Je to necelý rok, kdy hasičský sbor ve Velké Lečici oslavil výročí 115 let od založení. Sbor byl založen 10. července roku 1900 na ustavující schůzi v hostinci ve Velké Lečici. 

Co se tehdy začalo v obci dít? 
Jak se historie přehoupla do současnosti? Čím je kolektiv tamních hasičů specifický? To vše prozradí následující medailonek.

Hasiči ve Velké Lečici letos pořádají memoriál za kolegu

Je to necelý rok, kdy hasičský sbor ve Velké Lečici oslavil výročí 115 let od založení. „Náš sbor byl založen 10. července roku 1900 na ustavující schůzi v hostinci ve Velké Lečici. Členové sboru začínají pořádat a zúčastňovat se praktických cvičení a vyjíždějí k požárům. Po 14 letech činnosti je v červenci činnost sboru na čtyři roky přerušena. Vinu na tom má vývoj politické situace – 1. světová válka. Činnost sboru pokračuje po konci světové války tak, jak před jejím počátkem skončila. Sbor pořádá cvičení, hasičské plesy a stejných či podobných akcí se také nejen u svých sousedů účastní," připomněl loni k výročí starosta sboru Josef Beran.  close STAROSTA hasičů ve Velké Lečici Josef Beran (vpravo) s velitelem Pavlem Poučkem. zoom_in

V roce 1982 provedli členové sboru opravu hráze hasičské nádrže, na níž odpracovalo celkem 23 členů sboru 674 hodin. V roce následujícím započali členové sboru přestavbu a zvětšení původní hasičské zbrojnice. Na její výstavbě pracovali ve volném čase, a proto přestavbu zbrojnice ukončili po pěti letech v roce 1988.

Na dostavbě respektive rekonstrukci hasičské zbrojnice od roku 2010 pracují 
i nynější členové sboru 
a snaží se svou prací 
z hasičské zbrojnice stále tvořit lepší a více vyhovující zázemí, které poskytuje svým členům to, co potřebují ke své činnosti.

V roce 2012 byla obcí zakoupena motorová stříkačka, kterou užívají členové družstev pouze k soutěžním účelům a původní stříkačka PS-12 z roku 1970 je zařazena pouze do zásahu. 
V témže roce zakoupila obec DA AVIA, který byl svěřen do užívání nejen zásahové jednotce, ale také sboru. 
S tímto DA se zásahová jednotka účastnila pomoci při povodních v roce 2013, a to jak ve své územní působnosti, tak i mimo ni. Díky této účasti byly jednotce přiděleny od kraje finanční prostředky, za něž bylo nakoupeno další vybavení pro jednotku.

Někteří naši členové také pracují ve vyšších hasičských funkcích počínaje funkcemi ve 22. okrsku 
a funkcemi v OSH Příbram konče.

Jak hlasovat pro Velkou Lečici:Posílejte co nejvíce 
SMS zpráv ve tvaru:
DOBRACI (mezera) VELKALECICE na telefonní číslo 900 11 04. POZOR! Hlasy pro hasiče 
z Velké Lečice posílejte do pátku 3. června 2016 do 15 hodin. Počet SMS zpráv z jednoho telefonu není omezený.

Současná hasičská parta čítá 40 aktivních členů, 
z toho 24 mužů a 16 žen. „Dětské družstvo bohužel nemáme, snad do budoucna, jestli se sem přistěhují mladé rodiny," uvažuje Josef Beran, zda při stovce čísel popisných v obci a trvale hlášených 175 obyvatelích vůbec kdy družstvo dětí sestaví. „Nejsou kde brát. Uvidíme, jestli se situace změní v souvislosti s novou výstavbou, která tady snad začne."

Dobrovolní hasiči ve Velké Lečici nejsou jen po ruce, když je potřeba, ale udržují si také pravidelnou účast
v soutěžích. „Pakliže se nesejde družstvo žen a zvlášť družstvo mužů, alespoň to namícháme, abychom si udělali tu pomyslnou čárku, že máme u sousedů splněno. Aby potom oni přijeli 
k nám, když něco pořádáme. Kromě základního kola požárního sportu v okrsku se zúčastňují i nepostupových pohárových soutěží u sousedů a spřátelených sborů. „Jako hasiči tady ale pociťujeme svou existenci tak, že máme být prodlouženou rukou pana starosty a být 
k dispozici pro technické záležitosti, brigády…" připomíná Josef Beran zařazení sboru do JPO 5 s místní působností. Něco jiného jsou ale třeba povodně, jako před třemi lety, kdy i hasiči 
z Velké Lečice vyjíždějí pomáhat mimo své území.

Přestože pořádně zapršelo, hasiči zůstávají docela klidní. To díky regulačnímu systému, který svádí povrchovou vodu do Kocáby. „Naši předkové to navrhli a zrealizovali dobře. Samozřejmě v případě hodně prudkých přívalových dešťů tady má pár lidí vodu ve sklepě a bývá splavené bahno na silnici.

Co je pro hasiče ve Velké Lečici specifické? „Že partu táhne pár jednotlivců, vždycky někdo určuje drive. Zaplaťpámbu se nám daří tu partu držet," těší Josefa Berana soudržnost hasičů, která se nejvíc projeví 
v těžkých chvílích. Jedna 
z nejtěžších se dostavila před necelým rokem, přesně 13. srpna, kdy tragicky zahynul jeden z kolegů, kamarád, hasič, zastupitel Jiří Jeff Calda, nedožil se 38 let. Zřítil se s historickým vojenským džípem ze skály. „Všechny nás to poznamenalo. Na tom místě jsme vystavěli pomníček. Letos jsme se rozhodli, že uspořádáme na hřišti formou hasičské soutěže na jeho počest memoriál. Bude se konat v sobotu 13. srpna," zve kamarády a příznivce hasičů Josef Beran.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým Českého rozhlasu Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ.
V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 (případně 100,7 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení. Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti o soutěži najdete na webu:
 www.dobraciroku.cz.