O tom, kde se stala jaká chyba, která by se neměla při opravdovém zásahu opakovat, rozhodoval velitel jednotky Petr Juříček a kvalitu poskytování první pomoci posuzovala ředitelka příbramského Českého červeného kříže Simona Pospíšilová.

Fiktivního požáru druhého patra školní budovy se účastnili tři namaskovaní figuranti z příbramské zdravotnické školy, na nichž si hasiči při evakuaci „zraněných" prověřili znalosti ze zdravovědy. „Každé takové cvičení nás posune zase o kus dopředu. Ohledně taktiky jsme žádali někoho z profesionálního útvaru, ale bohužel toho mají moc. Ale cvičení splnilo očekávání," hodnotí velitel obecnických hasičů Petr Juříček. Co říká na záměr příbramské radnice zrušit jednotku příbramských kolegů? Je v Obecnici dostatek zájemců o hasičinu? To prozradí následující rozhovor.

Petr Juříček o dobrovolných hasičích: Zřejmě budeme ohrožený druh

close Velitel obecnických hasičů Petr Juříček. zoom_in  

Obecnice – Na většině vesnických akcí se podílejí dobrovolní hasiči. Bývají navíc všemi považováni za dobráky, kteří bez problémů odnesou ze silnice kládu, vytáhnou traktor z potoka, a to všechno bez nároků na odměnu.
V posledních letech přiteklo i docela dost peněz do oprav hasičských zbrojnic. Přitekly i do obecnické, ale zasloužila by dotáhnout do konce. Jenomže ani peníze a opravy zázemí nejsou všechno. Nejsou nástupci. Jak to s pokračovateli řemesla, s okolními službami v Brdech a s uvolňováním hasičů ze zaměstnání vidí velitel obecnických dobrovolných hasičů Petr Juříček?

Budou podle vás dobrovolní hasiči v menších obcích „ohrožený druh"?
Pokud se vláda neodhodlá k vstřícnějšímu přístupu a nezmění se legislativa a nebude se na nás myslet jen při živelných katastrofách, ale i co se týká zázemí, budeme ohrožení.

Jak je to v Obecnici se zájmem o hasičinu?
Dneska do ní mladí nemají moc chuť . Raději chodí po diskotékách. Já bych moc uvítal další členy do naší jednotky, i kdyby měli být z Příbrami. Už vzhledem k tomu, že se tady ruší vojenský prostor. Dostaneme na starost minimálně 40 kilometrů čtverečních a lidi nám budou do budoucna chybět. I když jsou tady okolní jednotky. Ale ty jsou s uvolňováním hasičů z práce na tom úplně stejně, jako tady. Nám tady chybí ten můj ročník. Někdo, kdo by nováčkům předával zkušenosti, ta střední generace hasičů. Staří odešli a mladé nemá kdo vychovávat. Navíc u mladých je problém, že nemají řidičák na velká auta.

Co za tím stojí?
Myslím, že klukům chybí vojenská základní služba, kde se za tu dobu byli schopni naučit technické dovednosti, poslušnosti, kázni, ctít velitele a tak. Třeba doroste generace dětí, která to po nás převezme, ale teď v současné době je problém. Proto je potřeba to urychleně začít řešit. Profesionální hasiče ostrouhali a ti toho mají až dost. Teď chtějí zrušit i vojenské hasiče, takže prakticky na nás všechny tyhle věci přejdou, vzrostou požadavky na kvalitu, na zásahy, zaplaťpámbu máme možnost čerpat nějaké peníze. Obec se nám snaží pomáhat, jak může, ale peníze bohužel pořád chybí. Technika je zastaralá. Máme sice repasovanou Tatru 148, koupili jsme sem terénní auto, ale přeci jen technika jednou řekne dost a není mi jasné, když nové zásahové auto do terénu stojí kolem osmi milionů, kde ty obce na to budou brát peníze. V současné době, kdy jednotky počítají každou korunu, je náročné skloubit provoz s požárním sportem, takže se šetří i na soutěžích. Je to hrozná škoda.

Co říkáte na zamýšlené zrušení jednotky JPO3 v Příbrami?
Nevidím to jako zrovna šťastný krok. Nevím, jestli za to mohou politické vlivy, to si musí radnice přehodnotit sama. Ale kluci, i když nemají tolik výjezdů jako březohorští, jsou vyškolení, mají lezecké zkoušky, všechno. V každém případě, když se něco stane v Brdech, bude každá jednotka chybět.