Z historie sboru

Motorovou stříkačku V.IG. Startílek Vysoké Mýto si sbor pořídil 15. září 1939. V 50. letech pak byl zakoupen terénní automobil Horch. O deset let později si sbor pořídil stříkačku „osmičku“ dvoutakt a brigádně se opravil nákladní automobil Praga RN a přestříkal na hasičské auto.

V 70. letech byla zakoupena stříkačka PS 12 s motorem Škoda a také starší automobil Tatra 805. Od 80. let minulého století získali hasiči od vojenského útvaru vůz Praga V3S a Avia skříňový hasičský automobil. V roce 1990 se zásluhou pana Hrocha stal vlastnictvím sboru cisternový automobil Škoda 706 ze skladu CO. V roce 2002 hasiči svépomocí přestříkali vůz Škoda 706 na hasičské auto a v majetku jim zůstává nadále skříňová Avia a dvě stříkačky PS 12 a kompletně renovovaný Startílek který je pokladem sboru.

Kamýcký sbor je vedený jako výjezdová jednotka ve skupině JPO 3, a proto vyjíždí členové k zásahům i do okolí.

Při požáru v roce 1650 lehla popelem polovina obce

Požáry se v okrsku kamýckého sboru vyskytovaly spíše méně a jednalo se především o drobné požáry chalup a rodinných domů a v neposlední řadě mnoho požárů lesních porostů.

Dávno před vznikem sboru v roce 1650 vypukl požár, při kterém lehla popelem polovina obce. V roce 1774 při požáru shořela škola, nemocnice, pivovar, rychtářský dům a část kostela.

Hasiči pomáhají často při povodních

Největší zkouškou kamýckého sboru byla povodeň v roce 1954, kdy se Kamýkem prohnala 100letá voda a v roce 2002 kdy se podívala do Kamýku nad Vltavou velká voda, údajně tisíciletá.

Při povodni v roce 2002 zasahovalo zhruba 20 sborů. Z největší vzdálenosti přijeli kolegové z Dolních Životic u Opavy, v pohotovosti byla nepřetržitě veškerá technika stejně jako 12 členů kamýckého sboru, jmenovitě: Dvořák J., Tulach M. mladší a starší, Němec Jan a Tomáš, Lébl, Polák, Matoušek, Havel, Molec a Řiháček.

Hasiči čerpali vodu ze sklepů, zatopené elektrárny, pomáhali při evakuaci osob a majetku. Byla to opravdu náročná zkouška techniky a lidí. Po opadnutí vody hasiči umývali silnice, znovu se čerpala voda ze sklepů, ze školy, nejvíce práce bylo na odčerpávání vody z fotbalového hřiště.

Po celou dobu existence se hasiči pravidelně zúčastňují okrskových soutěží se střídající se úspěšností. Poslední dva roky jezdí i na soutěže mimo okrsek, zejména do Ústí nad Orlicí, kde se koná noční soutěž v útoku proti sjezdovce. Soutěže se účastní 70 mužstev.