Do akce se zapojily profesionální jednotky z Dobříše i Příbrami společně s dobrovolnými kolegy z Dobříše, Nového Knína a Staré Huti, připomněl ve čtvrtek velitel dobříšské stanice Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Radek Dopirák. Upozornil, že na cvičení se podíleli i policisté, kteří zásah monitorovali z výšky pomocí dronu. Zapojili se však také strážníci místní městské policie.

V první fázi cvičení běželo vše jako při skutečném zásahu: zatímco část hasičů natahovala po schodišti hadice do osmého patra, další venku obsluhovali automobilový žebřík určený k záchraně muže čekajícího na balkonu. Následně hasiči vystoupali až na střechu, aby prověřili, jakého tlaku vody se podaří dosáhnout na nejvyšším místě budovy. Při tom malinko lokálně sprchlo: došlo totiž i na stříkání vodní mlhy. „Vyzkoušeny byly všechny požárně bezpečnostní zařízení pro dopravu vody, kterými je budova vybavena – nástěnný hydrant, suchovod, požární potrubí se samostatnými čerpadly od podzemní požární nádrže. Při cvičení bylo rovněž prověřeno hašení za pomocí automobilového žebříku,“ shrnul dění Dopirák.

Panelák si hasiči nevybrali ke cvičení náhodou. „Z požárního hlediska jde o stavbu s vysokým požárním nebezpečím. Na každém patře se nachází devět bytových jednotek, přičemž budova není vybavena evakuačními výtahy a nachází se v ní pouze jedno nechráněné únikové schodiště,“ osvětlil velitel souvislosti.