Vlastně dost podobně jako zahradní zavlažovač; dokonce i s oscilací v rozsahu až 40 stupňů. Bez toho, je by je musel ovládat člověk – což je výhodné zvláště v místech, kde není bezpečno.

Na stanici v Sedlčanech se monitor, na jehož pořízení přispěla tamní radnice částkou 120 tisíc korun, po čtvrtečním předání taktak ohřál. Už v sobotu musel poprvé do služby: nasazen byl při požáru skládky odpadu v sedlčanském kovošrotu, připomněl Pavel Maňas z příbramského územního odboru profesionálních hasičů „V praxi se tak velice rychle ukázalo, jak důležitý a potřebný prostředek tyto monitory jsou,“ konstatoval.

Noví pomocníci hasičů se uplatní zvláště při hašení velkých požárů. Jejich „kropení“ se zmiňovanou zahradní hadicí vlastně vůbec nelze srovnávat: s dostřikem až 60 metrů mohou pokrýt plochu hašení do 1200 metrů čtverečních – a kombinovanou hubicí s možností nastavení až šesti úrovní průtoku se mohou prohnat i dva tisíce litů vody za minutu.

„Zároveň je monitor vybaven patentovaným bezpečnostním ventilem, který okamžitě uzavře průtok vody, pokud monitor zaznamená náraz. Tím je zajištěno, že se nemůže nekontrolovaně pohybovat na požářišti a způsobit zranění zasahujícím hasičům,“ upozornil Maňas na užitečnou vychytávku.