VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autoři přidali dosud nepublikované záběry staveb Jakuba Krčína

Sedlčany - Osobnosti Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan věnovali v minulých letech pozornost spisovatelé Josef Haubelt nebo Jan Kuthan. Nyní přilákala ke společné knize Tajemné životy Jakuba Krčína další autory. Textovou část literárně zpracovali Otomar Dvořák a Josef Dolejší a barevnými snímky ji obohatili Marie Holečková, Petra Mejstříková a místní fotograf Milan Dlouhý. Vydali jí při příležitosti výročí 480 let od narození tohoto slavného rybníkáře, jehož vodní díla přetrvávají dodnes. Poprvé titul nabídli ve čtvrtek 15. října v Městském muzeu Sedlčany. Součástí křtu a autogramiády byla také beseda s promítáním fotografií.

19.10.2015
SDÍLEJ:

PODEPSAT knihu Tajemné životy Jakuba Krčína si mohli nechat od autorů (zprava) Otomara Dvořáka, Josefa Dolejšího, Marie Holečkové a Milana Dlouhého. Další zájemci si ji mohou zakoupit v sedlčanském muzeu. Foto: Marie Břeňová

Otomar Dvořák nesouhlasí s tím, jak bývá Krčín bývá často prezentován - jako zachmuřený workoholik, který byl na všechny zlý a že se oženil se starou babou a musel čekat, až umře: „Byl to samozřejmě renezanční člověk, ale nebylo to s ním tak jednoznačné a zřejmě měl i jiné vztahy. Víme o něm, že se hluboce zajímal o umění, uměl být i vtipný a měl nadhled. Nebyl jen někým, kdo stále hrabe peníze, jak se o něm říkalo."

Josef Dolejší poznamenal, že on se zabýval především tím, jakou roli sehrála alchymie v Krčínově životě. „Tato jeho role je nepopiratelná, i když v dílech historiků a jiných spisovatelů bývá sice zmiňována, ale dost opomíjena. Ale uvědomme si, že žil v Rudolfově době a alchymie k ní patřila. Hrála velkou roli nejen v oblasti vědecké, ale i politické, protože umožňovala přesun lidí z různých zemí, kteří u císaře Rudolfa II. nacházeli možnost obživy a také vyhovovali jeho zájmům," uvedl druhý z hlavních autorů. „Krčín byl na jedné straně nesmírně racionálně uvažující, na druhé straně se nemohl vyhnout některým alchymistickým tendencím, protože je to obor, jehož sestrou jsou astrologie a magie a vzájemně se doplňují. V blízkých Křepenicích měl vyhlášenou alchymistickou kuchyni, což místní obyvatele trápilo, protože nerozuměli tomu, když vycházel z komína barevný kouř. Představovali si, že tam obcuje s ďábly," poznamenal Dolejší s tím, že takové mylné závěry pramení vždy z toho, když člověk nemá dostatek informací.

„Krčín je fantastická osobnost, nesmírně zajímavá a složitá. Každý si v něm najde něco," tvrdí Dolejší. „Opomíjená je u Krčína také erotika. Byl to člověk nesmírně vitální, však také jeho milenecké avantýry jsou známé. Do značné míry v tomto ohledu korespondoval se svým pánem Vilémem z Rožmberka, který byl také velkým sluhou Venušiným. Krčín prošel řadou lůžek mnoha půvabných žen. O tom ještě zbývá psát, ale to přenechám někomu jinému," usmál se.

V knize jsou také zmiňovány názvy Krčínových rybníků – pozornost jim z autorského kolektivu věnoval zejména Otomar Dvořák a Marie Holečková. „Názvy jsou symbolické, vyjadřují vždy okolnosti, za kterých je budoval nebo co do nich vkládal," upozornil Dvořák a jako příklad uvedl názvy Počátek nebo Naděje. Potvrdil, že rybník s původním pojmenováním Svět je na Petrovicku. Jihočeský Svět původně Krčín nazval Nevděk, protože si lidé v Třeboni stěžovali, že jim zatopil kus předměstí. Na adresu rožmberského regenta také uvedl, že byl velkým znalcem literatury i klasických latinských filosofů a ve svých rukopisech se na ně odvolává.

„Do knihy jsme zanesli i taková málo známá místa, která byla po Krčínovi pojmenována – například Krčínovy duby v lokalitě u Třeboně. Objevili jsme na jihu Čech také Krčínovu starou ves, kde v současné době jsou už jen dva statky a kaplička," doplnila Marie Holečková. Nadšená byla prý ze stoky s názvem Krčínka, která přiváděla vodu do rybníku Kratochvíle. „Měla přibližně deset kilometrů, je to unikátní dílo, bohužel zdevastované. Tak jsem nafotila alespoň poslední kamenné můstečky, které tam zůstaly – jako památku na Krčínovo působení," řekla nám.

