VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Obořiště si připomínají 125 let založení sboru

Obořiště /LIDÉ SV. FLORIÁNA, FOTO/ - Při příležitosti 125. výročí založení SDH Obořiště pořádali hasiči tradiční soutěž, ale i ve spolupráci s odbornou radou žen okresu Příbram připravili 29. ročník soutěže O putovní pohár starosty sdružení.

16.9.2009 1
SDÍLEJ:

Soutěž Obořišťský Soptík má již tradici.Foto: Petr Oplíštil

Historie

„Dne 26. října léta páně 1884 svolali občané Obořiště valnou schůzi všeho občanstva. Schůzi této předsedal Vojtěch Stefanides. Když byla schůze zahájena, účel její objasněn, přikročilo se k předčítání stanov. Návrh po některých nepatrných změnách byl přijat a stanovy tyto byly zadány k Vysokému c.k. místodržitelství do Prahy, kde byly dne 15. 12. 1884 schváleny. Dne 21. 12. léta páně 1884 se konala první valná hromada Sboru. Starostou zvoleným 19 členy sboru se stal František Šrámek. Výbor sboru podal žádost k Jeho Výsosti Císařipánu a na základě této tento přispěl sboru 60 zlotými. Jeho Výsost kníže Josef z Obořiště daroval sboru 200 zlotých. V roce 1884 náš sbor čítal 2 členy čestné a 19 členů zakládajících, 25 členů přispívajících a 32 členů činných.“

To jsou slova zaznamenaná v roce 1884 při zrodu SDH v Obořišti. Od této doby šel běh událostí neustále vpřed, kdy v roce1939 byla zakoupena obcí Obořiště první motorová stříkačka, která byla 11. června 1939 kmotrou Josefou Vrbovou a kmotrem Antonínem Hrbkem slavnostně vysvěcena. K této stříkačce byly též zakoupeny i hadice v potřebné délce.

Bohužel dále od roku 1939, který byl historicky hodně důležitý v dějinách republiky a i celého světa, až do roku 1959 aktivita hasičského sboru poklesla. Po okupaci naší republiky stagnace činnosti trvala prakticky po celou dobu války, kdy byly zakázány veškeré kulturní akce i spolky občanů. V tomto období vznikla v kronice SDH Obořiště mezera a v tomto období nebyly zaznamenány ani nijak dochovány žádné informace o sboru.

Další velký mezník v historii sboru byl rok 1959, kdy dne 21. června slavnostně dostavěna a otevřena požární zbrojnice. V roce 1960 se družstvo dorostenců zúčastnilo okresní soutěže v Příbrami a z té přivezlo diplom za 1. místo. V roce 1974 bylo založeno v našem sboru první žákovské družstvo, které s obměnami bylo aktivní až do roku 1990, kdy se pak se změnou režimu na několik let rozpadlo.

V roce 1990 náš sbor zakoupil novou požární motorovou stříkačku PS 12. Ta byla 16. prosince 1990 vysvěcena a pojmenována na „Šmoulinku“.

Současnost

Sbor dobrovolných hasičů v Obořišti má v současné době 86 členů, z toho 54 mužů, 16 žen a 16 dětí. Část členů je zařazena do zásahové jednotky kategorie JPO5. Starostou SDH je Jaromír Oplíštil, velitelem Adolf Strnad. Petr Oplíštil a Martin Soukup se starají o soutěžní družstva. Josef Bradáč, člen našeho sboru, je starostou 29. okrsku a členem odborné rady velitelů při Okresním sdružení hasičů Příbram. Vedoucím mládeže je Oldřich Lhotský a Pavel Oplíštil. Velitelkou družstva žen Kateřina Klejnová a velitelem družstva mužů Martin Soukup.

Technika

Ve výbavě sboru jsou v současné době dvě požární stříkačky, a to zásahová PS 12, sportovní upravená PS 12 s obsahem 1.6 cm3 a PS 16 z roku 1957. Bohužel náš sbor nedisponuje žádným výjezdovým vozidlem. Vozidlo T805 bylo v roce 1995 vyřazeno z provozu a prodáno.

Zásahy

K nejzávažnějším zásahům na území obce v posledních letech patří likvidace požáru kravína v areálu zemědělského družstva v roce 1994 a likvidace požáru obytného domku v roce 2005. Při obou těchto požárech vznikla škody čítající několik stovek tisíc. Naše jednotka pomáhala se svojí technikou také při povodních v roce 2002.

