„Díky velkému porozumění Městského úřadu v Rožmitále jsme perfektně vybaveni technikou a město nám přeje v naší činnosti. Náš sbor je výjezdovou jednotkou typu JPO V a jsme zálohou pro SDH Rožmitál, kde mají jednotku typu JPO II. Jako součást 9. požárního okrsku jsme skutečně dobře vybaveni a to zásluhou nejen současného vedení rožmitálské radnice, ale i Franty Poláka, který je starostou tohoto okrsku. Starosta sboru si je vědom toho, že tady v našem regionu je velkým potencionálním nebezpečím požár lesa. Proto se sbory vybavují technikou, která by v případě požáru měla značně usnadnit zásah. Sami máme ve zbrojnici Ford Tranzit kompletně vybavený pro zásahy a také cisternu CAS 706,“ řekl Jiří Plachý, člen výboru SDH Starý Rožmitál. Sbor má v současné době 73 členů. „Máme tým mladých hasičů, kteří sbírají poháry za přední místa v mnoha soutěžích,“ doplnil Plachý.

Současná budova zbrojnice starorožmitálských hasičů byla postavena v 30. letech minulého století. Letos přišla její modernizace na přibližně 600 tisíc korun. Opravena byla střecha, podlahy, zpevněn vjezd a mimo jiného bylo provedeno i zateplení budovy a uvnitř byla postavena šatna, kde mají hasiči možnost se scházet v případě potřeby.

Starorožmitálský sbor prošel za dlouhé roky existence celou řadou více či méně úspěšných období. Například za druhé světové války byla činnost hasičů, podobně jako v jiných sborech, zcela přerušena. Hned po válce ale hasiči obnovili činnost a pořídili novou stříkačku. Její cenu slíbili uhradit do pěti let a pět hasičů kvůli tomu zastavilo svůj soukromý majetek.

„Od té doby, až do současnosti jsme velice aktivním a úspěšným sborem. Letos jsme pořádali už šestý ročník Memoriálu Aloise Jedličky, při kterém naše družstvo mužů vyhrálo a útok kluci udělali za neuvěřitelný čas přes 15 vteřin,“ dodal Plachý. Starorožmitálští hasiči mají krásný areál, kde mohou trénovat a pořádat soutěže.

Mezi nejúspěšnější a nejnáročnější zásahy náleží především požáry v minulosti. Hasiči úspěšně zasahovali třeba ve Věšíně, kde v 20. a také v 30. letech minulého století vypukly obrovské požáry, při nichž shořely desítky domů. Hasiči pomohli zachránit prakticky všechny ostatní chalupy před zkázou. Podobně náročným zásahem byl i požár v roce 1933, kdy hořel místní kostel. S krocením ohně pomáhali i hasiči z Rokycan a Českých Budějovic.

Zajímavostí je, že v čele sboru po jeho založení stál tehdy farář Pinter a jeho zástupcem na postu místopředsedy byl starosta obce.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE