Krátce po páteční desáté hodině dopoledne 20. listopadu odstartoval na Zimním stadionu v Příbrami hokejový maraton. Proti sobě se v něm postavili hráči domácího Spartaku a staré gardy na jedné straně a tým Kovárny 1988 Kladno na straně druhé.

„Zatím je to z mého pohledu spíš takový velký chaos. Od rána tady létám jako hadr na holi, ale nestěžuji si, dal jsem se na to a dělám to rád," řekl v průběhu úvodní třetiny zápasu pořadatel akce Jaroslav Krůta.

V předzápase nastoupili třeťáci HC Příbram proti výběru radnice, kde se do hokejové výstroje oblékli například starosta Jindřich Vařeka, místostarostka Alena Ženíšková či vedoucí Nového rybníku Petra Zelenková, která je aktivní hokejistkou Slavie Praha a letošní mistryní světa v inline hokeji. Žáčci vyhráli 3:1.

Pak už na led vyjeli kladenští a příbramští hokejisté. A začali opravdu zostra. Za nastolené tempo by se nemusel stydět žádný „klasický" zápas. „Dojdu na střídačky, abych trošku zmírnil tempo. Chce to hrát na pohodu, aby to kluci vůbec do rána vydrželi," všiml si i Jaroslav Krůta, který byl spokojený, že dorazili všichni hokejisté a nebylo tedy potřeba nikoho na rychlo shánět.

A jaké pocity měli aktéři celodenního maratonu? „Je tam vesměs velké odhodlání. Když už se do toho dali, tak to chtějí dotáhnout do zdárného konce. Kluci tady mají připravený pitný režim, nějaké občerstvení je zajištěno také. Myslím, že vše proběhne v pořádku," říká Krůta.

Zrod celé akce připsal kladenskému matadorovi Náprstkovi. „V září po turnaji starých gard seděl s klukama u piva a u pátého z něj vypadlo: hele Jardo, uděláme tady něco delšího. Sežeň podklady na nějaký rekord a uděláme rekord. Anebo jim rovnou řekni 24 hodin," usmívá se Krůta při vzpomínce na první impulz. „Já jsem jim několikrát zopakoval, jestli vědí, co říkají. Odsouhlasili, a tak jsem do toho šel," dodal.

Zápas na dálku pečlivě sledovali i zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den, kteří jej v sobotu dopoledne prohlásili za platný a bude tedy zapsán do nového vydání české knihy rekordů. Během zápasu se podařilo vybrat finanční obnos pro Dětský domov Pepa v Lazci, takže se vydařil i charitativní záměr.

Obdiv patří všem aktérům zápasu, ale jmenovat si určitě zaslouží rozhodčí Antonín Kolář. Odpískal kompletně celých 24 hodin.

Organizátor hokejového maratonu Jaroslav Krůta je spokojený. Úsilí, které vložil do příprav a průběhu nejdelšího zápasu historie, bylo úspěšně zúročeno. V sobotu dopoledne byl výkon všech aktérů čtyřiadvacetihodinového duelu odměněn přiznáním rekordu.

„Kluci jsou pro mě hrdinové. Celý zápas proběhl bez problémů a bez zranění. Objevily se jen křeče, které však skvěle pomohli odstranit studenti Střední zdravotnické školy Příbram. Za jejich účast na naší akci bych chtěl moc poděkovat jak jim samotným, tak i panu řediteli, že nám je uvolnil," řekl Deníku spokojený Jaroslav Krůta a ještě jednou vyzdvihl šikovnost studentů a studentek. „Měl jsem trošku obavy, jestli nám budou co platní, ale prokázali, že se toho ve škole hodně naučili. Jeden kluk musel kvůli křečím doslova slézt z ledu a oni ho tak vzchopili, že za půl hodiny už hrál dál," dodal Krůta.

Příbramští hokejisté vyhráli nad kladenskými kamarády vysoko 179:69. O jejich vítězství bylo rozhodnuto poměrně brzy. Nejlepším střelcem byl Ondřej Mácha s 28 góly. Reportáž z maratonu by měla vyplnit několik přestávek zápasů MS dvacetiletých hokejistů v České televizi.

Jaroslav Krůta teď čeká na oficiální certifikát s přiznáním rekordu, ale už zároveň připravuje další akci – turnaj starých gard.

Není jistě bez zajímavosti, že nově vytvořený rekord provokuje další hráče k následování. „Tentokrát by se do maratonu chtěli pustit pouze hobby hráči, takže by se nejednalo o překonání námi stanoveného rekordu, ale o vytvoření nového v jiné kategorii. Měl by to být souboj Příbram – Plzeň," dodal Jaroslav Krůta.