„V Příbrami jsme hostovali loni v dubnu s Chlapem na zabití, což je první inscenace uvedená v naší produkci. S paní Kratochvílovou z Divadla Antonína Dvořáka jsme stále v kontaktu a do budoucna jednáme i o uvedení našich dalších inscenací. Repertoár i směřování příbramského divadla ale sledujeme dlouhodobě. Dramaturgie přesně odpovídá i našemu vnímání a inscenace jako Hrdý Budžes, Číňani či Balada pro banditu jsou skvělým příkladem toho, jak se z našeho pohledu má kvalitní divadelní mainstream realizovat,“ uvedl Petr Tychtl z producentské společnosti Pantheon.

Chvála bláznovství je příběhem dvou přátel Ellinga a Kjella Bjarna, jež spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně nemocné, a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny. Představení přináší řadu velmi humorných situací, odlehčeným tónem vypráví o osamocenosti hrdinů, jejich strachu z lidí i touze po lásce a přátelství. To je téma věčné a nadčasové. A díky autorovi i ryze současné.

„Chvála bláznovství byla vedle výborné inscenace v Mostu nebo Karlových Varech dlouhodobě uváděna v Divadle Kalich a hlavní role se zhostili bratři Vladimír a Michal Dlouzí. Inscenace si získala až kultovní popularitu. Nejsložitější pro nás tedy bylo najít nový inscenační klíč a představitele. Zda se to podařilo, ať posoudí diváci. My jsme přesvědčení, že ano,“ věří Petr Tychtl.

Premiéra inscenace s celým názvem Elling a Kjell Bjarne aneb Chvála bláznovství proběhla 1. prosince 2016 v Divadle Palace, kde Pantheon production pravidelně hostuje. Od té doby ho jednou měsíčně hraje pro pražské diváky a zhruba dvakrát až třikrát na zájezdech po celé republice.