“ říká.

OTÁZKA ČÍSLO 6:

V rámci naší ankety o nejlepšího rozhodčího v okrese Příbram, jsme se nominovaných sudích, v posledním šestém kole anketních otázek, zeptali na otázku: Kde v okrese narážíte na nejnepříjemnější fanoušky a kde naopak na nejlepší?

Výsledky – nejlepší: Borotice,Milín, Nová Ves pod Pleší, Sp. Příbram, Prostř. Lhota, Kosova Hora.
Výsledky – nejnepříjemnější: Láz, Bohutín, Krásná Hora, Pečice, Kosova Hora, Daleké Dušníky, Rosovice, Nový Knín, Nečín, Jesenice.