V knize samozřejmě nesmí chybět ani jeho na Sedlčansku největší dílo, kterým je padesátihektarový rybník Musík. Svůj pohled na Krčína prostřednictvím snímků ze Sedlčanska uplatnil Milan Dlouhý – nabízí například neotřelý pohled na zbytky větrného mlýna u Příčov, u něhož se spekuluje, že mohl být jeho stavitelem právě Krčín. „Čaroděje" připomíná Dlouhý také tvrzí v Křepenicích, na kterou se zaměřil z různé perspektivy. Cílem objektivu sedlčanského fotografa se stal také obděnický kostelík, který by mohl být místem Krčínova posledního odpočinku. „Magická zrcadla krajiny, Skrývá tvrz hádanku?, Pivo zachraňuje knížecí pokladnu, Kde žil Krčín, dnes žijí ryby, " vybíráme namátkou názvy některých kapitol nové knihy. Účastníci čtvrteční besedy si ji odnášeli ze sedlčanského muzea podepsanou a cítili se obohaceni o nové informace. Pro Otomara Dvořáka a Josef Dolejšího bylo naopak příjemným překvapením, že se mohli osobně pozdravit s Marií Pišvejcovou, které patří čtvrtina tvrze v Křepenicích. „Mám pokoj v bývalé Krčínově alchymistické kuchyni, samozřejmě je to tam předěláno. V něm a v celé tvrzi vůbec stále cítím cosi magického. Vše dostupné jsem o Krčínovi přečetla, mám u knihovny jeho podobiznu," uvedla. Marie Břeňová

Autor: Redakce

19.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Tvorba a zpracování pracovních manuálů. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: tvorba a zpracování pracovních manuálů, Nabízíme práci pro zájemce kteří umí zpracovávat získané informace do pracovních manuálů, Zaměstnanecké výhody: vzdělávání, prémie, Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,- až 30 000,- Kč, Kontakt: : Chlapovičová Petra, tel.: 318 690 644, e-mail: info@ok-aviation.cz, Místo výkonu práce:OK AVIATION Service, s.r.o., Drásov č.p. 201, Příbram 1. Pracoviště: Ok aviation service, s.r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Petra Chlapovičová, +420 318 690 644.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Pracovník/ce potravinářské výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: pracovník/ce potravinářské výroby, OC, Jedná se o noční směny., Nástup: ihned Mzda: od 13 500,- Kč, Kontakt: Krůtová Lenka, tel.: 318 403 135 (6:00 - 14:30 hod.), e-mail: p.personalni@pekarnahorovice.cz, Místo výkonu práce: PAC Hořovice s.r.o., Plynárenská 321, Příbram I. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. provoz příbram, Plynárenská, č.p. 321, 261 01 Příbram 1. Informace: Lenka Krůtová, +420 318 403 135.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šičky rukavic - štep. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: šičky rukavic - štep, Hledáme zaměstnance na plný úvazek - šičky rukavic na pozici štep. Praxe v oboru nutná, v roce 2018 bude možné zaškolit.Možné absolvování rekvalifikačního kurzu - od 1.9.2018 zajištěné firmou., Nástup: od 1.12.2017 na dobu určitou do 31.12.2018, Kontakt: Osičková Ludmila, tel.: 603 503 022 (8:00 - 16:00 hod.), e-mail: lindao.gloves@gmail.com, Místo výkonu práce: Georges Morand Production, s.r.o., Na Zlaté stezce č.p. 1073, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Georges morand production, s.r.o., Na Zlaté stezce, č.p. 1073, 263 01 Dobříš. Informace: Ludmila Osičková, +420 603 503 022.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: Svářeči, Požadujeme: nutnost znalosti výkresové dokumentace, řidičské oprávnění - výhodou - skupina C, vysokozdvižné vozíky, pracovní plošiny, zkoušky svařování - CO2, výhodou - jazyková znalost, vazačské a jeřábnické zkoušky, Zaměstnanecké výhody: příspěvky na oběd, Nástup možný ihned. Mzda: od 25 000,- do 40 000,- Kč, práce přesčas s bonifikací 25/50/100%, Kontakt: Kovařík Jakub Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Tel. fyz. pracoviště: 318 533 981, Místo výkonu práce: KK T E CH N O I N G spol. s r.o. provozovna Dobříš, Rosovická č.p. 1896, Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jakub Kovařík, +420 604 847 608.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda čtyř vozidel na silnici E55.
AKTUALIZUJEME
4

Vážná nehoda čtyř vozidel uzavřela silnici E55 u Poříčí nad Sázavou

Jako první na Vysočině zahájili v sobotu letošní sezonu motorkáři ve Velkém Meziříčí. Na tamním náměstí se jich sešlo několik set, ke zdařilé akci přispělo slunečné počasí.
9

Nešvary motorkářů? Nepozornost, rychlá jízda i špatné oblečení

Příležitost pro region: snaha přilákat filmaře

Střední Čechy – Filmování a Středočeský kraj – to spolu ladí přímo báječně. Leckdo si to nyní připomněl v souvislosti s úmrtím jednoho z nejslavnějších Čechů současnosti: režiséra Miloše Formana, který pocházel z Čáslavi. Přímo v regionu, ve Zruči nad Sázavou, se odehrávají jeho Lásky jedné plavovlásky. Na rozmanitých místech středních Čech ovšem vznikala celá řada filmů, které se zařadily k těm kultovním.

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 24. dubna 2018.

Dvě výstavy začnou v Galerii Františka Drtikola

Příbram – Vernisáž výstavy sbírky knih Nejhezčí z babiček začíná v 17 hodin v 1. patře Galerie Františka Drtikola. Vystaveno je 250 vydání Babičky Boženy Němcové, nejvydávanější české knihy. V 18 hodin bude ve 2. patře galerie zahájena výstava Anna Vančátová Obrazy. V hudebním programu vystoupí Vladimír Matějka a Josef Krček.

V příbramské nemocnici zazní gospelový koncert

Příbram – Příbramská Oblastní nemocnice opět připravuje tradiční jarní gospelový koncert. Do Příbrami ve středu 16. května od 17 hodin přijede pražský sbor Maranatha Gospel Choir. Patří mezi největší a neuznávanější české smíšené pěvecké sbory, v jehož repertoáru je především současný gospel, ale i RnB, soul nebo tzv. populární hudbu. Sbor čítá více než 50 zpěváků (do Příbrami jich přijede kolem 40) a na pódiu jej doprovází živá kapela.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT