Hasička Zuzana Tomková (21) je drobná dívka, a přesto dokázala v závodech porazit řadu svých kolegů. Jejím snem je získat medaili v mezinárodní soutěži.

Zuzana Tomková pracuje u Hasičského záchranného sboru Příbram druhým rokem na stavební prevenci. „Nově budu od 1. července působit ještě jako dablér vyšetřovatele příčin požáru,“ informovala hasička, která kvůli tomu musela absolvovat speciální týdenní kurs.

„Po základní škole jsem odjela studovat Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště Dubno v Příbrami, obor Požární ochrana, technika a prevence. A jelikož jsem si tady našla přítele, po maturitě jsem nastoupila k příbramskému sboru,“ vysvětlila Tomková, která se ráda účastní hasičských soutěží a pilně se na ně připravuje.

Například letošní sezónu odstartovala závodem TFA Ligy Severu, kde z dvaadvaceti hasiček získala druhé místo. „A na závodě Krajské soutěže TFA v Příbrami jsem byla jedinou ženou, a tak jsem rovnou vyhrála. Závodila jsem s muži a moc mě potěšilo, že jsem zhruba dvacet z nich porazila,“ usmívala se Zuzana. Nejvíce si ale váží úspěchu v druhém kole Českého poháru v Olomouci, kde zvítězila nad šesti soupeřkami.

Se soutěžemi začala v prvním ročníku na střední škole, tedy zhruba před pěti lety. „Aktivně se na ně ale připravuji poslední tři roky. Trénuji dvakrát denně. Ráno chodím na hodinu nebo dvě před prací do posilovny na silový trénink. Odpoledne potom trénuju přímo dané disciplíny u nás na dvoře hasičárny, kde mám k dispozici figurínu i překážky. Kluci mi pomohli vyrobit pneumatiku jako zátěž na tahání, že si do ni navážu závaží v podobě kotoučů. Tahám i hadici,“ popsala hasička, která trénuje v plné výstroji i výzbroji. Její oblečení včetně helmy a dýchacího zařízení váží okolo dvaceti kilo. O víkendech pak jezdí na kole nebo rotopedu.

Mnohé napadne otázky, jestli jí při tréninku v bundě a helmě není vedro. „Už jsem si zvykla. Teplo mi trochu je. Ale pro mě je horší zima, to pak venku netrénuji,“ odpověděla Zuzana. Momentálně se chystá na soutěž do německého Mnichova. Už byla na třech zahraničních. Jednou v Rakousku a dvakrát v Německu. „Je tam velká konkurence a umisťuji se až na spodních příčkách. Můj cíl je se k těm lepším alespoň přiblížit. Ale každým závodem na časech vidím, že se zlepšuju, což mě motivuje a dodává energii. Snad se mi jednou podaří získat umístění na bedně na zahraničním závodu,“ přeje se i hasička, které jezdí fandit přítel. Ona pak na oplátku fandí jemu, protože hraje florbal. Jsou si vzájemnou oporou.

„Ráda bych poděkovala dobrovolným hasičům z Velešína, jak mě připravili a jakou podporu a naději ve mě vkládají. Platí mi startovné na zahraničních závodech, za což jsem jim velmi vděčná. A také patří velký dík profesionálním hasičům z Příbrami, kteří mi platí startovné na české závody,“ uzavřela Zuzana. Dopravu, ubytování a stravu už si ale platí sama. Medaile má Zuzana vystavené doma u televize a snad jí k nim přibude i ta ze zahraničí.

Mohlo by vás zajímat: Běh proti demenci zavítá do Příbrami, otestujte svou fyzičku i paměť

close Běh proti demenci, který se uskutečnil v centru Rakovníka, ovládla Kateřina Kašparová z Velké Bukové. info Zdroj: Deník/Josef Rod zoom_in Běh proti demenci, který se uskutečnil v centru Rakovníka, ovládla Kateřina Kašparová z Velké Bukové.