Požární sport

Náš sbor se pravidelně účastní okrskové soutěže, a to jak s družstvem mužů do 35 let, tak i s družstvem mužů nad 35 let a v neposlední řadě s družstvem žen, které si říkají Obořišťské Kobry. Družstva mužů i žen se již několik let účastní okolo dvanácti soutěží za sezonu. Od roku 2008 se účastníme i soutěže v Běhů hasičů do Svatohorských schodů.

Od roku 2005 pořádáme dnes již tradiční soutěž Obořišťský Soptík a od roku 2008 i Noční soutěž SDH, a to vše v jeden den. V letošním roce, kdy pořádání soutěže bylo propojeno s oslavami 125. let založení sboru, se sjelo na denní soutěž rekordních 30 družstev a na noční soutěž 24 družstev. Nejdále to k nám do Obořiště měl sbor hasičů z Dobrošovic u Petrovic, z Libíně a z okresu Praha - západ sbor z Čísovic. Dále se soutěže účastnili SDH Suchodol, Budínek, Obecnice, Velká Hraštice, Rožmitál p. Tř., Stará Huť, Záborná Lhota, Holšiny, Dolní Hbity, Čenkov, Chraštice, Rosovice, Višňová, Hrachov, Dlouhá Lhota, Tušovice, Sedlčany a Obory, Svaté Pole, Kotenčíce a také Březové Hory.

Hasiči, kteří se již několik let účastní soutěže v Obořišti vědí, že se skládá ze dvou disciplín, a to ze štafety, která má čtyři úseky a ze dvou kol útoku. Domácí hasiči vždy snaží tuto štafetu postavit tak, aby se všichni bavili. Jde přece o zábavu, v Obořišti vyhrává každý. V letošním roce se skládala z proskočení bariérového okna, druhý úsek bylo spojení hadic do rozdělovače, třetí úsek byl fyzicky náročný, ale tradiční proskakování v pneumatikách a na poslední úsek se vždy všichni těší. Ten se skládá z vylovení správné PET lahve s barevným označením z 200 litrového sudu, naplněného vodou a poté vypití lahvového piva. Vítězem se stal sbor mužů za Sedlčan a sbor žen z Čenkova.

Noční soutěž se skládá ze dvou kol požárního útoku, kdy se časy sčítají. Soutěž v kategorii mužů vyhrálo Svaté Pole a v kategorii žen holky za Lhotky.

V letošním roce jsme právě v souvislosti s výročím založení SDH pořádali soutěž ve spolupráci s Odbornou radou žen při okrese Příbram a to již 29. ročník O putovní pohár starosty sdružení. Pohár vyhrálo omlazené družstvo žen za Lhotky. V této soutěži, ale opět nikdo neprohrál. Vyhrál každý, kdo se zúčastnil a na důkaz toho bylo každému zúčastněnému družstvu udělen pamětní pohár. Tyto poháry za účast v soutěži zakoupila a soutěžícím darovala obec Obořiště.

Martin Soukup, SDH Obořiště

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE
16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Videosouhrn Deníku – pátek 17. února 2018

Poselství starých Mostečanů odtajněno a s Olgou Lounovou bezpečně: videa dne

Češi bojovali jako lvi. Kanadu porazili 3:2 po nájezdech

/FOTOGALERIE/ Čeští hokejisté v druhém zápase olympijského turnaje porazili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. Národní tým předvedl mnohem lepší výkon než proti Koreji a rázně vykročil do čtvrtfinále.

Ledecká je zlatá! Na OH šokovala vítězstvím v super-G. Na lyžích

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká šokovala na olympijských hrách vítězstvím v superobřím slalomu. Vyhrála o setinu sekundy před obhájkyní zlata Rakušankou Annou Veithovou. Vítězství české reprezentantky je bezesporu největším překvapením právě probíhajících her.

Příbramský masopust zářil barvami

Příbram – Náměstí 17. listopadu v úterý 13. února ožilo průvodem pestrobarevných masek, jenž si oblékly děti příbramských mateřských školek v rámci oslav Masopustu.Akce se účastnilo mnoho dětí i dospělých. K vidění byly rozličné bytosti z lidské, pohádkové i zvířecí říše. Děti a paní učitelky si připravily spoustu říkadel a písniček za doprovodu živé hudby. Z dětí již na dálku sršela radost a dobrá nálada. Všichni tak potěšili nejen své rodiče i kolemjdoucí, ale především přispěli k obnovení staročeské tradice v Příbrami. (JR)

Omezení na železnici přinesou někde zpoždění, jinde i přestup do autobus

Střední Čechy – Nic takového, co by cestující mohlo v nejbližších hodinách zaskočit, nepřináší aktuální informace Českých drah o plánovaných výlukách, jež ovlivní provoz vlaků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT