Touhle dobou měli Josefus a Zdeněk, případně Káník a Havlín absolvovat poslední soustředění, než by se poté vydali do Švýcarska. Místo toho budou muset zůstat doma. Univerziáda byla zrušena kvůli výskytu nové mutace koronaviru omikron. „Je to hrozně velká škoda. Strašně jsme se do Luzernu těšili. Byly by to velké zkušenosti a užili bychom si celou událost. Reprezentovat Českou republiku je něco, co je navíc. Dostanete uznání za práci, kterou jste odváděl celou dobu,“ uvedl David Zdeněk, pro něhož by se jednalo o první akci podobného typu, kde by mohl startovat.

Špatná zpráva přišla z ničeho nic. Švýcarsko zavedlo opatření, jež by poslalo všechny, kteří by do země, kde se omikron vyskytl, poslal do desetidenní karantény. Což by byl případ i České republiky bez ohledu na očkování. Smutnou novinku se hráči dozvěděli minulý týden ve Slaném. „V pondělí jsme se ji dozvěděli. Měli jsme poslední přípravný zápas a trenéři nám po něm řekli, že je univerziáda zrušená. Tak jsme se po jednom zápase sbalili a jeli domů,“ smutnil 22letý hráč.

Obránce Příbrami měl reprezentovat Česko v ledním hokeji spolu s Petrem Josefusem, který už zažil předchozí univerziádu a letos měl zřejmě poslední šanci. „Mrzelo ho to určitě dvojnásob. Když byl naposled v Rusku, tak mi o tom vyprávěl a štve mě to o víc, protože říkal, že se jednalo o skvělou akci. Bohužel se s tím nedá nic dělat a jedeme dál. Prostě se tak rozhodlo a nezmůžeme nic,“ ušklíbl se ironicky Zdeněk.

Zvlášť v Rusku chodili lidi na univerziádu v hojném počtu především na domácí tým a Češi se mohli postavit i proti hráčům z prestižní Kontinentální hokejové ligy. „Petr říkal, že se jedná o skvělou událost. Když hráli proti sborné, tak bylo v hale narváno,“ popisoval Zdeněk, co mu vyprávěl Josefus o univerzitním sportovním svátku. Žel ho ale letos musí oželet.