„Můžeme potvrdit, že zasahujeme na celé řadě míst v Ústeckém kraji i dalších krajích, jedná se o případ hospodářské kriminality, který se týká ovlivňování zadávání veřejných zakázek,“ informoval v úterý 6. srpna ráno mluvčí krajského ředitelství policie Kamil Marek. Kromě Ústeckého kraje se jedná také o Karlovarský, Moravskoslezský a Středočeský kraj.
Policisté zadrželi například i primátora města Chomutov Marka Hrabáče (ANO), který vykonává zároveň funkci radního ústeckého kraje. Policejní tým proto dorazil i na krajský úřad. „V ranních hodinách Policie ČR zapečetila kancelář radního Hrabáče. Na chod krajského úřadu to nemá vliv,“ potvrdila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
V úterý ráno policie uzavřela celou chomutovskou radnici. „Máme informace, že až skončí nezbytné úkony, budou se moct lidé vrátit do práce. Dnes to ale pravděpodobně nebude,“ uvedl první náměstek primátora Milan Märc (Nový Sever).
Kromě hejtmanství nebo chomutovské radnice policie dorazila v úterý ráno také do sídla Správy a údržby silnic v Dubí. Deníku to potvrdila mluvčí hejtmanství Fraňková i náměstkyně ředitele správce krajských silnic Lenka Holovská. Webové stránky SÚS jsou nedostupné a řediteli Liboru Tačnerovi se nebylo v úterý dopoledne možné dovolat, jeho telefon byl nedostupný.
Co zřejmě policie vyšetřuje?
Pro SÚS na několika zakázkách pracovala také jirkovská firma Rocknet, například sanace svahů nebo skal hrozících řícením nebo řítícím se na krajské silnice. Zpravidla se jedná o zakázky v milionových hodnotách. Policie se má zajímat také o zakázky realizované Rocknetem v Zooparku Chomutov, například o revitalizaci rybníku za více než čtyři miliony korun nebo úprav budovy za účelem vybudování kanceláří. Stejně jako v případě Správy a údržby silnic se není možné se šéfem společnosti Ladislavem Šmucrem spojit, i jeho telefon byl v úterý dopoledne nedostupný. Později se ukázalo že byl zadržen stejně, jako ředitel SÚS Tačner.
Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem poté sdělilo, že bylo ve věci zadrženo třináct osob. Mezi nimi je například ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner a chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO). Redakce se pokusila získat jeho vyjádření, má však vypnutý telefon. „V současné době probíhají úkony trestního řízení, tedy konkrétně domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor,“ uvedla tisková mluvčí zastupitelství Kateřina Doušová v souvislosti se zadrženými. „Trestná činnost se měla týkat veřejných zakázek, také daňových trestných činů a korupce,“ sdělila.
Podle jejího pozdějšího vyjádření lze předpokládat, že bude vůči některým osobám zahájeno trestní stíhání. „Předpokládám, že ze zadržených by měli být stíháni všichni,,“ podotkla Doušová. „Zatím však nikomu nebylo doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání, je tedy potřeba vyčkat, až tak policie učiní. Potřebné úkony dnes budou probíhat do pozdního večera,“ doplnila s tím, že informace proti kolika osobám bylo trestní stíhání zahájeno, pro jaké trestné činy a zda bude zvažováno podání návrhu na jejich vzetí do vazby podá Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem ve středu ráno.
Naopak v budově ústeckého magistrátu panuje klid. „Policie zde nezasahuje, chod úřadu probíhá naprosto standardně," dodala ústecká mluvčí Romana Macová.
Podobně rozsáhlou razii kriminalisté naposledy prováděli v polovině února, o případu jsme informovali například zde. Tehdy po celé republice, včetně sídla Krajské zdravotní (KZ), která zastřešuje sedm Ústeckým krajem zřizovaných nemocnic, zajišťovali počítače a různé dokumenty. Zároveň si dojeli pro generálního ředitele společnosti doktora Petra Malého a Pavla Vorala pověřeného vedením obchodního úseku, oba zadrželi. Policejní zásah se týkal veřejných zakázek, na případ dokonce dohlíží evropská prokuratura, neboť šlo o zneužívání dotací z EU.