VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autoři přidali dosud nepublikované záběry staveb Jakuba Krčína

Sedlčany - Osobnosti Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan věnovali v minulých letech pozornost spisovatelé Josef Haubelt nebo Jan Kuthan. Nyní přilákala ke společné knize Tajemné životy Jakuba Krčína další autory. Textovou část literárně zpracovali Otomar Dvořák a Josef Dolejší a barevnými snímky ji obohatili Marie Holečková, Petra Mejstříková a místní fotograf Milan Dlouhý. Vydali jí při příležitosti výročí 480 let od narození tohoto slavného rybníkáře, jehož vodní díla přetrvávají dodnes. Poprvé titul nabídli ve čtvrtek 15. října v Městském muzeu Sedlčany. Součástí křtu a autogramiády byla také beseda s promítáním fotografií.

19.10.2015
SDÍLEJ:

PODEPSAT knihu Tajemné životy Jakuba Krčína si mohli nechat od autorů (zprava) Otomara Dvořáka, Josefa Dolejšího, Marie Holečkové a Milana Dlouhého. Další zájemci si ji mohou zakoupit v sedlčanském muzeu. Foto: Marie Břeňová

Otomar Dvořák nesouhlasí s tím, jak bývá Krčín bývá často prezentován - jako zachmuřený workoholik, který byl na všechny zlý a že se oženil se starou babou a musel čekat, až umře: „Byl to samozřejmě renezanční člověk, ale nebylo to s ním tak jednoznačné a zřejmě měl i jiné vztahy. Víme o něm, že se hluboce zajímal o umění, uměl být i vtipný a měl nadhled. Nebyl jen někým, kdo stále hrabe peníze, jak se o něm říkalo."

Josef Dolejší poznamenal, že on se zabýval především tím, jakou roli sehrála alchymie v Krčínově životě. „Tato jeho role je nepopiratelná, i když v dílech historiků a jiných spisovatelů bývá sice zmiňována, ale dost opomíjena. Ale uvědomme si, že žil v Rudolfově době a alchymie k ní patřila. Hrála velkou roli nejen v oblasti vědecké, ale i politické, protože umožňovala přesun lidí z různých zemí, kteří u císaře Rudolfa II. nacházeli možnost obživy a také vyhovovali jeho zájmům," uvedl druhý z hlavních autorů. „Krčín byl na jedné straně nesmírně racionálně uvažující, na druhé straně se nemohl vyhnout některým alchymistickým tendencím, protože je to obor, jehož sestrou jsou astrologie a magie a vzájemně se doplňují. V blízkých Křepenicích měl vyhlášenou alchymistickou kuchyni, což místní obyvatele trápilo, protože nerozuměli tomu, když vycházel z komína barevný kouř. Představovali si, že tam obcuje s ďábly," poznamenal Dolejší s tím, že takové mylné závěry pramení vždy z toho, když člověk nemá dostatek informací.

„Krčín je fantastická osobnost, nesmírně zajímavá a složitá. Každý si v něm najde něco," tvrdí Dolejší. „Opomíjená je u Krčína také erotika. Byl to člověk nesmírně vitální, však také jeho milenecké avantýry jsou známé. Do značné míry v tomto ohledu korespondoval se svým pánem Vilémem z Rožmberka, který byl také velkým sluhou Venušiným. Krčín prošel řadou lůžek mnoha půvabných žen. O tom ještě zbývá psát, ale to přenechám někomu jinému," usmál se.

V knize jsou také zmiňovány názvy Krčínových rybníků – pozornost jim z autorského kolektivu věnoval zejména Otomar Dvořák a Marie Holečková. „Názvy jsou symbolické, vyjadřují vždy okolnosti, za kterých je budoval nebo co do nich vkládal," upozornil Dvořák a jako příklad uvedl názvy Počátek nebo Naděje. Potvrdil, že rybník s původním pojmenováním Svět je na Petrovicku. Jihočeský Svět původně Krčín nazval Nevděk, protože si lidé v Třeboni stěžovali, že jim zatopil kus předměstí. Na adresu rožmberského regenta také uvedl, že byl velkým znalcem literatury i klasických latinských filosofů a ve svých rukopisech se na ně odvolává.

„Do knihy jsme zanesli i taková málo známá místa, která byla po Krčínovi pojmenována – například Krčínovy duby v lokalitě u Třeboně. Objevili jsme na jihu Čech také Krčínovu starou ves, kde v současné době jsou už jen dva statky a kaplička," doplnila Marie Holečková. Nadšená byla prý ze stoky s názvem Krčínka, která přiváděla vodu do rybníku Kratochvíle. „Měla přibližně deset kilometrů, je to unikátní dílo, bohužel zdevastované. Tak jsem nafotila alespoň poslední kamenné můstečky, které tam zůstaly – jako památku na Krčínovo působení," řekla nám.

V knize samozřejmě nesmí chybět ani jeho na Sedlčansku největší dílo, kterým je padesátihektarový rybník Musík. Svůj pohled na Krčína prostřednictvím snímků ze Sedlčanska uplatnil Milan Dlouhý – nabízí například neotřelý pohled na zbytky větrného mlýna u Příčov, u něhož se spekuluje, že mohl být jeho stavitelem právě Krčín. „Čaroděje" připomíná Dlouhý také tvrzí v Křepenicích, na kterou se zaměřil z různé perspektivy. Cílem objektivu sedlčanského fotografa se stal také obděnický kostelík, který by mohl být místem Krčínova posledního odpočinku. „Magická zrcadla krajiny, Skrývá tvrz hádanku?, Pivo zachraňuje knížecí pokladnu, Kde žil Krčín, dnes žijí ryby, " vybíráme namátkou názvy některých kapitol nové knihy. Účastníci čtvrteční besedy si ji odnášeli ze sedlčanského muzea podepsanou a cítili se obohaceni o nové informace. Pro Otomara Dvořáka a Josef Dolejšího bylo naopak příjemným překvapením, že se mohli osobně pozdravit s Marií Pišvejcovou, které patří čtvrtina tvrze v Křepenicích. „Mám pokoj v bývalé Krčínově alchymistické kuchyni, samozřejmě je to tam předěláno. V něm a v celé tvrzi vůbec stále cítím cosi magického. Vše dostupné jsem o Krčínovi přečetla, mám u knihovny jeho podobiznu," uvedla. Marie Břeňová

