„Josef Hnízdil byl dlouholetým činovníkem v našem hasičském sboru. Přivedl k hasičské práci spoustu malých dětí. Z nich jsou dnes dospělí muži, kteří se sami starají o výchovu svých nástupců. Na počest Josefa Hnízdila každoročně pořádáme hasičskou soutěž, na kterou zveme sbory ze sousedních obcí a měst," vysvětlil starosta Sboru dobrovolných hasičů Trhové Dušníky Miroslav Tichý.

Vzhledem k tomu, že se o druhém červnovém víkendu konaly hasičské soutěže a oslavy v celé řadě míst na Příbramsku, přijelo na závody do Trhových Dušníků jen šest soutěžních týmů. Oč méně měly závody v Trhových Dušníkách soutěžících.

Na závody se přijel podívat hejtman Středočeského kraje Josef Řihák, který spolu se starostou obce Trhové Dušníky Milanem Smíškem a starostou hasičů Miroslavem Tichým předával vítězným družstvům poháry a další ceny. V soutěži vyhráli hasiči ze Zdaboře, na dalších místech skončili hasiči z Narysova a třetí byli domácí hasiči z Trhových Dušník.

„Do Trhových Dušník jsem přijel především poděkovat místním hasičům za jejich činnost. Patří k nejaktivnějším hasičským sborům u nás. Před rokem například velmi svým sousedům a lidem v povodí říčky Litavky při povodních. I letos už vyjížděli k desítkám případů.

Naposledy zasahovali v pátek a v noci na sobotu, kdy pomáhali hasit požár v obci Dubno. Vážím si obětavosti hasičů z Trhových Dušník, se kterou pomáhají svým bližním," řekl hejtman Josef Řihák.

Na závěr závodů v Trhových Dušníkách vystoupili členové domácího sboru, kteří hejtmanovi a ostatním soutěžícím předvedli v akci historickou stříkačku z 50. let minulého století.

„Donedávna s touto stříkačkou naši předchůdci jezdili k požárům. Dnes už máme k dispozici velkou cisternu. Stříkačka z poloviny minulého století je plně funkční," řekl velitel jednotky SDH Trhové Dušníky Radek Růžička. Jiří Kubík