Podle úterního vyjádření mluvčího mělnického soudu Jiřího Krupičky bylo řízení po úvodním dnu hlavního líčení odročeno zatím na neurčito. „Bude potřeba zajistit ještě další důkazní materiál," sdělil Jiří Krupička s tím, že ve věci nebylo dosud rozhodnuto a znám momentálně není ani termín dalšího přelíčení.

K předávání úplatků v řádech několika tisíců korun mělo docházet v období od května do listopadu roku 2013, a to celkem v deseti zápasech nižších krajských soutěží. K odhalení korupčního jednání měly speciálnímu policejnímu útvaru přispět odposlechy telefonních hovorů a také záznamového zařízení instalovaného přímo v kabinách rozhodčích.

O „štěnici" v kabině se třeba na Mělnicku spekulovalo ve fotbalových kruzích ještě předtím, než policie začátkem letošního roku informovala o trestním stíhání více než dvou desítek osob v souvislosti s odhalením korupce a ovlivňování zápasů. Že zřejmě nešlo o liché domněnky, dokládá i skutečnost, že se případem zabývá právě okresní soud v Mělníku. „Pravidla příslušnosti pro okresní soudy se řídí místem spáchání trestného činu. Alespoň část skutků, které jsou obžalovaným kladeny za vinu, se stala v okrese Mělník," potvrdil Jiří Krupička.

Vysokou na Mělnicku uvádí jako jedno z možných dějišť kupčení s výsledky také online deník Aktuálně.cz, který v úterý přinesl také seznam obžalovaných. Vedle dnes již zemřelých Josefa Lucyka z FK Vysoká a Jana Voráčka, bývalého předsedy OFS Benešov, měli podle zdroje internetového deníku úplatky nabízet Luboš Vondra a Zdeněk Klapka, tehdejší trenéři Zásmuk na Kolínsku, Jaroslav Hamouz z SK Rakovník a Pavel Peroutka z mělnického FK Pšovka.

„Přivýdělkem" se pak údajně nechali zlákat delegát Jaromír Sova a devatenáct rozhodčích – podle Aktuálně.cz Aleš Chaloupka, Petr Zuskin, Otto Kovář, Lukáš Richtár, Václav Petýrek, Jan Chrudimský, Karel Macháček, Milan Macháček, Vladimír Březnovský, Vojtěch Šesták, Martin Smolka, Petr Tvaroh, Jakub Fejfar, Jan Beran, Bianka Joglová, Pavel Kotlár, Petr Hůla, Jiří Košťálek a Jakub Hamouz. Většina z nich přitom píská také v aktuální sezoně.

Předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Miroslav Liba už při vypuknutí korupční kauzy ve středočeském fotbale řekl Deníku, že případné kroky provede svaz až poté, zda soud skutečně někoho odsoudí. „Pak bychom udělali nekompromisní opatření. Nicméně dopředu někoho obviňovat z toho, že je vinen a něco spáchal, je velmi předčasné," řekl tehdy nejvyšší muž SKFS. Ten před případem nezavírá oči a zdaleka nevylučuje, že se v krajském fotbale někdy kluby i rozhodčí sníží k tomu, že si za úplatu pořídí takový výsledek, jaký potřebují. Jdou tedy totálně proti myšlence sportu. „Už jsem říkal, že apelujeme na rozhodčí každý rok a každý seminář, aby nic takového nedělali. Ale zabránit tomu možné není. A jestli si někdo myslí opak, tak se mýlí. Moje zodpovědnost bude udělat adekvátní opatření ve chvíli, kdy bude případ dořešen," dodal Miroslav Liba.

Obvinění se nevešli do soudní síně
Svou velikostí je korupční aféra srovnatelná s tou, jež před lety vyšla najevo v nejvyšší fotbalové soutěži, kde peníze v hovorech odsouzených nahradily už zlidovělé výrazy jako kapříci nebo jablka. Svědčí o tom i přesun jednání z Mělníka do Prahy.

„Důvodem je velké množství obviněných. Nemáme tak velkou jednací síň, do které by se všichni včetně obhájců pohodlně vešli," objasnil Jiří Krupička, proč soud probíhá v prostorách Vrchního soudu v Praze. Osobám obviněným z podplácení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest. Za přijímání úplatku hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky nebo zákaz činnosti. Všichni Deníkem oslovení obvinění se k záležitosti odmítli jakkoli vyjádřit.

Rozhovor s předsedou komise rozhodčích Středočeského krajského fotbalového svazu Pavlem Marešem čtěte ve středečním (4. 11.) tištěném vydání středočeských Deníků!