VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: Hasiči z Voltuše prožívají úspěšné období

Voltuš - Sbor dobrovolných hasičů Voltuš byl založen v roce 1893. To bylo v době, kdy v našem kraji, tehdy okrese Blatná, začaly vznikat další sbory na Rožmitálsku.

22.7.2009
SDÍLEJ:

SDH Voltuš.Foto: Karel Hutr

Před vznikem hasičských sborů neexistoval žádný účinný mechanismus, jak zabránit obrovským škodám při požárech, při nichž nejednou lehly popelem desítky stavení. V roce 1867 byl tedy přijat nový, spolkový a shromažďovací zákon, který umožnil zakládání prvních hasičských sborů.

Zajímavá je doplňující poznámka k žádosti o schválení existence sboru ve Voltuši: „…obec Voltuš leží na velikém vrchu mezi okolními obcemi. Tím způsobem by jízda k požáru nemohla býti rychlá, a ti, kdož by do Voltuše z cizích obcí pěšky k hašení přispíšili, byli by cestou do vrchu tak zemdleni, že vydatná jejich pomoc byla by nemožná…. mnohá stavení jsou již tak sešlá, že musí být zpodpírána, mechem proti účinku větru a zimy obložena, a bylo by vše vydatnou potravou požáru…. že i občanstvo je ve stísněných poměrech, viděti lze z toho fakta, že ze všech 57 čísel do Voltuše patřících jest pouze 8 rolníků nevelkého majetku a 49 domkářů, kteří prací v lesích kníž. arcib., dolováním v příbramských dolech neb prací kamenickou se živí…“

Následné založení sboru přineslo počáteční problémy, ale v kronice se lze dočíst, že již po dvou letech měli první voltušští hasiči potřebnou výstroj i výzbroj.

Mezi nejničivější ohně, které v historii postihly Voltuš, patří požár u Štěpánů v čp. 6, jenž vypukl v listopadu 1908. Oheň kromě tohoto domu zničil dalších šest stavení. Z kroniky vyplývá, že se na hašení podíleli všichni členové sboru.

Podobně jako tomu bylo i v jiných sborech, tak i ve Voltuši se na činnosti podepsaly válečné roky 1914 až 1918. V těchto letech zaznamenala činnost sboru útlum, naopak vznik československého státu přinesl nový rozvoj činnosti sboru a nové členy.

V roce 1928 hasiči slavnostně otevřeli novou zbrojnici – skladiště, jak se tehdy říkalo.

V červenci 1935 pak hasiči dokázali odvrátit obrovské neštěstí. V domě čp. 16 tehdy vypukl požár a kvůli suchému a větrnému počasí se mohl oheň přenést na další domy. Zásah hasičů je kladně hodnocen v kronice. Evidentně se jim podařilo účinným protipožárním opatřením zachránit třetinu obce. U většiny domů byly tenkrát navíc vydatné zásoby dřeva a klestu na otop po vichřici, která zasáhla kraj v dubnu.

Možná i díky tomuto protipožárnímu opatření byla po rozhodnutí obecního zastupitelstva zakoupena v únoru 1936 motorová stříkačka od firmy Smekal Slatiňany za 32 800 korun a 400 metrů hadic, jejichž pořízení bylo částečně kryté půjčkou od okresní hospodářské záložny v Březnici.

V období 2. světové války se nezachovalo příliš zápisů o činnosti sboru, podobně jako z poválečného období až do roku 1953. Následovaly roky, kdy se z výrazně apolitické orientace hasičského sboru stala složka, kterou, jako jinde ovládla komunistická strana a hasiči se stali součástí Národní fronty, podobně jako jiné organizace. Nicméně hasiči pokračovali ve své činnosti i pod novým názvem svaz požární ochrany. Odpracovali řadu hodin pro obec, pečlivě trénovali na soutěže a na kontě měli i řadu zásahů při požárech, naštěstí jen menšího rozsahu.

