Zásadním pomocníkem, který byl v permanenci prakticky nepřetržitě, byla čtyřkolka. Do náročného terénu nad Hřenskem jeden ze zásadních dopravních prostředků. Za normálních okolností parkuje v milovické stanici.

„Čtyřkolka byla nasazena nepřetržitě. Posádku 1+1 tvořil vždy strojník ze stanice Milovice a hasič ze stanice Nymburk nebo Poděbrady,“ vysvětluje nymburský velitel.

Čtyřkolek bylo na místě přirozeně víc. „Sloužily především k provedení hasebního zásahu v těžko přístupném terénu, pro přepravu hasební vody, hadic a dalšího potřebného materiálu typu čerpadla, pohonných hmot či ženijního nářadí. Ale využity byly i k dovozu ochranných nápojů a stravy pro hasiče rozmístěné v různých sektorech rozsáhlého požářiště,“ popisuje Zima.

Střídání příslušníků probíhalo vždy po dvou dnech a nocích nasazení v 7 hodin ráno na parkovišti v Hřensku či na Mezní Louce, odkud byly síly a prostředky vysílány do přidělených sektorů. Auto s hasiči ke střídání tak vyráželo z Nymburka vždy již před pátou hodinou ranní. „Za dobu dvou dnů a nocí nasazení hasičů se dal počet hodin odpočinku počítat na prstech jedné ruky,“ dodává velitel nymburských hasičů.

Nouze o lidi v čase dovolených

Zásahu u Hřenska se za územní odbor Nymburk zúčastnilo celkem 36 hasičů. Jejich nasazení způsobovalo komplikace při pokrytí služeb na domovských stanicích. Je nutné připomenout, že mimořádná událost se odehrávala v době prázdnin a letních dovolených.

„Nebylo lehké v době letních rodinných dovolených dodržet stanovené obsazení směn na stanicích. Navíc k nepřítomnostem z důvodu dlouhotrvajícího zásahu u Hřenska se ještě vyskytly kromě plánovaných dovolených i některé déletrvající pracovní neschopnosti. Například početní stav stanice Milovice byl zajišťován doplňováním příslušníků zpravidla ze stanice Nymburk,“ konstatoval Zima. Nezřídka bylo podle jeho slov nutné, aby některý příslušník sloužil i dvě 24 hodinové směny následující za sebou.

S posledním srpnem by se situace nejen na stanicích našeho regionu díky ukončení zásahu měla vrátit do normálu. Hasiči však mají za sebou další neopakovatelnou zkušenost, kterou si budou pamatovat po celý zbytek života.