Jednalo se o třetí kolo okresního kola hry Plamen a druhé kolo soutěže dorostu, která se skládá ze závodů požárnické všestrannosti a štafety dvojic, které plní pouze Plamen, kategorie starší a mladší žáci.

Po vyhodnocení celé hry v závěru roku první z kategorie starších soutěží v krajském kole a dorostenci také, jak děvčata, tak chlapci. Potom je republikové kolo pro ty nejlepší. Z Příbramska se podařilo dostat do celostátního kola například družstvu Sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Petrovic.

Děti a mládež v tomto kole mimo jiné překonávali trať dlouhou 2, 2,5 a 3 kilometry. Cestou zdolávali překážky například v podobě střelby ze vzduchovky, šplhu po laně, teoretických znalostí, zdravovědy nebo uzlování.

Na dětech, i těch nejmenších, bylo vidět, jak je to ohromně baví a jak se snaží. O soutěž je ostatně mezi sbory dobrovolných hasičů obrovský zájem, na místo plánovalo dorazit kolem 50 soutěžních družstev z SDH z celého okresu Příbram.

"Je potřeba děti dostat od počítačů, dostat je do přírody a přitáhnout je ke kolektivu," přiblížil účel hry náměstek starosty Okresního sdružení hasičů (OSH) v Příbrami Pavel Hájek. "Dnes se děti stávají samotáři a to je špatné. Tady na okrese Příbram je zhruba 400 dětí, které jsou do hry zapojené, což si myslím, že je hezké číslo a je třeba to podporovat," dodal.

"V prvním bloku jsme měli osm starších a šest mladších týmů po pěti lidech, to je 60 dětí, které tady proběhly a všechny tři bloky jsou zhruba stejné, odpolední je malinko silnější," počítal účastníky náměstek starosty OSH Příbram Pavel Hájek. "To jsou samozřejmě jen děti do Plamene. Potom je tu dorost, to je osm družstev po čtyřech a asi deset nebo dvanáct jednotlivců," doplnil.

Podle Hájka se na organizaci podílí jedenáctičlenná Odborná rada mládeže Okresu Příbram ve spolupořadatelstvím s SDH Starý Rožmitál. "Jejich spolupráce tady je dobrá," pochvaluje si náměstek starosty Pavel Hájek. "Dodávali nám sem patnáct lidí a z každého družstva, které sem přijede, tak nám musí dodat pomocného rozhodčího. Takže lidí, kteří se na tom podílí je asi pětatřicet," zmínil.

Příprava na takovouto akci podle organizátorů je náročná, trať se musí vybrat, několikrát projít, určit stanoviště, vytipovat spolupráci, a poté uklidit.

Další kolo soutěže kategorie plánují na neděli 5. května na hřišti v Počepicích, to se sestává z z disciplíny 100 metrů s překážkami a požárního útoku. Plamen bude mít pokračování ke konci května.

V neděli 14. dubna bude v Nechvalicích připravena soutěž pro přípravku, tedy děti od tří do šesti let. "Z mého pohledu jsou tihle malí nejhezčí," sdělil Pavel Hájek a vysvětlil proč: "Jsou do toho ještě maximálně zapálení."

Závod požárnické všestrannosti

Kategorie mladší: 1. místo Skalice, 2. místo Bohostice A, 3. místo Dubno A

Kategorie starší: 1. místo Svaté Pole, 2. místo Bohostice, 3. místo Kojetín

Kategorie dorostenci družstva: 1. místo Bohostice

Kategorie dorostenky družstva: 1. místo Petrovice

Kategorie jednotlivci - dorostenci - mladší dorost: 1. místo Habart Jonáš - Počepice

Kategorie jednotlivci - dorostenci - střední dorost: 1. místo Růžička Tomáš - Nečín

Kategorie jednotlivci - dorostenci - starší dorost: 1. místo Koňas Matěj - Březnice

Kategorie jednotlivci - dorostenky - mladší dorost: 1. místo Drábková Karolína - Kosova Hora

Kategorie jednotlivci - dorostenky - střední dorost: 1. místo Štichová Aneta - Nečín

Kategorie jednotlivci - dorostenky - starší dorost: 1. místo Plavcová Miloslava - Obory

Štafeta dvojic:
Kategorie mladší: 1. místo Skalice, 2. místo Kojetín A, 3. místo Březové Hory
Kategorie starší: 1. místo Svaté Pole, 2. místo Počepice, 3. místo Březové Hory