Loni se konal jubilejní 15. ročník tohoto oblíbeného klání, při kterém se hasiči mohou pokaždé těšit na klasický požární útok, jenž spočívá v nastartování stříkačky, rozložení hadic, nabírání vody z rybníku na návsi s cílem srazit terče.
Na soutěžící ale čeká vždy nějaké překvapení v podobě plnění různých úkolů. Doplňující disciplíny Vrančického tupláku jsou ovšem každoroční premiérou. Pořadatelé nachystají pokaždé jiné úkoly. Závody jsou tak atraktivní nejenom pro soutěžící, ale zároveň i skvělou podívanou pro diváky, kteří nemusí zrovna přijet do Vrančic na soutěž, ale na pouť. Ruch kolem rybníku a povzbuzování soutěžících pak přilákají další diváky, kteří si nenechají tuto zajímavou soutěž ujít. Jaké úkoly budou družstva plnit, se však hasiči dozví až na místě.
Závody mají stále více příznivců a letos se jich účastnilo už devatenáct družstev z Příbramska a přijeli i hasiči z Berounska a Benešovska. „Zpočátku jsme museli hasiče přemlouvat a začali jsme soutěžit se třemi družstvy, nyní musíme odmítat soutěžící,“ řekl Václav Sláma, který je starostou sboru, jenž má 45 mužů a 11 žen.
Historie Sboru dobrovolných hasičů Vrančice se začala psát v roce 1933. V současné době má sbor k dispozici dvě stříkačky PPS 8 a jednu PPS 12. Hasiči si pořídili novou elektrickou centrálu a budou kupovat motorovou pilu.
A jak vůbec vznikla myšlenka pořádat soutěž v takovém stylu, který se vymyká ostatním požárním útokům? „To je jednoduché. Když se kdysi jelo na ostrý zásah, zjistili jsme, že někdo neví, jak vůbec postupovat. Proto jsme se rozhodli, aby byl útok podobný ostrému zásahu. Soutěžící musí vyndat a nastartovat stříkačku, rozbalit hadice a nabrat vodu. Při požáru také není nic dopředu připravené,“ popsal starosta.
Jednou za pět let hasičský sbor pořádá soutěž s historickou technikou. „To mělo také své opodstatnění – sbory mnohde neudržují starou techniku a tohle je donutilo něco začít dělat. Těší nás, když nám hasiči z ostatních sborů děkují, že jsme jim vlastně touto formou dopomohli ke zprovoznění a údržbě historické techniky,“ dodal Václav Sláma.
O Vrančickém tupláku se tak díky netradičnímu útoku, který vždy doprovází další disciplíny, dozvěděly sbory v širokém okolí. Při letošní soutěži museli hasiči například vyměnit píchlé kolo. O Vrančicích už ví hasičská obec v celé republice a to také díky takzvanému žebříkovému cvičení v loňském roce. „Tuhle zapomenutou disciplínu už nikdo takřka nezná. Pomohl nám s tím Franta Polák z Rožmitálu a už se nám po loňské premiéře tohoto cvičení ozval sbor až z Opavy. Jsem rád, že se nám to povedlo, a jsme vlastně v celé republice jediný sbor, co to nyní umí,“ uzavřel Václav Sláma.