Právě začíná nová sezona. Jak hodnotíte tu uplynulou?
Splnili jsme cíle ve všech kategoriích, kromě mužů, jimž se nepodařilo postoupit do druhé ligy. Ale nechci zdržovat dílčími úspěchy, když je jasné, že tohle jsou jen dílčí kroky na cestě k podstatně vyšším metám. Příbram patří někam úplně jinam, než kde momentálně je.

To říkají v nižších soutěžích snad všichni…
Už před dvěma roky došlo v HC Příbram k hlubokým změnám a začali jsme se pomalu škrábat vzhůru. Není to lehké, ale pokrok je vidět. A před touto sezonou jsme udělali další změny, od nichž si slibujeme opravdu hodně. Již loni jsme doplnili správní radu o Jirku Krylla a Ondřeje Lešetického. Ti nám pomáhají podstatně zlepšit podmínky pro fungování klubu. Nejzásadnějším krokem pro budoucnost bylo angažování Jaroslava Brabce na pozici šéftrenéra mládeže a sportovního manažera. Jde o vynikajícího trenéra, jednoho z nejlepších v republice. Ten je zárukou, že naše mládež bude mít špičkové podmínky, srovnatelné s těmi největšími kluby. Včetně těch, kde vytvořili svazem podporované akademie mládeže.

Realita je však zatím jiná.
Je pravda, že ještě pár let budeme mít problém s nedostatkem hráčů v některých ročníkách. Loni jsme měli pět starších dorostenců a šesťáků bylo taky jen pár. Ale už loni a předloni jsme rozjeli nábory dětí. V nižších ročníkách až do čtvrté třídy, už máme dětí docela dost, takže do čtyř let chceme hrát žákovskou ligu zase po ročníkách, jak se sluší na solidní klub. A nábory chceme ještě zintenzivnit.

Není tajemstvím, že dětí je v HC Příbram málo nejen proto, že jich málo přišlo, ale také proto, že jich dost odešlo…
Ano a někteří odešli zbytečně. Nechci teď rozpitvávat, kdo za to mohl, ale chci jednoznačně říci, že uděláme všechno, co bude v našich silách, aby už nikdy nikdo z HC Příbram otráveně neodcházel. To je naše největší priorita, plnění sportovních cílů je až na druhém místě. Vítězství vždycky potěší, ale neexistuje, aby v žácích kvůli dvěma bodům trenér riskoval zdravotní problémy kluků z první lajny z přetížení a ostatní aby otráveně mrzli na lavičce. Zahrají si všichni, každý dostane férovou šanci. To je jasný požadavek vedení klubu, to je také filozofie, jakou zastává nový šéftrenér. A opravdu to tak bude.

Některé děti nehrají hokej také proto, že jejich rodiče na to nemají dost peněz…
Především bych chtěl říct, že hokej není tak drahý sport, jak si lidé myslí. Dětem, které si přijdou hokej jen zkusit, můžeme všechnu výstroj zapůjčit a celou sezonu neplatí příspěvky. I potom jim můžeme část vybavení půjčovat, nebo aspoň pomoci sehnat levně. Co se týká příspěvků, tak nemáme ještě vypracovaný oficiální systém stipendií, ale řeknu to takhle: uděláme všechno pro to, aby kvůli penězům nikdo končit nemusel.

Chystáte spolupráci s jinými kluby?
Chceme se stát centrem hokejového dění v okolí a spolupracovat s kluby jako Sedlčany nebo Hořovice. Když říkám spolupracovat, tak myslím oboustranně užitečnou spolupráci. A jednáme o strategickém partnerství s Pískem. Ten úzce spolupracuje s Českými Budějovicemi, takže by měla vzniknout zajímavá osa Budějovice-Písek-Příbram. I tato spolupráce by měla pomoci udělat z HC Příbram klub, z něhož mladí hokejisté nebudou mít důvod odcházet do lepších klubů. Protože od přípravky po dorost žádný lepší klub prostě nebude.