Na sklepy upírají zloději svou pozornost celoročně, dobře vědí, že v nich lidé mají uskladněná kola, lyžařské vybavení, nářadí, pneumatiky, alkohol, trvanlivé potraviny a tak podobně. "Nejčastější majetkovou trestnou činností na Příbramsku je právě vloupání do ostatních objektů, což jsou sklepy, garáže a kůlny. V loňském roce řešili policisté 167 takových případů," uvedla komisařka Monika Schindlová.

Jeden takový typický případ se stal začátkem minulého týdne, kdy se neznámý pachatel vloupal do sklepa bytového domu v městské části Příbram VIII. "Rozlomil vložku zámku dveří do sklepních prostor, překonal jistící řetěz u sklepní kóje a ukradl zde dvě horská kola v hodnotě 25 tisíc korun," popsala komisařka s tím, že za loňský rok bylo odcizeno celkem 47 jízdních kol, z velké části ze sklepů.

Kromě farmářských trhů se do Příbrami vrátí také oblíbené bleší trhy.
Sezona farmářských trhů startuje příští sobotu. Vrátí se i oblíbené bleší trhy

"Předcházet těmto krádežím mohou občané už tím, že si rozmyslí, co ve svém sklepě zanechají uskladněné. Nemělo by to být nic hodnotného. Pokud tam takové věci přesto dávají, měli by dbát na zabezpečení. Petlice s visacím zámkem není pro zloděje žádnou velkou překážkou. Důležité je především řádné uzamčení vchodových dveří do domu i přístupových dveří ke sklepům a také nevpouštět žádné cizí lidi do budovy," upozornila Monika Schindlová.

Co se týká jízdních kol, ta je nutné ještě ve sklepě či kolárně zajistit kvalitním zámkem, a to k pevné kotvě nebo využít bezpečnostního držáku na kolo. "Pomoci dopadnout pachatele mohou i sami obyvatelé tím, že si budou více všímat svého okolí a upozorní policii včas na pohyb podezřelých osob v domě," uzavřela policistka.