Jaký byl cíl reprezentace před odletem na MS?
Hlavním cílem bylo udržet se v Top divizi, nejvyšší světové skupině. Dále pak umístit se co nejlépe ve skupině a zabojovat o postup do čtvrtfinále. To se povedlo, a tak jsme si mohly užít zápas s jedním ze čtyř nejlepších týmů na světě. Tento zápas proti Finsku už jsme mohly odehrát s klidnou hlavou a případně překvapit, což se nám sice prohrou zcela nepovedlo, ale přesto jsme uhrály dobrý výsledek. S Finkami se nám podařilo do poloviny zápasu držet krok a hrát vyrovnanou hru.

Šesté místo je historicky nejlepší umístění ženské reprezentace, ale jste s tímto místem spokojená?
Na tuto otázku se těžko hledá jednoznačná odpověď. Ale jelikož jsme splnily to, s čím jsme do Kamloops odjížděly, tak můžu říct, že ano, jsem. Historicky česká ženská hokejová reprezentace získala na tomto mistrovství nejlepší výsledek. Ale na druhou stranu musím přidat i malé „NE", jelikož jsme byly velmi blízko pátému místu, o které jsme přišly v posledních deseti minutách zápasu. Bohužel jsme dostaly tři góly během tří minut. Bezprostředně po zápase jsme byly velmi zklamané, ale s odstupem času, když se zpětně ohlédnu za celým turnajem, převládá spokojenost. Všechna utkání jsme odehrály kvalitně, hrály jsme dobrý hokej. Všichni soupeři byli naši hrou překvapeni (v dobrém smyslu slova) a vědí, že s námi musí počítat jako s rovnocenným soupeřem.

Mohla byste popsat jednotlivé zápasy, co v nich rozhodlo o výsledku?
Osm týmů elitní světové skupiny je rozděleno na skupinu A, ve které jsou první čtyři nejlepší týmy na světě a skupinu B, ze které vždy první dva týmy postupují do čtvrtfinále. Tam hrají se třetím a čtvrtým týmem ze skupiny A.
Šampionát jsme zahájily zápasem se Švédkami. V úvodních minutách zápasu byla na naší hře znát nervozita, ale jakmile jsme se zapracovaly a zvykly si na rychlejší tempo hry v porovnání se zápasy v nižší světové skupině, tak jsme hrály se Švédkami vyrovnaný zápas. Ještě osm vteřin před koncem zápasu byl stav 2:2, ale, bohužel, nám ujela po křídle jedna ze Švédek a nekompromisní střelou z kruhu zařídila Švédkám výhru. Takto smolný konec zápasu mírně pokazil jinak dobrý dojem z naší hry.

Kateřina Flachsová v utkání o páté místo na MS.

Druhý den následoval velmi důležitý zápas proti Švýcarkám. Dobrý výsledek z tohoto zápasu nás mohl přiblížit k našemu hlavnímu cíli, udržet se v elitní světové skupině. Se Švýcarkami jsme se potkaly na několika turnajích v průběhu sezony, přesto nás v první třetině dostaly pod velký tlak, který jsme naštěstí ustály a od druhé třetiny jsme byly lepším týmem. Hned v jejím úvodu se nám podařilo vstřelit dva rychlé góly, což nás uklidnilo. I tak byl zápas, ve kterém jsme zvítězily 3:1, velkým bojem až do konce.
Třetí zápas ve skupině proti Japonkám byl rozhodujícím zápasem o našem postupu do čtvrtfinále. Ačkoliv jsme byly většinu zápasu lepším týmem a Japonky jsme přehrávaly, nepodařilo se nám zvítězit v základní hrací době a rozhodovaly nájezdy. Naštěstí se nám podařilo proměnit více nájezdů a ze zápasu jsme odcházely se dvěma body. Přesto o našem postupu do čtvrtfinále rozhodl až výsledek zápasu Švédek se Švýcarkami, kde jsme potřebovaly jakýkoli bodový zisk Švédek. Nervozita z nás tedy spadla po výhře Švédek 2:1.
Následovalo vytoužené čtvrtfinále, ve kterém jsme narazily na tým Finska. Do zápasu jsme nastoupily velmi dobře, vytvořily jsme si několik velkých šancí. Naší slabinou však byly dvě nevyužité přesilové hry pět na tři. V přesilové hře 5 na 4 jsme pak inkasovaly. Tyto zlomové okamžiky Finky logicky nastartovaly a nás naopak mírně utlumily. Nic jsme nevzdávaly a ve třetí třetině jsme ještě zabojovaly, avšak tak zkušený tým, jakým Finky bezesporu jsou, již hru kontroloval a zápas skončil výsledkem 5:0. Konečný výsledek z mého hlediska zcela nekorespondoval s průběhem hry. Zkušenosti nabyté v tomto zápase jsou velmi cenné.
Výsledek s Finkami nás tedy poslal do zápasu o páté místo se Švédkami. Šance byly na obou stranách. Nám se podařilo dvě z nich proměnit a do padesáté minuty zápasu jsme tak vedly 2:0. V tomto zápase ovšem rozhodly zkušenosti, kterých mají Švédky nepochybně na této úrovni víc. Během velmi krátké chvíle jsme o vedení přišly. Stav jsme již nebyly schopné zkorigovat a závěr zápasu se nám, bohužel, opět nepovedl. Na základě tohoto výsledku jsme skončily na šestém místě.

Měly jste čas si během šampionátu prohlédnout město? Co vévodilo vašemu volnému času?
Během turnaje jsme měly dva dny volna. První volný den jsme měly trénink a odpoledne navštívily místní muzeum. Ale jelikož nás další den čekal důležitý zápas s Japonskem, převládal odpočinek a koncentrace na zápas. Druhý volný den, kdy už jsme věděly, že se v elitní světové skupině udržíme, jsme měly prostor se na chvíli zcela odreagovat od hokeje. Mohly jsme si vybrat. Někdo vyrazil do místní zoo, někdo zůstal na hotelu a odpočíval, popř. využil hotelový bazén s vířivkou. Odpoledne se vyrazilo na nákupy a procházky po městě.

Kateřina Flachsová při návštěvě Vancouveru.

Jaký vás nyní čeká program v klubu i v reprezentaci?
Po dvouletém působení v zahraničním angažmá se vracím na domácí půdu a budu hrát za HC 2001 Kladno, který ještě v dubnu a květnu plánuje účast na hokejových turnajích. Velmi se na návrat do kladenského klubu těším. Následovat bude letní příprava zakončená soustředěním. Součástí přípravy je také in-line hokej, kterému se věnuji jako doplňkovému sportu. Mé další působení v reprezentaci je zatím otevřené, jelikož nevím, zda bude možné jej skloubit s mým osobním a pracovním životem. S trenéry jsem domluvená, takže uvidíme, jak vše dopadne.

Jak se vám vlastně v letošní sezoně dařilo na klubové úrovni?
Od sezony 2014/2015 jsem byla hráčkou švýcarského klubu SC Reinach, který hraje nejvyšší švýcarskou ligu. V sezoně 2014/15 jsme získaly krásné třetí místo. Pro další sezonu se situace v klubu výrazně změnila, především ve složení hráčského kádru. Z původního týmu odešlo nebo ukončilo kariéru osm hráček, z toho tři hráčky švýcarského národního týmu. To se výrazně projevilo a sezonu jsme zakončovaly zápasy o udržení. Sérii jsme jednoznačně vyhrály a nejvyšší ligu v Reinachu udržely.