Autor: Redakce

19.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodejci/ administrativa. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: prodejci/ administrativa, Náplní pracovní pozice je prodej dřevomateriálu ve firemní prodejně, zpracovávání nabídek/poptávek, nákupy zboží, jednání s dodavateli, skladové hospodářství, administrativní odpisy materiálu, atd., Požadujeme: Odolnost vůči stresu, pečlivost, osobní zodpovědnost., Nástup možný ihned. Mzda: 20 000,- Kč, Kontakt: Nováková Kateřina, e-mail: novakova@biossro.cz, Místo výkonu práce:BIOS s.r.o., U Pivovaru č.p. 1898, Dobříš. Pracoviště: Bios s.r.o., U Pivovaru, č.p. 1898, 263 01 Dobříš. Informace: Kateřina Nováková, .

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 89 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: cukrář/ka, Jedná se o výrobu zákusků a dortů.Ranní směna., Zkrácený pracovní úvazek cca30 hod., nebo dle domluvy., Požadavky:, vyučení není podmínkou, praxe a zkušenost v tomto oboru výhodou, Nástup od září 2018. Mzda: 89,20/hod., Kontakt: p.Vaněrková, tel.: 724 308 880, 318 632 588, od 8:00 do 13:00 hod.e-mail: pekarnauran@gmail.com, Místo výkonu práce:Roman Vaněrka, Pekárna a cukrárna Uran, Plzeňská 74, Příbram 1. Pracoviště: Pekárna a cukrárna uran, Plzeňská, č.p. 74, 261 01 Příbram 1. Informace: Vaněrková, +420 724 308 880,318 632 588.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovníci přepážky. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci přepážky, Jak bude vypadat váš pracovní den:, - ráno si v týmu řekneme tipy pro dnešní den, - naladíte se do dobré nálady a s úsměvem otevřete přepážku, - budete pomáhat lidem odeslat poštu, vyplácet poukázky a důchody, vydávat balíčky, - během dne zároveň prodáváte poštovní ceniny a další služby, - nabízíte zákazníkům služby našich partnerů, které jim mohou usnadnit život , - jste k dispozici pro radu či informaci, Hodíte se k nám, protože:, - baví Vás kontakt s lidmi, - v práci máte rád/a pořádek, - jste týmový hráč a rád/a se učíte, - práce s počítačem pro Vás není problém, - máte středoškolské vzdělání s maturitou, Proč pracovat právě u nás?, - naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat, - za odvedenou práci Vás odměníme motivující mzdou, - volno si užijete o 5týdenní dovolené, Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., Uzavřeme s Vámi pracovní smlouvu na dobu určitou 1 rok a pokud se Vám bude u nás líbit, prodloužíme na dobu neurčitou. Lze i na zkrácený úvazek., Nástup: od 1.8.2018 na dobu určitou (smlouva na 1 rok). Mzda: 18 000,- až 20 600,- Kč, Kontakt: Procházková Romana Ing., tel.: 954 401 416, e-mail: prochazkova.romana@cpost.cz, Místo výkonu práce: ČESKÁ POŠTA, státní podnik- Nový Knín, náměstí Jiřího z Poděbrad č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Pracoviště: Česká pošta, státní podnik- nový knín, náměstí Jiřího z Poděbrad, č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Informace: Romana Procházková, +420 954 401 416.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 19 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Laborant/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: laborant/ka, Požadujeme: SŠ vzdělání chemického směru, znalost analytické a anorganické chemie a běžně používaných spektrálních metod. Základní znalost práce na PC, pečlivost, komunikativnost, manuální zručnost, ochotu dále se vzdělávat., Nabízíme: zázemí stabilní společnosti s dlouhodobou působností v dané oblasti, práci na hlavní pracovní poměr, možnost dalšího vzdělávání, pracovní oděv jeho praní a údržba, příspěvek na životní a penzijní pojištění, dotované závodní stravování 25,- Kč za oběd, příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, 5 týdnů dovolené, náborový příspěvek ve výši 20 000,- Kč., Nástup možný ihned na dobu určitou. Mzda: 19 000,- Kč, Kontakt: Kadlecová Blanka, tel.: 318 470 246, 601 090 968, e-mail: kadlecova@kovopb.cz, Místo výkonu práce: Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., Kovohutě č.p. 530, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Kovohutě příbram nástupnická, a.s., Kovohutě, č.p. 530, 261 01 Příbram 1. Informace: Blanka Kadlecová, +420 318 470 246,601 090 968.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.
5

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Hrozit ze vsi na Příbramsku bombami v Praze nebyl dobrý nápad

Střední Čechy – Pobavit se ohlášením jedné nálože podezřelému nestačilo – zavolal proto anonymně na městskou policii s upozorněním, že na Václaváku – tedy na Václavském náměstí v centru Prahy – jsou uloženy bomby čtyři. Udělal to jen tak – rozhodně ne proto, aby někde za bukem sledoval cvrkot, který jeho telefonát vyvolá (což u podobných skutků rozhodně nebývá ojedinělou pohnutkou).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT