VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Pokladem kamýckého sboru je Startílek

Kamýk nad Vltavou /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ - Sbor dobrovolných hasičů v Kamýku nad Vltavou vznikl v roce 1883. Podle dochovaných zápisů z členských schůzí je známo, že v roce 1904 měl sbor 20 členů. Členská základna se postupně rozšiřovala až do současného počtu 39 členů.

1.4.2010
SDÍLEJ:

SDH Kamýk nad Vltavou.Foto: archiv hasičů

Z historie sboru

Motorovou stříkačku V.IG. Startílek Vysoké Mýto si sbor pořídil 15. září 1939. V 50. letech pak byl zakoupen terénní automobil Horch. O deset let později si sbor pořídil stříkačku „osmičku“ dvoutakt a brigádně se opravil nákladní automobil Praga RN a přestříkal na hasičské auto.

V 70. letech byla zakoupena stříkačka PS 12 s motorem Škoda a také starší automobil Tatra 805. Od 80. let minulého století získali hasiči od vojenského útvaru vůz Praga V3S a Avia skříňový hasičský automobil. V roce 1990 se zásluhou pana Hrocha stal vlastnictvím sboru cisternový automobil Škoda 706 ze skladu CO. V roce 2002 hasiči svépomocí přestříkali vůz Škoda 706 na hasičské auto a v majetku jim zůstává nadále skříňová Avia a dvě stříkačky PS 12 a kompletně renovovaný Startílek který je pokladem sboru.

Kamýcký sbor je vedený jako výjezdová jednotka ve skupině JPO 3, a proto vyjíždí členové k zásahům i do okolí.

Při požáru v roce 1650 lehla popelem polovina obce

Požáry se v okrsku kamýckého sboru vyskytovaly spíše méně a jednalo se především o drobné požáry chalup a rodinných domů a v neposlední řadě mnoho požárů lesních porostů.

Dávno před vznikem sboru v roce 1650 vypukl požár, při kterém lehla popelem polovina obce. V roce 1774 při požáru shořela škola, nemocnice, pivovar, rychtářský dům a část kostela.

Hasiči pomáhají často při povodních

Největší zkouškou kamýckého sboru byla povodeň v roce 1954, kdy se Kamýkem prohnala 100letá voda a v roce 2002 kdy se podívala do Kamýku nad Vltavou velká voda, údajně tisíciletá.

Při povodni v roce 2002 zasahovalo zhruba 20 sborů. Z největší vzdálenosti přijeli kolegové z Dolních Životic u Opavy, v pohotovosti byla nepřetržitě veškerá technika stejně jako 12 členů kamýckého sboru, jmenovitě: Dvořák J., Tulach M. mladší a starší, Němec Jan a Tomáš, Lébl, Polák, Matoušek, Havel, Molec a Řiháček.

Hasiči čerpali vodu ze sklepů, zatopené elektrárny, pomáhali při evakuaci osob a majetku. Byla to opravdu náročná zkouška techniky a lidí. Po opadnutí vody hasiči umývali silnice, znovu se čerpala voda ze sklepů, ze školy, nejvíce práce bylo na odčerpávání vody z fotbalového hřiště.

Po celou dobu existence se hasiči pravidelně zúčastňují okrskových soutěží se střídající se úspěšností. Poslední dva roky jezdí i na soutěže mimo okrsek, zejména do Ústí nad Orlicí, kde se koná noční soutěž v útoku proti sjezdovce. Soutěže se účastní 70 mužstev.

1.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení