Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den s českou královnou zpestří soutěž v nesení kance

Rožmitál - Město Rožmitál pod Třemšínem a Občanské sdružení Rosenthal pořádají 25. června tradiční slavnost Den s českou královnou Johankou.Letos se slavnost v Rožmitále ponese v duchu historie a kultury. Desítky herců, hudebníků a šermířů při ní vystoupí v bohatém programu, zakončeném staročeskou veselicí.

21.5.2011
SDÍLEJ:

Den s českou královnou v Rožmitále.Foto: Karel Hutr

Při Dni s královnou Johankou chtějí pořadatelé také oslavit předka všech panských rodů, vzešlých z prastarého rodu Buziců, bájného Bivoje. „Jméno Bivoj je sice smyšlené, historickou inspirací pověsti byl Dětřich, ale Bivoj už prostě žije vlastním životem. Na jeho památku provedeme soutěž v nesení kance, určenou pro mladé muže, potenciální potomky slavného hrdiny,“ vysvětlil jeden z organizátorů Miloslav Pešta.

Hledat je budeme na území Buziců (Březnice, Buzice, Jince, Podluhy a Neřešín u Berouna), Pánů Lvů z Rožmitála (Blatná, Hajany, Rožmitál p. Tř., Strakonice, Domažlice, Písek, Rokycany, Semily, Hluboká n.Vlt., Přimda-Tachov, Pecka-Jičín), Pánů Zajíců (Valdek, Žebrák, Osek u Berouna, Zbiroh, Libošovice u Jičína, Troskovice a Hrubá Skála u Semil, Zlatá Olešnice u Jablonce n. N., Andělská Hora a Toužim u Karlových Varů, Klapý, Budyně n. O., Brozany n. O., Ledčice u Mělníka, Nový Bor u České Lípy), Šelmberků (Běleč u Tábora, Přerov n. L.) „Obyvatelé těchto obcí jistě nemají doložený původ k těmto rodům, ovšem vzhledem ke středověkým zvyklostem i nevyzpytatelnosti lidských vášní a s potřebnou nadsázkou můžeme předpokládat kapku Bivojovy krve v kterémkoliv obyvateli na území dřívějších panství. Hledáme tedy potomka Bivoje a podotýkám, že se jedná nikoliv o vědeckou, nýbrž o zábavní záležitost,“ uvedl Miloslav Pešta.

Pravidla soutěže, kde hlavní cenou je sud piva značky Herold, jsou následující: soutěžící si sám nahodí na ramena maketu kance, vážící 60 kilogramů a co nejrychleji projde zhruba 150 metrů dlouhou trasu, vedoucí členitým terénem. Bude se brodit, musí přelézat překážky i stoupat do svahu. Kanec přitom nesmí upadnout na zem. Zvítězí nejrychlejší borec. Závodníci budou svlečeni do půli těla, budou přepásáni širokým pásem a na hlavě budou mít koženou čelenku. Pravidla budou upřesněna na místě. Zájemci mohou sledovat také webové stránky www.denskralovnou.cz.

„Podmínkou účasti je trvalý pobyt na území patřícím kdysi potomkům rodu Buziců. Počet účastníků je omezený, při výběru se bude přihlížet k rozmanitosti v zastoupení podle obcí a také k včasnosti podání přihlášky,“ doplnil Miloslav Pešta. Přihlášky zasílejte na adresu mil.pesta@seznam.cz.

21.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení