Na případ upozornil server přibram.cz.

Uhynulá zvířata byla nalezena ve čtvrtek mezi obcemi Jesenice a Nedrahovice. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z týrání zvířat, pytláctví a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy.

Jak uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová, kriminalisté v pátek 23. února zajišťovali stopy a ohledávali místo činu. "Byla nalezena tři mrtvá zvířata: dva orli a liška. Kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestních činů týraní zvířat, pytláctví a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," vyjádřila se mluvčí.

Ptáci, kteří zemřeli na otravu karbofuranem.
Zvířata umírají v křečích a bolestech. Otrav karbofuranem přibývá

Na Příbramsku by se nejednalo o první případ otravy dravců.

Otráveného orla dalších téměř dvacet živočichů našli v roce 2021 u obce Sedlice v chráněné krajinné oblasti Brdy. Na místo byla tehdy přivolána Klára Hlubocká, psovodka Českého svazu ornitologů. Ta na místě prochodila se psem plochu o rozloze 1400 x 700 metrů a výsledek byl děsivý: 16 otrávených zvířat. „Jedná se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě. Vedle šesti dravců šlo o osm krkavců velkých, jednu straku obecnou a jednu lišku obecnou,“ konstatovala.

„To, že se jednalo o otravu karbofuranem je více než pravděpodobné. U zobáku orla je i na pořízených fotografiích vidět pěna a stejně tak má pták sevřené drápy. To je pro otravu tímto neurotoxinem typické. Při požití způsobí ochabnutí plic a zvíře umírá prakticky ihned na udušení. Přesnou příčinu úhynu živočichů určí až pitva. Vědět bychom to mohli v řádu dní,“ uvedl tehdy pro Deník Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody.

Podobný případ zaznamenali ochránci přírody pár týdnů před tím také na Klatovsku, kde ornitologové nalezli čtyři mrtvé orly mořské.

Co je to karbofuran

Karbofuran je jeden z nejjedovatějších pesticidů, který se využíval zejména v zemědělství. V České republice byl karbofuran v prodeji až do prosince 2008 pod jménem Furadan ve formě postřiku a granulí. Smrtelná dávka pro ptáky je kolem 0,5 mg na kilogram živé váhy. Ptáci obvykle považují granuli karbofuranu za zrní, přičemž i jediná granule ptáka zabije. Otrávený živočich přitom umírá během několika minut v silných křečích, a proto takové použití karbofuranu zakazuje zákon o myslivosti a zákon na ochranu zvířat proti týrání.