„Akce se letos konala k 50. výročí od založení profesionálních hasičů v Příbrami. Nicméně tento rok slavíme už 51. výročí, protože už v podstatě dva roky kvůli pandemii různé akce spojené právě s tímto výročím odkládáme. Protože situace není úplně příznivá, uspořádali jsme aspoň tuto venkovní výstavu,“ řekl Tomáš Horvát, ředitel územního odboru HZS Příbram.

Na prostranství před kulturním domem si mohli lidé a hlavně děti prohlédnout současnou i dobovou techniku. „Na místě bylo k vidění, jak se za těch pět dekád vybavení profesionálních hasičů posunulo. Byla tam například stará Tatra 148 či Škoda 706 RTHP. Tyto stroje hezky kontrastují třeba s moderní prvovýjezdovou stříkačkou Scania CAS 30 s devíti kubíky vody či rychlým zásahovým automobilem Volkswagen Transporter T6 4×4 z Dobříše, který slouží jako rychlá účinná pomoc u dopravních nehod,“ upřesnil ředitel.

V prostorách Dolu Marie vzniká hasičské muzeum.
V prostorách Dolu Marie vzniká hasičské muzeum

Na místě byl i takzvaný stánek rizik, který slouží k preventivní výchovné činnosti. Nejen děti, ale i rodiče se například učili, co je evakuační zavazadlo a proč by mělo být v každé domácnosti připraveno.

„Děti si zde si mohly jakousi hravou formou vyzkoušet své znalosti ochrany člověka při mimořádných událostech. Pro ty nejmenší byly nachystané omalovánky a zjišťování barev jednotlivých složek záchranného systému. Pro starší děti to byl například kvíz a desková hra, které pomáhají si zapamatovat jednotlivá čísla tísňového volání nebo se učí získané vědomosti aplikovat při běžném životě. Například jak se zachovat, když u nich doma začne hořet,“ vysvětlil Horvát.

Z halové soutěže hasičů Příbramská věž 2021.
Rekord středočeského hasiče překonal v Příbrami moravskoslezský kolega

Akci podpořilo i město Příbram. „Práce hasičů, stejně jako ostatních složek integrovaného záchranného systému, je nedocenitelná. Velmi mě těší, že spolupráce města s hasičským záchranným sborem je na velmi vysoké úrovni. Kdyby v loňském roce byla možnost konat oslavy tak významného výročí, zcela jistě by byly velkolepé. Potěšující je, že se hasiči nevzdali, a pro školy, školky a širokou veřejnost připravili tuto akci. Za to jim patří velké dík,“ dodal k výstavě starosta Jan Konvalinka.