Po posledním utkání jste říkal, že vedení klubu teprve rozhodne o vaší budoucnosti u týmu. Už se tak stalo?
S majitelem klubu jsme se domluvili. Měl zájem, abych zůstal. Byl jsem rád. Budeme pracovat.

Kádr hned po sezoně opustila jedna z hlavních opor Tomáš Pilík. Co na to říkáte?
S tím, že Tomáš odejde, jsme nějakým způsobem počítali s ohledem na sezonu, jakou měl. Velká část mu vyšla. Byl víceméně tahounem týmu. Jak říkal už pan Starka, v Příbrami odvedl spoustu dobré práce. Začínal tam a asi už i sám potřeboval nějakou změnu po dlouhé době.

Jak těžké ho bude nahradit?
Určitě to bude těžké, ale budeme se o to muset pokusit a nainstalovat na jeho post jiného hráče.


Dojde k dalšímu odlivu hráčů?
Uvidíme ještě v průběhu. Zájem o některé hráče byl, ale zatím nemám informace, že by se něco dotáhlo do konce. Počítáme tedy se současným kádrem.

Důležité asi bude setrvání dalších zkušených fotbalistů typu Rezek, Jiránek…
Zkušené hráče potřebujete, ať hrajete o postup, záchranu nebo poháry. Bez nich, jen s mladými, to nejde. Myslím, že máme v kádru nejen zkušené, ale také mladé naděje. Pokud to skloubíme a připravíme se na sezonu, budeme mít dobrý mančaft.

"Spousta z nich už ve fotbale něco prožila a má toho hodně za sebou. Právě ti dobře působí na ty mladé. Musíme to pojmout tak, abychom navázali na dobré věci z průběhu jara a pokračovali v kvalitní práci. Věřím, že to přinese ovoce v nové sezoně."

Cílem je tedy okamžitý návrat?
Ty ambice máme. Na druhou stranu nejde říct, že letos Příbram vyhraje druhou ligu a postoupí. Soutěž je neskutečně těžká. Viděli jsme teď, jaké problémy měl až do posledního kola Baník Ostrava, aby postoupil. A to měl podle mě velmi dobrý kádr. Čeká nás těžká práce, ale budeme se snažit.

Bude se lišit příprava na druhou ligu proti předešlým?
Příprava je stejná v první i druhé lize, obě soutěže začínají ve stejném termínu. Měli jsme to nachystané dopředu. Bereme to tak, že stále jsme prvoligové mužstvo, kterému bohužel nevyšla sezona, a potřebujeme se vrátit zpátky.

Vnímáte jako výhodu, že máte za sebou coby hlavní trenér první půlrok v lize?
Je to půl sezony, čtrnáct utkání. O nějakých zkušenostech se asi mluvit nedá. Na druhou stranu už se kolem fotbalu motám delší dobu. Člověk se nestále učí, což platí celý trenérský život. I velcí trenéři se učí každým zápasem. Čím víc toho prožije, tím je to samozřejmě výhodnější.


Od sestupu uplynul nějaký čas. Už jste ho vstřebali?
Museli jsme. Je to nepříjemné. Bylo to kruté pro klub i tým za tu jarní část, kdy jsme se nadechli tak, že to chvilkami vypadalo i na menší zázrak. Bohužel realita byla nakonec jiná. Museli jsme se tím vyrovnat. Nemá cenu se hrabat v minulosti. Prostě se stalo. Teď je nutné připravit se na novou sezonu.

Nemůže tým poznamenat, že na jaře hrál dobře, měl výsledky, ale nakonec to nestačilo?
Na tom musíme naopak stavět, což kluci vědí. Spousta z nich už ve fotbale něco prožila a má toho hodně za sebou. Právě ti dobře působí na ty mladé. Musíme to pojmout tak, abychom navázali na dobré věci z průběhu jara a pokračovali v kvalitní práci. Věřím, že to přinese ovoce v nové sezoně.