V současné době je cílem hasičů z Nového Knína prosadit petici, kterou iniciovali z důvodů velmi špatného a zastaralého vybavení většiny SDH v republice. „Jsme toho názoru, že ve většině evropských zemí je situace již dávno vyřešena prostřednictvím účinných a smysluplných zákonů.

Petice je k nahlédnutí na webu www.mestonovyknin.cz/hasici v sekci Dokumenty SDH,“ říká za novoknínské hasiče Stanislav Foukner.

Cílem jejich snažení je, aby se na financování sborů podílely pojišťovny. „Ušetříme jim přeci ročně miliony korun,“ shodují se hasiči.

„Nyní rozesíláme sborům e-maily, kde se ptáme, zda máme předat petici s podpisy úřednické vládě nebo počkáme do příštího roku, až bude vláda nová. Z došlých odpovědí je to tak půl na půl,“ dodal hasič s tím, že pod peticí je kolem 3000 podpisů.

Vozový park většiny dobrovolných sborů tak prý připomíná sbírku muzejních exponátů, přitom hasiči zachrání ročně jenom na Příbramsku majetek za desítky milionů korun. „Jsme vlastně i dobrovolnými zaměstnanci pojišťoven,“ řekl k problému Stanislav Foukner.

Petice adresovaná ministerstvu vnitra navrhuje, aby pojišťovny měly povinnost odvádět alespoň jedno procento ze svých zisků na činnost HZS a SDH.

S iniciativou novoknínských hasičů souhlasí nejen jejich kolegové, ale i zástupci obcí.

Novelizace zákona o pojišťovnictví, která by to umožňovala, ale neprošla. Asi třikrát byly v minulosti neúspěšné pokusy novelizovat zákon, kde by bylo zahrnuto, aby pojišťovny ze zisku určitou částkou financovaly všechny složky záchranného systému.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE