Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autoři Urban a Navrátil se vydali Stopou dějin Sedlčanky

Sedlčany – Dějinami místní dráhy Olbramovice – Sedlčany provází od jejích počátků na stránkách knihy Jiří Urban a Martin Navrátil. Novou publikaci s názvem Stopou dějin Sedlčanky vydalo občanské sdružení Posázavský Pacifik ke 120. výročí otevření této místní železniční dráhy.

1.10.2014
SDÍLEJ:

NOVOU PUBLIKACI Stopou dějin Sedlčanky vypravili ke čtenářům: (zleva) Jiří Urban, Martin Navrátil v pátek v podvečer. Foto: Marie Břeňová

Autoři novinku, na které sotva stačila zaschnout tiskařská čerň, společně se zástupcem tohoto sdružení Lumírem Běhalem představili v Městském muzeu v Sedlčanech v pátek 26. září. Všichni předtím zažívali horké chvilky. Jak při křtu publikace otevřeně přiznali, liknavostí grafika ji mohla tiskárna dokončit doslova na poslední chvíli.

Starosta Sedlčan Jiří Burian již při zběžném listování knihu pochválil. „Na první pohled musím říci, že je nádherná. Kromě textové části obsahuje řadu různých dokumentů, které připomínají rok 1894 a dokonce dobu před ním, ale hlavně celý život ´Sedlčanky´. Velice si vážím toho, že mohu být u oslav výročí této tratě již popáté," sdělil mimo jiné. Připomněl tím zároveň, že každých pět let členové Posázavského Pacifiku dělají příznivcům železnice radost v podobě jízd historickým parním vlakem, kulturním a doprovodným programem. „Všechny dokumenty, které jsou v knize soustředěny, jsou důležité pro současnou generaci. To nejdůležitější je, že by ale měla sloužit budoucím generacím, aby nepřišly chvíle, kdy ji bude chtít zase někdo rušit," pokračoval sedlčanský starosta.

Autoři knihy se shodli v tom, že kdyby nebylo nadšence Lumíra Běhala, jednatele sdružení Posázavský Pacifik, žádné oslavy železnice by se v Sedlčanech nekonaly a ani zmíněná publikace by se nenarodila. Sehnat dostatek finančních prostředků prý bylo jedno velké dobrodružství. Ale Lumíra Běhala problémy neodradily a potřebnou sumu i s podporou několika podnikatelů získal. Vyznal se z toho, že má k sedlčanské lokálce osobní vřelý vztah. „Prožil jsem s ní kus života a tuto trať jsem si zamiloval," prohlásil.

„Nebýt nadšení Sedlčaňáků, kteří se vždy jednou za pět let dostaví na oslavy i s dětmi a za dalších pět let doroste další generace, která se na mašinky těší, tak bychom oslavy nedělali," připustil jedním dechem Běhal. „Výročí trati Olbramovice – Sedlčany je pro naše občanské sdružení nejvýznamnější akcí letošního roku. Posázavský Pacifik propaguje železnice a turistiku, především v Posázaví, organizuje jízdy výletních vlaků a zachraňuje technické a industriální památky," dodal stručně k činnosti sdružení. Martin Navrátil, zaměstnanec Českých drah a jeden z autorů publikace, vyzdvihl spolupráci sedlčanského muzea, kde mohli čerpat podklady pro svoji knihu.

„Největší radost ale mám ze tří historických snímků, které se podařilo získat od Bedřicha Rotrekla, modeláře z Chrudimi. Jsou to nádherné fotografie a jedna z nich je právě na titulní straně," upozornil Navrátil. Knihu je možné zakoupit v Městském muzeu v Sedlčanech, v prodejnách železniční literatury, u smluvních knihkupců a případně u vydavatele – tedy u sdružení Posázavský Pacifik. Marie Břeňová

Autor: Redakce

1.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení