Hasičský tým má čtrnáct hasičů, kteří pracují ve třech směnách. Všichni zasahující mají ještě svá zaměstnání, v této jednotce jsou dobrovolně a vyjíždějí k zásahům jak ve své pracovní době, tak i v osobním volnu.

Hasičárna v Rožmitále je plně vybavena, má dvě vozidla přizpůsobena na výjezdy k autonehodám. Po oznámení události musí hasiči vyjet do pěti minut. U mnoha z nich jim ale zaměstnavatelé nevycházejí vstříc, protože to znamená, že uprostřed směny musí všeho nechat a běžet k zásahu.

Město Rožmitál kvůli tomu navýšilo své technické služby o další dva zaměstnance, aby bylo možné při výjezdu okamžitě uvolnit čtyřčlenný tým.

O tom, jak je jednotka JPO2 v Rožmitále pod Třemšínem důležitá, vypovídá statistika výjezdů. „Za rok 2018 vyjeli hasiči k 113 zásahům. Jen za letošní rok 2019 bylo do června 61 výjezdů,“ vypočítal vytíženost jednotky její velitel Milan Polák a dále pokračoval: „Za celých dvacet let existence JPO2 jednotka absolvovala 1510 zásahů. Hasiči nejezdí jen k požárům, ale i k dopravním nehodám, odchytům zvířat, asistují záchrance nebo pomáhají při otvíraní bytů.“

Největším podporovatelem JPO2 je město Rožmitál pod Třemšínem, které hasiče podporuje finančně. Podle starosty Josefa Vondráška celoroční provoz stojí město až dva a půl milionu korun.

Město se snaží získávat dotace, ale většinou neúspěšně. Hasiči nemají pro dotaci potřebné dvouapůlměsíční školení. Žádný zaměstnavatel na tak dlouhou dobu své zaměstnance neuvolní. Dalším problémem je, že se až 90 procent zásahů odehrává mimo katastr města, ale obce, kde zásahy probíhají, na provoz nepřispívají.

„Z peněz občanů našeho města nemůžeme platit všechny výjezdy mimo katastr města do půlky okresu Příbram a dokonce i do jiných krajů, tam se musí jasně na financování podílet kraj či stát, anebo pak samotné obce, na jejíž katastru je zasahováno. Pokud zbyde celá problematika financování výjezdové jednotky na našem městě, je tato situace do budoucna neudržitelná,“ popsal situaci městský radní Aleš Haluska.

Dalším finančním zdrojem jednotky je krajská dotace, která činí asi padesát tisíc ročně a jde na pohonné hmoty a zničený materiál.

Jaroslava Nassová