Významný rok pro voltušské hasiče byl 1965, kdy byla v centru obce dokončena stavba nové požární nádrže. Následující 70. léta minulého století pak představovala pro sbor oživení. Díky aktivitě členů bylo v roce 1978 rozhodnuto o rekonstrukci a rozšíření požární zbrojnice. Rok poté byla opravena střecha stávající zbrojnice. V roce 1982 měli hasiči sušák na hadice a byl připraven projekt na stavbu nové zbrojnice. V roce 1983 se začalo stavět a zbrojnice byla zcela dokončena v roce 1985. Na konci tohoto roku si konečně hasiči mohli techniku a výstroj nastěhovat do nových prostor. Podzimní členská schůze v roce 1986 se konala v hasičském klubu v I. patře zbrojnice.

Kolaudace stavby pak v roce 1987 dopadla dobře, úplnému dokončení bránil nedostatek materiálu a nakonec, po venkovních omítkách a dovybavení prostor, mohla být zbrojnice v srpnu 1988 slavnostně otevřena. Stavba tehdy přišla na 286 tisíc korun.

Po politických změnách v roce 1989 se změnila organizace dobrovolných hasičů a začala nová éra sborů pod hlavičkou Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska.

V září 1993 oslavili hasiči 100. výročí založení. V roce 1997 byl zvolen starostou sboru Václav Hajník. Z krátké stagnace sboru se podařilo vymanit a hasiči začínají jezdit na soutěže, mají za sebou několik ostrých zásahů u požáru a pořádají různé společenské akce.

Sbor v roce 2000 získal starší vůz Praga V3S a hasiči na něm začali pracovat. V dalším roce byla dovybavena zbrojnice nářadím a nástroji a je dokončeno nastříkání Pragy V3S.

V roce 2002 postihly naši zemi rozsáhlé povodně. Ve Voltuši díky poloze napáchala voda jen menší škody. Hasiči z Voltuše byli technicky připraveni na pomoc při povodni, ale nebyli o to požádáni. Přesto svoji duši hasiče nezapřeli a rozhodli se pomoci alespoň finančně. Na konto obce Předmíř, kam patří i osada Metly, kterou z větší části zničila povodňová vlna po protržení hráze rybníka, zaslali 5200 korun.

V roce 2003 si připomněl sbor 110 let trvání a vydal publikaci o historii hasičů v obci a mapující i vývoj obce, jejímž autorem je kronikář sboru Rudolf Mareš st.

Voltušští hasiči v současné době neúnavně pokračují v pořádání společenských akcí, jezdí na soutěže a družstvo žen nedávno vybojovalo druhé místo v soutěži ve Starém Rožmitále.

Tuto neděli je ve Voltuši pouť a v sobotu dokonce pořádají hasiči soutěž. Jedná se o soutěž požárních družstev v netradičním stylu O pohár starosty SDH Voltuš. Závody se konají u požární nádrže na návsi. Začátek je ve 13.30 hodin. Od 20 hodin se v hostinci U Sušků koná pouťová taneční zábava.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Autor: Karel Hutr

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kocouři budou chtít potvrdit postup do čtvrtfinále Českého poháru

Ilustrační foto

Viva ztratila v Mladé Boleslavi zdánlivě vyhraný zápas

Děti předaly finanční dar příbramské nemocnici

Příbram – Už téměř desetiletí finančně přispívají žáci ZŠ Jiráskovy sady na dětské oddělení příbramské nemocnice penězi ze školních projektů. Ani letošní rok nebí výjimkou. V pondělí 11. prosince předali zástupci žáků částku 9 103 korun řediteli příbramské nemocnice Stanislavu Holobradovi a primáři dětského oddělení Pavlu Marčekovi. 

Policie radí, jak bezpečně zacházet se zábavní pyrotechnikou

Příbramsko – Konec roku a vánoční čas je tradičně spjatý i se zapalováním svíček a prskavek, či s odpalováním nejrůznější zábavní pyrotechniky. V obou případech je ale potřeba dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla správné manipulace. 

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - V rámci výuky finanční gramotnosti v programu Abeceda peněz absolvovali v pondělí 11. prosince prodejní jarmark, na němž se pokusili zúročit své nově nabyté znalosti a prodejem vánočních dekorací, háčkovaných výrobků a svícnů vydělat své první peníze. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT