"Nikdo z města nechce a ani nemá právo rušit spolek dobrovolných hasičů. O tom tady není vůbec není řeč," namítl radní Václav Dvořák (ANO), podle nějž sdružení může dál existovat i po zrušení jednotky.

"Oni si neuvědomují, že armáda dneska neexistuje, pokud se semele nějaká smršť, tak jsou v tom hasiči sami," uvedl Tvrdík. Příbramští profesionální hasiči se podle něj při mimořádných situacích rozjedou po okrese či kraji a problémy ve městě řeší dobrovolní hasiči. Rušená jednotka má devět členů. Nikdo podle Tvrdíka nemá zájem přecházet jinam, takže s působením u hasičů zřejmě všichni skončí. "Těch lidí bude škoda, protože se dost investovalo do jejich výcviku," řekl Tvrdík.

Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) sídlí jednotka Příbram I v pronajatých prostorách ve Školní ulici, které jsou navíc nevyhovující. "Museli bychom financovat výstavbu nebo rekonstrukci nějakého objektu kvůli tomu, aby tato jednotka mohla mít někde svůj provoz," uvedl starosta. Poukázal na to, že v Příbrami fungují čtyři jednotky, v nichž jsou celkem tři družstva s vyšší akceschopností, a to na Březových Horách a v Příbrami I. Naproti tomu třeba Kolín, Benešov, Nymburk nebo Kutná Hora mají po jedné jednotce a Beroun či Kladno žádnou. "Je to naprostý nepoměr. Když to porovnáme se všemi ostatními městy, tak jsme naddimenzováni," míní Vařeka. Reorganizaci podle něj doporučuje i Hasičský sbor Středočeského kraje. Dvořák upozornil na to, že po organizačních změnách zůstane v Příbrami stále nadprůměrný počet hasičských jednotek.

Tvrdík namítl, že každé město má svou specifickou situaci a například Beroun sice zrušil dobrovolnou jednotku, ale ročně platí určité prostředky profesionálním hasičům za to, že po pracovní době fungují jako dobrovolní hasiči.

Také opoziční zastupitel za ČSSD a bývalý příbramský starosta Josef Řihák plány radnice kritizuje. "Stavím se k tomu ryze negativně, protože si myslím, že jsou to chlapi, kteří udělali spoustu práce," míní Řihák a připomněl, jak byli hasiči nezbytní například při povodních. "Je to také o prevenci, a nikdy nevíte, co se ve městě stane. Myslím si, že každá jednotka dobrovolných hasičů je dobrá. Nehledě na to, že ti lidé byli proškoleni a mají praxi," řekl.