Ireně a Karlovi Uhlířovým z Pičína ještě prý nějaká ta koruna na dárky zbyla, a tak nakoupili pár psích konzerv, granule, piškoty a odvezli je do centra Ochrany fauny České republiky v Hrachově. „Lidé, kteří tu pracují, mě moc potěšili, když jsem si na podzim nevěděla rady s malým ježkem. Večer mi poradili, jak mám zvířátko opatřit a ráno si pro něho přijeli. Moc mě to překvapilo a myslím, že si jakoukoli pomoc zaslouží," je přesvědčená Irena.

Odměnou každému, kdo se vydá do centra v Hrachově vydá, je exkurze po areálu plném moderních kotců. Osudy zvířat, kteří v nich musejí trávit život, už ale tak veselé nejsou. Někteří se už do volné přírody nepodívají, jako například dravci bez křídla nebo liška zvyklá na lidi.

Na své si tu nyní přijdou také obdivovatelé betlémů.

Co možná nevíte o Centru Ochrany fauny České republiky v Hrachově:

Původně sídlila Ochrana fauny ve Voticích na Benešovsku, kde kromě Stanice pro zraněná zvířata také fungovalo Krajské Centrum ekologické výchovy pro širokou veřejnost. Nyní ve Voticích zůstaly prostory pro karanténu zvířat a hlavním sídlem a centrem všech aktivit sdružení je Hrachov. V hrachovském centru najdou návštěvníci venkovní voliéry a výběhy se zvířaty, která se už kvůli trvalým handicapům po různých zraněních nemohou vrátit zpět do přírody. V centru jsou i prostory pro ekologické vzdělávání veřejnosti a dětí, pro školy v přírodě a kroužky. Dále školící centrum pro orgány státní správy a složky Integrovaného záchranného systému. Centrum bylo otevřeno letos začátkem letních prázdnin ve zkušebním provozu, v září bylo slavnostně otevřeno. Ochrana fauny působí v okresech Benešov, Příbram a Tábor.