Organizátoři připravili pro nadcházející boje celou řadu novinek. Kromě změn herního systému jde především o zapojení fotbalových osobností, které se stanou patrony jednotlivých kategorií. Dále je novinkou spolupráce s pořadatelskými kraji i aktivní propojení fotbalové akademie Ondrášovka Cupu s finálovými turnaji. „Jsme rádi, že se projekt těší velké přízni. Změnili jsme systém turnaje tak, že každý finálový turnaj bude mít nejdříve čtyři skupiny po šesti týmech, kdy hraje každý s každým. První dva postupují do zlaté, další dva do stříbrné a poslední dva do bronzové skupiny. Zápasy těchto skupin se hrají druhý den a bude se v nich rozhodovat o konečném umístění. Každý tým odehraje během víkendu jedenáct utkání,“ říká Libor Duda. 

A jaké osobnosti se do turnaje zapojí? Zásadní komunikační osobou je sportovní komentátor České televize Pavel Čapek a spolu s ním také ambasador projektu herec Jakub Kohák.

Aktivně se do Ondrášovka Cupu zapojují i hejtmani krajů, v nichž se hrají finálové turnaje. „Snažíme se dostat více do regionů. Výsledek toho všeho je, že mládežnický fotbal začíná být čím dál tím více vidět. Samozřejmě se můžeme i letos těšit na živé přenosy z turnajů,“ dodává Duda.

Pořádáním finálového turnaje nejmladší kategorie byla pověřena Příbram, kde se mladí fotbalisté střetnou 9. a 10. června 2018. „Když můžeme, tak pomůžeme. Jsem velmi ráda, že Středočeský kraj dostal možnost uspořádat finálový turnaj,“ podotkla s radostí hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. 

Nadšení panuje i u zástupců krajského fotbalového svazu. „Mám radost, jak velká akce se z Ondrášovka Cupu stala. Středočeský krajský fotbalový svaz je u projektu od začátku a samozřejmě se snažíme maximálně pomáhat. Já se pravidelně finálových turnajů účastním, což je pro mě vždy nádherný zážitek,“ těší se předseda Miroslav Liba. 

Novinkou letošního ročníku jsou i patroni u každé kategorie, kteří se aktivně zapojili nejen do losování, ale především se budou účastnit finálových turnajů, kde budou moct předat své fotbalové zkušenosti samotným trenérům i hráčům. Patrony příbramského finále byli zvoleni Václav Černý starší a Antonín Barák starší. „Je to úctyhodný čin. Je moc dobré, že děti mohou hrát takový turnaj, kde se mohou porovnávat. V současnosti se dělají u mládeže změny, které jednoznačně směřují k větší herní aktivitě. Český fotbal má hodně hráčů, ale málo fotbalistů. Je to dáno tím, že jim odmalička chybí fotbal na ulici, který musíme nějak nahrazovat a tohle je jedna z cest,“ věří projektu Liba.