„Ve středu 16. května u vás budeme koncertovat poprvé, takže se na nové vzpomínky teprve těšíme. Doufám, že budou stát za to… ,“ odpověděl zpěvák a houslista Karel Holas na otázku, zda už mají nějaké vzpomínky na Sedlčany. „V souvislosti s tímto městem se mi vybaví Sukovy hudební slavnosti, motokrosové závodiště, nedaleká přírodní sjezdovka a samozřejmě Hermelín,“ dodal zakladatel skupiny Holas.

Čechomor začal vystupovat pod názvem První českomoravská nezávislá hudební společnost na Starém tržišti v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Praze v roce 1988. „Tehdy jsme hráli staré pracovní písně. Už si nevzpomínám, jestli panovala od začátku shoda ohledně našeho hudebního zaměření, byl to kšeft, tak jsme hráli. K hledání nových neobehraných písní a jiných aranží jsme dospěli přirozeným vývojem,“ zavzpomínal Karel Holas.

Hvězdnou dráhu Čechomoru odstartovalo v roce 2001 společné vystoupení s Collegiem českých filharmoniků v Rudolfinu pod dirigentskou taktovkou Jaze Colemana. Následovalo ceněné album Proměny, účinkování v Zelenkově filmu Rok ďábla a nakonec tři sošky hudebních cen Anděl. K dalším úspěšným deskám kapely patří Co se stalo nové, Místečko nebo letošní Nadechnutí. Z této novinky zahraje skupina v Sedlčanech šest písní, mimo jiné Mamko nedávej mě, Kdyby mě tak bylo či Blízko tomu kameni.

A jak se živé verze písní liší od těch na CD? „Na koncertech hrajeme písničky tak, jak jsme je původně vymysleli. Aranže dechového orchestru se na desku dělaly následně, právě na tyto původní verze. Ale od druhé poloviny letošního července budeme hrát písničky na koncertech po celé republice tak, jak jsou nahrané na našem novém CD Nadechnutí, tedy i s Kumpanovými muzikanty,“ poznamenal Karel Holas.